Novinky z filmových Karlových Varov 3

KV-logoFikcia či realita? To je otázka, ktorú si nejeden divák môže položiť pri belgicko–francúzsko-talianskom koprodukčnom filme Belgičana Frédérica Sojchera Hitler v Hollywoode. Portugalská herečka Maria de Medeiros (Pulp fiction) sa s dokumentaristom vydá hľadať strateného a tajomného režiséra Luisa Aramcheka, na ktorého ich upozornila legenda francúzskeho filmu Micheline Presle.

Obidve herečky hrajú seba a predsa nie seba. Pátrajú po stratenom filme Nemilujem ťa, v ktorom mladá Micheline hrala hlavnú úlohu, ale nikdy ho nevidela. Snímka sa odohráva v rôznych mestách Európy askrýva Aramchekovo tajomstvo: zničiť Hollywood a vybudovať v Európe konkurenčné ateliéry, čo sa znepáči tak CIA, ako aj anglickej MI5. Suma sumarum je to film upozorňujúci na expanziu Hollywoodu a jeho snahu zatieniť európsku kinematografiu.

16056-herecka-micheline-presle-hitler-v-hollywoodu-a-eva-zaoralova

„Dúfam, že film nevyznie ako antiamerický, išlo mi len o to upozorniť, že neexistuje len americký film, ale aj národné kinematografie, ktoré by sa mali viac prezentovať a otvoriť celému svetu. Audiovizuálna tvorba nie je len priemysel a mala by ho strážiť celáEurópska únia,“ povedal na tlačovej besede režisér filmu. Aby sme nezavádzali divákov, ktorí sa vo filme stretnú s celým radom hereckých hviezd i svetovými režisérmi, ale aj s politikmi ako Stalin, Churchill, Roosevelt a inými, musíme priznať, že je to mystifikácia. Celé je to geniálne vymyslené, zábavne, ale najmä poučné. A červík pochybnosti, čo keď je niečo pravdy na komplote Hollywoodu proti európskej kinematografii, aj tak ostane.

16205-maria-de-medeiros

Obidve herečky pracovali v Hollywoode, a tak sa im ušla otázka, či ich Hollywood nezmenil. Micheline Presle priznala: "Ja som podľahla celkom, do slova a do písmena“. Maria de Medeiros zasa odolala: "Nepodľahla som. Myslím si totiž, že nebojujú proti sebe dve svetové kinematografie, ale súboj je predovšetkým medzi autorskými a komerčnými filmami. Pre nás je kinematografia umenie, pre Američanov väčšinou priemysel.“ Aj čo sa týka reklamných spotov majú obe herečky inú skúsenosť. Micheline, jedna z najslávnejších herečiek 40. a 50. rokov, sa nehanbí, že robila reklamu pre americký prášok na pranie, a Maria zasa reklamu odmieta. Film, hrajúci sa na životopisný dokument o Micheline Presleovej, je osviežením a perlou v tohtoročnej súťaži (dúfam, že ho cena neminie) a pri charakteristike snímky režisér hovorí:"Na začiatku sme ho nazvali falošný dokument, neskôr sme to zmenili na hyperfikciu."

16193-maria-de-medeiros-a-jiri-bartoska

Takisto snímka Matka Teresa od kotow (Matka Tereza od mačiek) poľského režiséra a scenáristu Pawela Salu zaujal. Salu inšpirovala skutočná udalosť, keď sa pred mnohými rokmi dočítal, že synovia zabili vlastnú matku a niekoľko dní s jej mŕtvolu bývali. Režisér o filme povedal: “Viac ako samotná vražda ma šokovali jej okolnosti. Téma matkovraždy vo svete takmer neexistuje. Pri štúdii prípadu som riešil morálnu dilemu – ako hlboko sa môže človek pri hľadaní pravdy rýpať v udalostiach a do akej miery môže niekomu vstúpiť do života?“ Príbeh sa začína zatknutím páchateľov a dej sa odvíja dozadu, snažiac sa vysvetliť príčiny rozpadu normálnej rodiny a poodkryť motívy zla. Snímka je pozoruhodná aj hereckými výkonmi, najmä Mateusza Kosciukiewicza, po boku ktorého hrá mladučký Filip Garbacz, ktorý získal na vlaňajšom festivale osobitnú cenu poroty za úlohu vo filme Sviňky.

V iránskom filme režiséra Fardin Saheb Zamaniho Chiz-haie hast keh nemidani (Sú veci, ktoré nevieš) sa skutočne dejú veci, ktoré sa nikdy nedozvieš. O niekoľko dní predpovedajú v Teheráne zemetrasenie, ľudia utekajú z mesta, len taxikár, s maskou nepreniknuteľnosti, nemá strach. Čo je to za charakter nevedno, lebo tento vysokoškolsky vzdelaný človek nemá o nič záujem, iba o stratenú mačku. Zemetrasenie sa nekoná ani de facto, ani v charakteroch. Jeden však nevie, čo pozoruhodné v ňom porota nájde...

16234-herecka-leila-hatami

Hľadaním identity sa zaoberá čínsky film Diago réžiséra Chi Zhanga. Snímku nakrútili pri príležitosti desiateho výročia odovzdania portugalskej kolónie Macao Číne. Tento pomalým tempom porozprávaný nudný príbeh asi veľa vody nenamúti.

Pripravovaný film Dotkni sa dúhy nemá s festivalom a súťažou nič spoločné iba to, že ho nakrúcali začiatkom júla v Nitre a pozvali novinárov na priateľské posedenie, aby po ňom informovali. Režisérkou filmu o rallye s humornou nadsádzkou je Mirjam Landaová. Ústrené postavy hrajú napríklad hrajú Daniel Landa, Roman Pomajbo, Rudolf Hrušínský a ďalší. Prečo sa nakrúcalo práve v Nitre? Pôvodne mali v pláne Vysoké Tatry, ale lepšie podmienky im ponúkla Nitra a ušetrilo sa veľa peňazí. Celá Nitra žila filmom, veľa vecí sa robilo zadarmo, nakrúcalo sa bez kaskadérov, keď sa rozchádzali vraj všetci plakali a premiéra bude v decembri.

Text pod foto:

1. Micheline Presle a umelecká riaditeľka festivalu Eva Zaoralová

2. Maria de Medeiros

3. Prezident festivalu Jiří Bartoška víta Mariu de Medeiros

4. Leila Hatami z iránského filmu Sú veci, ktoré nevieš

 

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.