BERLINALE: medvede, moslimovia, lesbičky a na koniec Kinotag

60_IFB_Plakat_web_425px_Popup1Usporiadatelia jubilejného 60. medzinárodného filmového festivalu v Berlíne sa síce zatiaľ nepochválili priebežnými počtami, predpokladá sa však, že tak, ako od minulého roku narástol počet kín i ponúkaných filmov, Berlinale prekoná aj rekord v návštevnosti (vlani vyše 270 tisíc platiacich divákov). Európsky filmový trh už stihol oznámiť, že za prvých päť dní ho navštívilo 40 tisíc účastníkov. Premietania súťažných krátkych filmov boli vypredané všetky. Porota v tejto kategórii zverejňuje svoj verdikt ako prvá, a tak už vieme, kto si z mesta na Spréve odnesie cenné trofeje.

 

Medvede

Zlatého medveďa za najlepší krátky film získal švédsky tvorca Ruben Östlund za snímku Händelse Vid Bank (Incident z banky – obrázok), v ktorej 96 ľudí rekonštruuje nevydarenú bankovú lúpež z roku 2006.

Strieborný medveď v kategórii krátkych filmov mieri do Izraela, za príbeh o rodine, vyberajúcej náhrobný kameň pre zosnulého syna – Hayerida (Zostup) v réžii Shaia Miedzinského.

Tretia cena v kategórii krátkych filmov má názov DAAD Short Film Award a je ňou trojmesačný pobyt v Berlíne, v rámci programu na podporu mladých umelcov DAAD Artists-in-Berlin. Za film Colivia (Klietka) ju získal Adrian Sitaru z Rumunska. Na Európsku filmovú cenu za rok 2010 porota nominovala krátku snímku belgickej režisérky Natalie Tierlinck Venus vs Me.

 

Moslimoviashahada

Ústredná prehliadka jubilejného Berlinale priniesla celú sériu moslimských filmov. Počnúc bollywoodskym My Name is Khan (Volám sa Chan) cez pokračovanie čiastočne autobiografickej série baladických kontemplatívnych snímok tureckého scenáristu a režiséra Semiha Kaplanoglu Bal (Med) či bosniansku drámu Jasmily Žbanić Na putu (Na ceste) až po zmierlivý pohľad na moslimskú komunitu v Berlíne Shahada (Česť) v Nemecku narodeného debutanta s afgánskymi koreňmi Burhana Qurbaniho. Je zaujímavé, že iránske úrady na jednej strane povolili zaradiť do hlavnej súťaže drámu Rafiho Pittsa Shekarchi (Poľovník – obrázok) o nešťastnom mužovi, ktorý pri nepokojoch v Teheráne príde o manželku i dcéru a začne sa systému mstiť tým, že strieľa policajtov – ale na druhej strane odmietli vydať povolenie iránskemu klasikovi Jafarovi Panahimu na návštevu berlínskeho festivalu, kde sa držiteľ Zlatého leva z Benátok a berlínskeho Strieborného medveďa mal zúčastniť na panelovej diskusii Iránsky film: Súčasnosť a budúcnosť.

 

Lesbičky

V celkovej pochmúrnej atmosfére, ktorú navodili ťaživé moslimské drámy, nečakane zažiarila americká komédia mladej režisérky Lisy Cholodenko, narodenej v Los Angeles The Kids are all rigt (Deti sú v poriadku). O lesbickej dvojici starnúcich žien Jules (Julianne Moore) a Nic (Annette Bening) , ktoré uzavreli manželstvo a vychovávajú syna aj dcéru. Deťom, počatým umelým oplodnením, sa podarí získať kontakt na ich biologického otca. Sympatický bezprostredný starý mládenec Paul (Mark Ruffalo) v netradične-tradičnej rodine spôsobí hotové zemetrasenie.

Obe predstaviteľky hlavných ženských postáv majú každá na konte po tri nominácie na Oscara a v úlohách životných partneriek, vzťah (i sexuálna orientácia) ktorých prechádzajú ťažkou skúškou, si ich berlínske festivalové publikum zamilovalo na prvý pohľad.

 

 

...a na koniec Kinotag

kids

 

Slávnostné vyhlásenie výsledkov jubilejného 60. medzinárodného filmového festivalu v Berlíne sa uskutoční v sobotu večer. Po ňom bude nasledovať svetová premiéra japonskej drámy režiséra Yoji Yamadu Otouto (O jej bratovi). Celé Berlinale napokon v nedeľu zavŕši tradičný Berlinale Kinotag – deň venovaný vo festivalových kinách bežným divákom, keď žiadne akreditácie neplatia, zato vstupenky na výber najzaujímavejších filmov si ktokoľvek môže kúpiť za príjemne znížené ceny.

 

Foto: Berlinale

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.