Art Film Fest uvedie dokument o Snowdenovi

Art Film Fest logoOscarový dokument o Edwardovi Snowdenovi a dva herecké koncerty Al Pacina budú dominovať vo výbere bonbónikov svetovej kinematografie na blížiacom sa Art Film Feste. Sekcia Okolo sveta prinesie do festivalových kinosál snímky, ktoré budú môcť slovenskí diváci vidieť v exkluzívnej premiére.

„V sekcii máme zhodou okolností dva americké filmy s Al Pacinom v hlavnej úlohe. A hoci ide o dva úplne rozdielne žánre – komediálnu drámu a nezávislý film – jedno majú spoločné: interpretačný koncert legendárneho amerického herca,” povedal riaditeľ Art Film Festu a zostavovateľ sekcie Peter Nágel.

 

Danny resizeFilm Danny Collins v hlavnej úlohe s Al Pacinom bude aj otváracím filmom festivalu. Oscarový herec v ňom pod režisérskou taktovkou Dana Fogelmana prepožičal svoju tvár spevákovi, ktorý bol pred desaťročiami na výslní a dnes sa pokúša o comeback – v hudbe aj v osobnom živote. A to kvôli kurióznemu nálezu – štyridsať rokov starému listu, ktorý mu s venovaním napísali John Lennon a Yoko Ono. Okrem iného v ňom uviedli, aby zostal verný sám sebe a svojej hudbe. A list, ktorý bol pôvodne mienený ako nezištná pomoc v turbulentných víroch slávy a úspechu, teraz Dannymu pripomenie, že je ešte stále čas na druhú šancu. Film je inšpirovaný skutočným udalosťami a jeho vznik podnietil samotný Al Pacino. Po jeho boku sa objavujú aj ďalšie herecké hviezdy Annette Bening a Jennifer Garner.

 

Manglehorn resizeV úplne inej polohe sa 75-ročný herec predvedie v nezávislom filme Manglehorn režiséra Davida Gordona Greena. Stvárňuje v ňom Angela Manglehorna, muža s čiernou a tajomnou minulosťou, pracujúceho v malom zámočníctve, kde sa križujú bizarné osudy obyvateľov texaského Austinu. Starší muž sa ľudí skôr stráni, preferuje spoločnosť svojej mačky a spomína na stratenú lásku svojho života. Drobnokresba obskurných postavičiek sa odvíja v najlepšej tradícii amerických nezávislých snímok a okúzľuje civilnými výkonmi na čele s uhrančivým Al Pacinom, vrátane kontroverzného idolu všetkých nezávislákov Harmonyho Korinea ako Manglehornovho nevydareného chránenca.

 

citizen2 resizeArt Film Fest po prvýkrát na Slovensku premietne Oscarom ovenčený dokument Citizenfour, ktorý v priamom prenose sleduje odhalenia bývalého analytika americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť Edwarda Snowdena. V januári 2013 totiž dostala filmárka Laura Poitras zakódovaný mail od cudzinca, ktorý sa označil ako Citizen Four   (Občan číslo 4). Ponúkal exkluzívne informácie o praktikách ilegálneho odpočúvania americkej NSA. V júni toho istého roku vycestovala dokumentaristka, sprevádzaná investigatívnymi novinármi do Hongkongu, aby sa stretli
s tajomným cudzincom, ktorý sa im predstavil ako Edward Snowden. Bolo to presne osem dní pred tým, ako mladý muž odovzdal svetovým médiám utajované informácie o tom, ako NSA zhromažďuje dáta o súkromnej elektronickej komunikácii miliónov ľudí. Filmárka snímala dianie v reálnom čase, vrátane toho, ako Snowden vo svojej hotelovej izbe plánoval odhalenie ohromujúcich informácií, za ktoré sa stal vyhnancom z vlasti a zločincom obvineným zo špionáže. Film vyhral azda každú cenu za dokument v tejto sezóne a spolu získal už viac ako päťdesiat rôznych cien po celom svete.

 

NedRifle resizeNa Art Film Fest sa podarilo získať aj novinku ikony amerických nezávislých filmárov Hala Hartleyho Ned Rifle. Mladík Ned sa v nej vydáva na pátraciu cestu s cieľom nájsť svojho otca a zabiť ho, pretože zničil život jeho matke. Počas putovania sa však jeho pôvodný zámer skomplikuje. V snímke nechýba tradičná Hartleyho irónia, absurdné situácie a typický mizantropický humor, ktoré utvárajú špecifickú atmosféru v príbehu o pomste, zlyhaní a rodinných putách. Film mal svetovú premiéru na festivale v Toronte a zaujímavosťou je, že vznikol vďaka finančnej zbierke drobných prispievateľov internetovej platformy.
    
Sekcia Okolo sveta ponúkne aj film známeho argentínskeho režiséra Diega Lermana, ktorého diela sa pravidelne predvádzajú na najprestížnejších festivaloch. A tak je tomu aj v prípade jeho novej snímky Na úteku (Refugee), ktorá mala svetovú premiéru v Cannes a z festivalu v Chicagu si odniesla Strieborného Huga za Zvláštnu cenu poroty. Sociálna dráma, pripomínajúca snímky bratov Dardennovcov alebo Kena Loacha, zobrazuje príbeh matky, ktorá je dlhodobou obeťou domáceho násilia.

 

Chorus resizeZ rodinného prostredia vzišiel aj kanadský film Refrén (Chorus) režiséra Francoisa Delisla. Rozpráva mrazivý príbeh rodičov, ktorých dieťa je posledných desať rokov nezvestné a každý z nich sa s touto stratou vyrovnáva svojským spôsobom. Film mal svetovú premiéru na festivale Sundance a následne bol uvedený aj na Berlinale.  

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.