Zlatý ledňáček pre dokument vlna vs. breh

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Puls sers logo resizeRežijný debut kameramana Martina Štrbu vlna vs. breh o inšpirovaný generáciou slovenských fotografov študujúcich spoločnom ročníku v 80-tych rokoch na FAMU získal na 28. ročníku festivalu Finále Plzeň hlavnú cenu Zlatý ledňáček v kategórii najlepší dokument.

Do tejto súťažnej kategórie bolo v roku 2015 prihlásených rekordných 86 českých a slovenských dokumentov, nominovaných do súťaže bolo nakoniec sedemnásť. Medzinárodná porota na s predsedajúcim režisérom Robertom Kirchhoffom film označila a ocenila ako „osobnú a zároveň generačnú výpoveď o vášni, umení a živote”. Cenu si osobne v Plzni prevzali Martin Štrba (réžia, scenár, kamera), Katarína Štrbová Bieliková (koproducentka za ČR, spol. Šmik) a Olina Kaufmanová (scenár, strih). Viac k oceneniu a festivalu na www.festivalfinale.cz.

 

Vlna FINALE Plzen Hlavna Cena. resizevlna vs. breh je rovnocennou česko-slovenskou koprodukciou, ktorú veľmi prirodzene predurčila téma filmu a jej slovenskí protagonisti, ktorých tvorivý aj osobný život ovplyvnila Praha. Film ponúka osobný a zároveň originálne tvorivý pohľad na generáciu režisérových spolužiakov a kamarátov – slovenských fotografov, ktorí prišli v 80-tych na pražskú FAMU študovať odbor fotografie. Film portrétuje a približuje originálnu tvorbu jednotlivých dnes už známych členov tejto tvorivej skupiny a zároveň vytvára spoločný obraz o fenoméne Slovenskej novej vlny, ktorá sa počas ich štúdií v prostredí vtedajšej Prahy formovala a ovplyvňovala nielen umelcov samotných, ale aj ďalší vývoj slovenskej a českej fotografii. Jednou z inšpirácií pre vznik filmu vlna vs. breh bola iniciatíva spoločnej veľkej výstavy Slovenská nová vlna, ktorú po mnohých rokoch  spolu s kompletnou publikáciou vytvorili o generáciu mladší kurátori Lucia L. Fišerová a Tomáš Pospěch a realizovala sa minulý rok v decembri Prahe. Po necelom roku, takmer v rovnakom rozsahu bolo možné výstavu vidieť v rámci Mesiaca fotografii (4. – 30. 11. 2014) v bratislavskej Kunsthalle

 

O filme
Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Stretli sa na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“. Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku. Sú úspešní aj za hranicami, mnohí sa vrátili domov, aby svoje skúsenosti opäť odovzdávali mladej generácii. Martin Štrba vo svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súputníkov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá vytvorila fenomén Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste sa navyše začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý formálne nasleduje invenciu, hravosť,  inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov. Martin Štrba: „Na záver si dovolím jedno prirovnanie. Je to ako keď sa jazzoví muzikanti stretnú, aby odohrali jediný skvelý koncert a potom sa znovu venujú svojim sólovým projektom. V našom prípade na spoločnej retrospektívnej výstave - na mieste, kde to všetko začalo - v Prahe. Zaznamenanie výstavy prinesie do filmu ešte jeden ďalší moment - že totiž raz vytvorené hodnoty sa nestrácajú, ale naopak akýmsi prazvláštnym spôsobom si i bez nášho vedomia žijú vlastným životom a navzdory našej smrteľnosti sa stávajú nesmrteľnými...“

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.