Zajtra sa začína festival Hory a mesto 2010

aconcaguapress_resizeFestival Hory a mesto sa začína vo štvrtok 22. apríla. Súčasťou slávnostného otvorenia bude o 19:00 prednáška rakúskeho lezca Hansjorga Auera spolu so slovenským lezcom Igorom Kollerom pod názvom „Hansigor“, o prvom preleze a sólo preleze cesty Ryba na Marmolade v Dolomitoch. V rámci večera sa premietnu lezecké filmy zo série Reel Rock. V druhej kinosále festival vyhlási výsledky fotosúťaže Hory a mesto a premietne filmy v sekcii VODA, za účasti slovenských filmárov Pavla Andrassyho a Petra Csonku. Cestovateľské bloky KINO SVET odštartuje blok „Potulky na bicykloch“, s prezentáciou slovenského cyklistu Mira Lnagera z Pakistanu a Himalájí.

Hlavným hosťom 11. ročníka festivalu je americký lezec Dean Potter, ktorý sa venuje viacerým adrenalínovým disciplínam. Sólolezenie ťažkých stien bez istenia, BASE jumping v krídlovom obleku, či slacklinovanie po natiahnutom lane bez istenia v extrémnych výškach. Prednáška s príznačným názvom „Objatie šialenstva“ sa uskutoční v sobotu 24.4. o 20:00 v Kinosále 1.

mustangpress_resizeMladý český lezec Ondra Beneš premietne fotografie a film, ktoré dokumentujú prelezenie tvz. Alpskej trilógie – sústava troch mimoriadne náročných ciest v troch oblastiach Álp. Pod názvom „Cisárove nové šaty“ v piatok 23.4. o 19:00 v Kinosále 1.
Perličkou medzi hosťami je poľský Himalájista, ktorý má na konte najviac zimných himalájskych výstupov, prvý zimný výstup na Mt. Everest, prvý výstup na Mt. Everest za jeden deň, a okrem toho zdolal tzv. Himalájsku korunu (všetky himalájske osemtisícovky) a tzv. Korunu svet a (všetky najvyššie vrcholy kontinentov). Wielicki bude mať prednášku pod názvom „Zimné Himaláje: Umenie trpieť“ v nedeľu 25.4. o 17:00 v Kinosále 1.

Hlavných hostí dopĺňajú v cestovateľských blokoch KINO SVET a špeciálnych sekciách ako ENVIRO, FENOMÉN alebo VODNÁ PARADIGMA slovenskí a českí hostia, ktorých je dohromady vyše 30. Vo filmovej prehliadke strazcapress_resizepremietne festival 46 filmov, z toho 14 slovenských. Počas víkendu sa bude konať viacero sprievodných podujatí – dvojdňové lezecké preteky, akcie pre deti a ich rodičov, Bratislava dobýja Everest pod záštitou mesta Bratislava, ako aj bohatý kultúrny moderovaný program na pódiu Base Camp vo foyer Auparku.
Na fotkách ukážky zo slovenských filmov - Biela stráž Aconcagua, Magický mustang a Strážca divočiny.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.