Novinári na BERLINALE 2009

Medzinárodný filmový festival v Berlíne, známy ako Berlinale, je najmladší z troch najväčších a najvýznamnejších filmových festivalov na svete. Benátky a Cannes sa „narodili“ už v roku 1932, Berlinale až v roku 1951.

O Tohtoročný, predjubilejný v poradí 59. ročník, priniesol 383 filmov, 1 238 projekcií, prilákal takmer 300 tisíc divákov a na sprievodné podujatie ďalších 200 tisíc filmových nadšencov. Na festivale bolo akreditovaných vyše 20 000 účastníkov zo 136 krajín, z toho 4 tisíc novinárov. Organizátori si pred jubilejným ročníkom, ktorý sa bude v dňoch 4.-14. februára 2010, postavili latku veľmi vysoko.

O Bol som tohto roku na Berlinale bez prerušenia už po sedemnásty raz. Zažil som ho v centre mesta, v ZOO Palaste, od roku 2000 v novom pre festival vybudovanom centre na Postupimskom námestí, centre Berlína nového tisícročia, na miestach, kde stál berlínsky múr, ktorého 20. výročie zbúrania si festival tohto roku pripomenul.

O A ako som sa dostal na Berlinale? Zaslal som do tlačového strediska hromadu článkov o filme, ktoré som napísal, potom som si dva, či trikrát platil celý pobyt sám - aj akreditáciu, kým ma zaradili do skupiny novinárov pozývaných ako hosť. Pre zaujímavosť mám poradové číslo 44 014, čo tiež veľa napovie o veľkosti festivalu. Organizátori hradia pozvaným päť nocí ( jedna stojí maximálne 60 eur) akreditácia a nárok na box je zadarmo.

O Festivalové podujatia sa odohrávajú vo vyše 30 kinách. Najväčšie z nich je kino Berlinale Palast pre 1 600 divákov. Je to kino pre hlavný program festivalu, kde od 9,00 hod.denne sú dve novinárske predstavenia súťažných filmov a popoludní pre novinárov ešte predstavenia aj multiplexe CinemaxX (od 15.00-16.00 hod.)

O Pre novinárov sú k dispozícii tri festivalové denníky, ktoré vychádzajú v angličtine - Screen, Variety a The Daily - The Hollywood Reporteer Paradoxom je, že nevychádzajú do konca festivalu, jeden končí v stredu a zostávajúce dva vo štvrtok, teda pred koncom festivalu.

O Na záver festivalu, na slávnostne odovzdanie cien majú do kina vstup len vybraní novinári, ostatní ho môžu sledovať v priamom prenose v jednej z kinosál CinemaxX. Po dlhé roky bola záverečná tlačová konferencia popoludní, v posledných rokoch sa koná až vo večerných hodinách.

O Tlačové konferencie sú organizované približne pol hodiny po projekcii filmu a trvajú cca 30 minút. Každoročne je ich takmer 60. Pred každou z nich je štvrťhodina vyhradená pre fotografov – Photo-Call .

O Pozvanie na tohtoročný festival prišlo už 29.10.2008, akreditácie sa uzavreli do 15.12.2008. Pozvánka hosťa je neprenosná na inú osobu.

O Na tohtoročnom Berlinale boli akreditovaní len 4 slovenskí novinári – Peter Nágel, Ondrej Starinský Miloš Ščepka, Štefan Vraštiak

O Ankety filmových novinárov – vychádzajú vo festivalom denníku Screen , ale aj v nemeckých denníkoch a sú prístupné zadarmo v tlačovom stredisku.

O Tlačové stredisko má k dispozícii takmer 2000 boxov, za kľúč sa platí 5 euro, ktoré vám po odovzdaní kľúča na záver festivalu vrátia

O Tlačové a propagačné materiály vážia kilá. Keď si ich novinár vyberie z prideleného boxu musí, žiaľ, často polovicu zahodiť. A keď prídete ne festival neskôr môžete si skompletizovať bulletiny k takmer k všetkým filmom, ktoré malo tlačové stredisko k dispozícii.

O Každoročne sú pre novinárov pripravené minerálky od sponzorov. Je to inšpirácia pre naše festivaly !

O Akreditácia pre pozvaných novinárov a hostí je zadarmo, ostatní novinári musia za ňu platiť. Tohto roku to bolo až 60 eur, takmer dvakrát toľko ako vlani. Nemeckí novinári protestovali, ale nepomohlo to. Dostali však zadarmo aspoň katalóg, ktorý si vlani museli kúpiť za zlacnenú cenu – 5 eur. Pre verejnosť sa katalóg predáva za 10 eur.

O Pressroom – ponúka 40 počítačov, časť z nich je pre obmedzený čas 15 minút. Na počet prítomných novinárov je to možno málo, ale dnes ich už má veľa nootbooky, takže sa pripájajú len na linky.

O Na novinárske projekcie je vstup do kina možný len na akreditačný preukaz. Kým vás do kina vpustia, najmenej trikrát vás kontrolujú. Na novinárske projekcie vpúšťajú (pol hodinu pred jej začatím) najskôr novinárov a približne päť minút pred projekciou aj ďalších akreditovaných hostí.

O Keď chcete vidieť ďalšie filmy, deň dopredu si musíte vybrať voľnú vstupenku v tlačovom stredisku. Nestalo sa mi zatiaľ, aby som sa nedostal do kina aj bez vstupenky, stačil akreditačný preukaz.

O Festivalovým jazykom je angličtina, niektoré anglicky hovorené filmy majú už aj nemecké titulky. Do slúchadiel sú tlmočené ešte po francúzsky a španielsky. Keď nie je anglická verzia filmu, tak aj do angličtiny, pred pár rokmi boli filmy tlmočené aj do ruštiny.

O Akreditácia vám umožňuje navštevovať priestory filmového trhu, ale nie projekcie na trhu.

O Aj na áčkových festivaloch sa stáva všeličo. Napríklad tohto roku, sa trikrát začínal film, pre technické problémy so zvukom film s 20 minútovým posunom. Vlani, tesne pred festivalom, vypadli dve porotkyne hlavnej súťaže. Pred niekoľkými rokmi zasa na poslednú chvíľu vymenili záverečný film.

O Čo všetko sa môže novinárovi stať na festivale? Napríklad stratí akreditáciu. Hotová pohroma! Výnimočne dostanete aj novú, ale musíte zaplatiť predpísanú sumu za jej stratu. Stalo sa to aj mne, ale v ten deň odchádzal z festivalu kolega, dal mi svoju, a tak som na ňu chodil do kina. Našťastie, pri vstupe do kina je vždy tlačenica, na foto sa nepozerajú, dôležitý je preukaz. Môj kolega mal totiž na fotke, na rozdiel odo mňa, fúzy a bradu.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.