ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Divoká babská jazda (Rough Night)

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

Baby resizePäť priateliek sa stretne po rokoch na „predsvadobnej rozlúčke so slobodou“ jednej z nich. Súčasťou programu má byť aj vystúpenie striptéra. Nešťastnou náhodou ho však podgurážené ženy zabijú a miesto zábavy musia riešiť, ako sa zbaviť mŕtvoly, aby sa vyhli vyšetrovaniu.Takto dajako by sa dal zhrnúť obsah americkej filmovej komédie Rough Night (čiže niečo ako Drsná noc), ktorá prichádza do našich kín pod názvom Divoká babská jazda a je celovečerným filmovým debutom režisérky, scenáristky, producentky a herečky Lucie Aniello.

Scenár napísala spolu so svojím partnerom Paulom W. Downsom, s ktorým  spolupracuje už dlhšie na televíznej show Broad City. Vo svojej filmovej prvotine mu zverila aj úlohu Petra, snúbenca protagonistky príbehu, nádejnej Baby9 resizesenátorky Jess. Pre túto postavu získala jednu  z najzaujímavejších a najpopulárnejších súčasných amerických herečiek Scarlett Johansson, ktorú zaujala možnosť vyskúšať si účinkovanie v komédii. Zaujímavé je obsadenie Jessiných priateliek – nemotornú Alicu, ktorá celú párty vehementne organizuje, hrá Jillian Bell, Austrálčanku Pippu komička Kate Mc Kinnon, rebelujúcu aktivistku Frankie režisérkina spolupracovníčka zo spomínanej televíznej show Ilana Glazer a podnikateľku Blair jej údajne reálna priateľka Zoe Kravitz, dcéra speváka Lennyho Kravitza. Zo  známych mien sa tu mihne aj zostarnutá Demi Moore ako Lea, sexuálne experimentujúca manželka zo susedstva.

Baby7 resizeZaujímavé sú momenty  zobrazenia jednotlivých  tzv.najlepších priateliek, ich vzťahov. Neschopnosť empatie, ale aj osamelosť, rozhodovanie sa medzi rodinou a kariérou, reálne hodnotenie svojich limitov. Uvedomenie si, nakoľko pomôžeme  zmeniť svet k lepšiemu, ak dokážeme zmeniť sami seba a svoje postoje, a či to vôbec dokážeme. To všetko sa však nakoniec stráca v komediálno - detektívno- fraškovitom guláši.

Tvorcovia hovoria o svojom filme ako o blockbusterovej komédii pre dospelých, čiže ako o kasovo úspešnom titule. Ťažko posúdiť. Možno autori scenára parodovali budúcu senátorku, Baby10 resizejej spolupracovníkov i voličov, rovnako ako priateľky, alebo si trochu chceli utiahnuť z divákov. Istý typ amerického humoru je pre našinca (vrátane autorky recenzie) jednoducho ťažko pochopiteľný či stráviteľný. Eufemisticky povedané, je na naše pomery drsný. Istá časť publika ním môže byť nadšená, inú môže nudiť či iritovať. Svet sa mení, tzv. morálne výhrady dnes pôsobia archaicky a scény drogových, alkoholických či sexuálnych eskapád sú samozrejmosťou. Vtipkovanie o Baby6 resizepenisoch, vibrátoroch a tampónoch, či vylučovaní pôsobí však i dnes lascívne a občas až trápne. V niektorých amerických filmoch sa s tým stretávame až viac ako by bolo vhodné. Niektoré na tému odviazaných žúrov kraľujú neskôr aj v televízii. Lucia Aniello si na originalitu nárokovať teda nemôže. Nuž a hoci sa ako režisérka, spoluscenáristka a spoluproducentka síce  snažila, príliš jej to nevyšlo a Divoká babská jazda je síce bláznivo divoká, ale nie strhujúca. Ak však napriek tomu do kina pôjdete, mali by ste vydržať a dopozerať záverečné titulky. Až po nich sa nečakane dozviete, ako to všetko vlastne dopadlo...

Baby5 resizeDivoká babská jazda (Rought Night), USA,  2017
Dĺžka: 101 minút
Réžia: Lucia Aniello
Scenár: Lucia Aniello, Paul W.Downs
Kamera: Sean Porter
Kostýmy: Leah Katznelson
Strih: Craig Alpert
Hudba: Dominic Lewis
Hrajú: Scarlett Johansson, Jillian Bell, Zoë Kravitz, Ilana Glazer, Kate McKinnon, Paul W. Downs, Ryan Cooper, Ty Burrell, Demi Moore, Enrique Murciano, Dean Winters, Bob the Drag Queen a ďalší.ňä
Distribúcia: Itafilm
Premiéra v SR: 22. júna 2017
Foto: Itafilm

Share/Save/Bookmark