Pocta Paľovi Bielikovi a Jurajovi Herzovi

KV-logoZačiatok júla sa vo svete kinematografie a audiovízie v stredoeurópskom priestore už neomylne spája s Medzinárodným filmovým festivalom v Karlových Varoch. Jeho jubilejný 45. ročník sa začne v piatok 2. júla a potrvá do soboty 10. júla. Slovenská kinematografia v programe jeho aktuálneho ročníka neostane nepovšimnutá. Festival udelí pocty dvom významným slovenským osobnostiam a premietať sa budú tiež slovenské a koprodukčné filmy.

Najvýznamnejšími udalosťami festivalu, ktoré sa spájajú so slovenskou kinematografiou, budú tento roky dve pocty. Jednu sa programový tím MFF Karlovy Vary rozhodol udeliť režisérskej legende Paľovi Bielikovi pri príležitosti jeho tohtoročného 100. výročia narodenia, druhá bude patriť slovenskému režisérovi Jurajovi Herzovi, žijúcemu v Nemecku. Ten si na festivale osobne prevezme Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii, ktorý si pred dvoma rokmi z 43. MFF Karlovy Vary odniesli aj slovenskí režiséri Dušan Hanák a Juraj Jakubisko. Pri príležitosti ocenenia pre Juraja Herza festival uvedie jeho český film Petrolejové lampy (1971).

Pri príležitosti udelenia pocty Paľovi Bielikovi sa na karlovarskom festivale uskutoční viacero akcií. Do programu je zaradený jeho Majster_kathistorický film o dvoch priateľoch a ich láske k jednej žene Majster kat (1966). Pred projekciou filmu je naplánovaná aj ďalšia významná udalosť, a to český krst knihy Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra autorky Petry Hanákovej, ktorú vydalo edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Knihu pokrstí umelecká riaditeľka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová.

Zastúpenie bude mať slovenská kinematografia v programe festivalu aj v podobe súčasných filmov, premietať sa budú štyri koprodukčné snímky so slovenskou účasťou a copyrightom roku 2009. Do hlavnej súťaže je zaradený film 3 sezóny v pekle Tomáša Mašína, ktorý vznikol na základe zápiskov filozofa a spisovateľa Egona Bondyho a má na konte už tri ocenenia Český lev. Na 45. MFF Karlovy Vary bude uvedený v medzinárodnej premiére. V sekcii České filmy 2009 – 2010 sa budú premietať debut Miry Fornay Líštičky, fiktívny príbeh o heparínovom vrahovi Dana Svátka Hodinu nevíš a celovečerný animovaný film Jiřího Bartu Na povale alebo kto má dnes narodeniny?.

Slovenskí tvorcovia sa počas karlovarského festivalu zúčastnia aj niekoľkých prezentačných fór. Na paneli Works in Progress (niekdajší Na východ od Západu) bude pripravovaný projekt Marhuľový ostrov režiséra Petra Bebjaka prezentovať spoločnosť D.N.A. Production a Marta Lamperová za Film Europe Agency, pripravovaný projekt Dom režisérky Zuzany Liovej predstaví producent Michal Kollár. Na Docu Talents from the East sa budú prezentovať dokumentarista Marek Šulík s projektom Konzervy času a česká dokumentaristka Erika Hníková s jej koprodukčným projektom so slovenskou účasťou Svadby podľa starostu.

Počas festivalového týždňa sa uskutoční aj tradičné priateľské stretnutie so slovenskou kinematografiou, ktoré organizuje SFÚ. Bude sa konať v pondelok 5. júla 2010 o 16.30 hod. na terase hotela Thermal. Pravidelnou súčasťou prezentácie SFÚ na MFF Karlovy Vary sa za posledné roky stal aj predaj publikácií z jeho edičného oddelenia, záujemcovia si budú môcť zakúpiť vybrané publikácie a DVD nosiče vo festivalovom obchode. Svojho zástupcu bude mať Slovensko aj v jednej z festivalových porôt, programový riaditeľ MFF Art Film Fest Peter Nágel zasadne do poroty sekcie Na východ od Západu.

Prezentácia slovenskej kinematografie na 45. MFF Karlovy Vary sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe, partnerom slovenskej účasti sú Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o. a Víno Nitra.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kviff.com.

POCTA PAĽOVI BIELIKOVI

O režisérovi
Pao_Bielik_resizeRežisér, scenárista a herec. V rokoch 1939 – 41 študoval na dramatickom oddelení Štátneho konzervatória v Bratislave a hral v Slovenskom národnom divadle. V rokoch 1942 – 45 pôsobil ako scenárista a režisér vo filmovej spoločnosti NÁSTUP. V rokoch 1945 – 79 pracoval ako režisér a scenárista v Štúdiu hraných filmov Bratislava. Režijne debutoval v roku 1948 dlhometrážnym hraným filmom z obdobia SNP Vlčie diery. Koncom 50. rokov vytvoril protivojnovú drámu z obdobia prvej svetovej vojny Štyridsaťštyri (1957) a dramatický príbeh muža osamoteného v boji proti fašizmu Kapitán Dabač (1959). V 60. rokoch nakrútil divácky úspešné historické veľkofilmy Jánošík 1-2 (1962 – 63) a Majster kat (1966). Po historickej dráme Traja svedkovia (1968) sa ako režisér odmlčal.

POCTA JURAJOVI HERZOVI

O režisérovi

14334-juraj-herz_resizeDebutoval stredometrážnym filmom Sběrné surovosti (1965) podľa poviedky Bohumila Hrabala. V nasledujúcich rokoch sa zaradil medzi najoriginálnejších československých filmárov, režíroval snímky Spalovač mrtvol (1969), Petrolejové lampy (1971), Morgiana (1972) Panna a netvor (1979). Na Slovensku nakrútil napríklad Sladké hry minulého leta (TV, 1969) a Sladké starosti (1984). V roku 1987 emigroval do Nemecka. Nakrúca striedavo v Čechách i v zahraničí. Jeho česko-slovenský film T.M.A. (2009) bol uvedený na MFF Karlovy Vary 2009.

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.