Ivana Chýlková sa stala držiteľkou ocenenia Hercova misia

ArtFilmFestlogoCenou Hercova misia odmeňuje Medzinárodný filmový festival Art Film Fest Košice významné osobnosti hereckého povolania, ktoré sa nezmazateľným písmom zapísali do histórie kinematografie. Jednou z takých je bez pochýb aj česká herecká hviezda Ivana Chýlková.

Po absolvovaní pražskej DAMU v roku 1985 sa uchytila ako divadelná herečka a na divadelných doskách pôsobí dodnes. Popri činohernom herectve sa venuje aj účinkovaniu na muzikálovej scéne, hráva vo viacerých divadlách a je okrem iného aj držiteľkou Ceny Sazky a Divadelních novin za najlepší ženský herecký výkon.

 

Filmová kariéra Ivany Chýlkovej však začala už počas štúdia na vysokej škole, kedy získala úlohy hneď v trojici komédií, Chylkova resizemedzi nimi aj vo filme Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983) režisérky Věry Chytilovej. Prvú väčšiu úlohu jej ponúkol slovenský režisér Dušan Trančík v dráme Iná láska (1985), zaujala aj postavou vyzývavej milenky v Dobrom svetle (1985) Karla Kachyňu. Nezabudnuteľným sa stalo jej stvárnenie Dany v debute režisérky Ireny Pavláskovej Čas sluhů (1989), za ktoré získala cenu na ženevskom festivale Hviezdy zajtrajška. Za postavu Olgy v tragikomédii Milan Šteidlera Díky za každé nové ráno (1994) získala Českého leva, na ktorého bola nominovaná aj za hlavné úlohy vo filmoch Musím tě zvést (2002) a Perfect Days (2011). Je trojnásobnou držiteľkou televíznej ceny TýTý pre najobľúbenejšiu herečku a za stvárnenie pani Marty v seriáli Přítelkyně z domu smutku (1992) získala Veľkú zlatú cenu na televíznom festivale v Cannes.

 

V sobotu 23. júna 2018 o 16.00 prevzala z rúk Milana Lasicu, prezidenta Art Film Festu, Hercovu misiu pred zrakmi stoviek fanúšikov pri košickej Dolnej bráne. Ešte na dopoludňajšej tlačovej konferencii priznala, že vďaka cestovaniu s divadlom pozná z Košíc najmä ich Hlavnú ulicu a pripadá si na nej už takmer ako doma. Z východného Slovenska sa po ukončení podujatia záverečným ceremoniálom vracia naspäť do Prahy, kde v súčasnosti skúša dve nové divadelné predstavenia a už o pár dní ju čaká premiéra filmu Chata na prodej (2018) režiséra Tomáša Pavlíčka.

  

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.