Jeden svet ponúkne filmy bez obalu

V Bratislave sa 23. novembra 2010 začína 11. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Organizátor festivalu, občianske združenie Človek v ohrození, prinesie na plátna až ôsmich bratislavských kinosál viac ako 60 dokumentárnych filmov z celého sveta v 8 tematických sekciách mapujúcich ľudsko- právne, globálne, multi-kultúrne a ekologické témy na príbehoch skutočných hrdinov (jedného) sveta. Okrem filmov čaká na návštevníkov festivalu 13 diskusií s domácimi i zahraničnými hosťami, štyri fotografické výstavy, dva koncerty, divadelné predstavenie či eko- workshop. Festival potrvá v Bratislave do 28. novembra. Vybrané filmy putujú od 23. novembra do konca januára 2011 po 15 slovenských mestách v rámci prehliadky Jeden svet na Slovensku. Nad 11. ročníkom podujatia po prvý krát prevzala záštitu predsedníčka vlády SR, Iveta Radičová. Po siedmy krát sa festival koná s podporou Generálneho partnera – Nadácie Slovenskej Sporiteľne.

Jedenásty ročník festivalu Jeden svet prichádza s podtitulom „Filmy bez obalu“. „Ponúkame filmy, kde vystupujú skutoční hrdinovia so svojimi skutočnými príbehmi – a v tom je ich sila. Nepotrebujú mejkap ani iné pozlátko, aby divákov zaujali a vyvolali v nich emócie,“ vysvetľuje tohtoročný festivalový slogan riaditeľka festivalu, Nora Beňáková.

Silné príbehy bojovníkov za ľudské práva - Hrdinov i za cenu života - predstaví tradičná festivalová sekcia, Máte právo vedieť – aj príbeh hrdinskej novinárky Anny Politkovskej (Anna v prvej línii), predstaviteľky Ujgurov Rebije Kadírovej (Desať podmienok lásky) či Kambodžana Theta Sambatha, ktorého život poznamenalo vyčínanie Červených Kmérov (Nepriatelia národa).

Špecifikom aktuálneho ročníka je sekcia Zaostrené na Irán a Afganistan, ktorá divákom priblíži život Hrdinov na ostrí noža – Ajmala, ktorý dokázal sprostredkovať mimoriadne nebezpečné rozhovory s Talibancami (Sprostredkovateľ), advokátky Šadi Sadr, ktorá sa rozhodla bojovať proti neľudskému trestu ukameňovaním (Zomrieť ukameňovaním), alebo členov policajného zboru, pôsobiacich v nebezpečnej oblasti afganského Kandaháru (Policajná stanica Zhari).

Samostatná „eko“ sekcia, Zelené výzvy, o vode, odpade, rope, rybách, smogu, turizme a globálnych problémoch je venovaná Ekohrdinom z rôznych kútov sveta, Johnovi Websterovi z Fínska, ktorého rodina sa snažila prežiť jeden rok bez plastov (Rodinná diéta), Antanasovi Mockusovi z Colombie, ktorý premenil Bogotu na zelené mesto (Dvaja muži v Bogote) či Martinovi Marečkovi z Českej republiky, zakladateľovi iniciatívy bojujúcej proti nadvláde áut v Prahe (Auto*Mat).

Jediná súťažná sekcia festivalu, Slovenský dokumentárny film 2009/2010 už po tretí krát predstaví najnovšie slovenské dokumenty so sociálnym a spoločenským rozmerom. O najlepšom slovenskom dokumente uplynulého roka a udelení Čestnej ceny Jedného sveta rozhodne štvorčlenná medzinárodná porota v zložení: Lórant Stohr (filmový vedec a kritik, HU), Stefan Weinert (dokumentarista, DE), Martin Mareček (dokumentarista, CZ) a Martin Ciel (filmový kritik, SK). V sekcii (o Hrdinoch našej štvrte) sú zaradené filmy Arsy - Versy, Byť sám sebou, Cigarety a pesničky, Hranica, Ilja, Mesiac v nás a Z kola von – Čo je za tým.

Na sekcie minulého ročníka festivalu venované 20 rokom slobody a Holokaustu tematicky nadväzuje aktuálna sekcia Pohľad späť. Obraz (ne)dávno minulých čias totality skladajú výpovede Retrohrdinov - speváka Zóny A Koňýka o jeho spolupráci s ŠtB (Voľne žijúca mládež), Karola Noskoviča, ktorý údajne takmer rozpútal 3. svetovú vojnu (Ako som mal začať 3. svetovú vojnu) ale aj posledných žijúcich Slovákov, ktorí prežili pobyt v gulagoch (Prežili sme Gulag).

Rok 2010 je Európskym rokom boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. V sekcii Bohatstvo chudobných venovanej Hrdinom z periférií sa diváci stretnú s kenským farmárom Jacksonom bojujúcim proti politickej mašinérii (Hlad), ťažko zdravotne postihnutými ľuďmi vyrastajúcimi bez rodičov (Nevítaní), ale aj hercami a herečkami slovenského Divadla bez domova (Divadlo bez domova).

Aj Antihrdinovia patria k festivalu Jeden svet. Sekcia Znášanliví/Neznášanliví a jej portréty neonacistov, extrémistov a nacionalistov žijúcich v Rusku (Svorka bielych vlkov), Srbsku (Nenávisť v krvi) či Gruzínsku (Vodca má vždy pravdu) svorne varujú, že ide o organizovanú, medzinárodne prepojenú a početnú subkultúru, ktorej treba venovať pozornosť.

Poslednou zo sekcií sú tradičné Strety a stretnutia kultúr, ktoré divákov pozývajú na návštevu Etnohrdinov z rôznych kútov sveta, aby skúsili spolu s nimi presťahovať sa z barmského pohraničia do industriálneho Sheffieldu (Z Barmy až na Mars) alebo žiť na mieste, kde ľudia stále veria pradávnym legendám (Legenda o vtáčom vajci).

Svoje filmy si na festival prídu osobne uviesť zahraniční režiséri Mohammad Reza Kazemi (Irán – film Zomrieť ukameňovaním), Stefan Weinert (Nemecko – film Čelom k stene) a Martin Mareček (ČR – film Auto*Mat).

Viac o festivale: www.jedensvet.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.