ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Keď zhrdzavie stará láska

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

expendablesV osemdesiatych rokoch minulého storočia sa zrodil nový druh komerčnej filmovej zábavy – akčný film. Niekdajší fanúšikovia Ramba, Komanda a Smrtonosnej pasce sú dnes zrelí ľudia. No kdesi v nich stále drieme mláďa, zamilované do moderných drsných rozprávok. A teraz, na prahu staroby, sa im splnil ďalší sen, v naplnenie ktorého už ani nedúfali: vo filme Expendables sa stretli všetky tri akčné superhviezdy Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis.

Príbeh je naoko naivnučký a hlúpučký: oddiel žoldnierov príjme úlohu zlikvidovať diktátora juhoamerického ostrovného štátu. Až priamo na mieste vysvitne, že si takto na cudzej pôde a cudzou krvou, bolesťou, utrpením vybavujú svoje vlastné vnútorné účty americké tajné služby. Tým sa však akákoľvek angažovanosť i politika končia.

lido0000Príbeh je vyrozprávaný najtradičnejším možným spôsobom. Nechýba romantická linka medzi veliteľom žoldnierov (Sylvester Stallone, 64) a odbojnou diktátorovou dcérou (Giselle Itié, 28), hocako to pôsobí smiešne. Lenže pôvodnosť predsa nebola zámerom. Rovnako ako objavnosť. Napokon, len samotná americká kinematografia pozná sedem snímok s názvom Expendables. A v názvoch mnohých ďalších sa toto slovo, znamenajúce „postrádateľní“, označujúce vo vojenskej reči predpokladané a prijateľné straty, aspoň nachádza. Väčšina z nich, prirodzene, rozpráva o oddieloch dobrodruhov (aj dobrodružiek), Expendables Ciria H. Santiaga z roku 1988 sa dokonca zjavne inšpiroval Stallonovým Rambom.

A práve scenárista, režisér a predstaviteľ hlavnej roly Sylvester Stallone chcel predovšetkým v jednom filme sústrediť čo najviac hviezd akčných dobrodružných snímok rokov osemdesiatych, s ktorými zostarli aj ich tradiční filmoví hrdinovia. Jean-Claude Van Damme, Steven Seagal, Ben Kingsley, Wesley Snipes ani Forest Whitaker napokon z najrôznejších príčin nemohli nakrúcať. Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis síce majú dohromady 182 rokov, lenže doplnení esami ako Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts či Mickey Rourke sú zárukou nielen rentabilnosti, ale aj diváckeho úspechu. Pretože nostalgia je tovar, ktorý sa predáva lepšie ako teplé rožky.

lido0001Nikto z nich nič nemusí hrať. Sú skvelí takí, akí sú. Takých ich publikum miluje. Stallone chcel ukázať akčných hrdinov zostarnutých, unavených a osamelých. Celkom to nevyšlo, na detailnejšiu charakterizáciu a psychologizáciu nie je miesto ani čas, treba utekať, skákať, strieľať, vrhať nože aj granáty, likvidovať nepriateľov ako na bežiacom páse a sem-tam sa otriasť po inkasovanej rane. Naživo, s tradičnými trikmi a pyrotechnikou, s minimom kaskadérov, bez otravného digitálneho čarovania. Ako zamlada. Dokonca aj s Jeffreyom Kimballom (Top Gun, Beverly Hills Cop II, Mission: Impossible II) za kamerou.

Priameho humoru je síce málo (scéna so Schwarzeneggerom a zopár scén s Jetom-Li), ale celý film je náramná psina. Čím vážnejšie sa tvári, tým väčšia. Autor sa nedal cestou parodovania a zľahčovania, ale ani cestou glorifikovania. Mimochodom – je zaujímavé, že tu takmer úplne chýba tradičný americký filmový pátos. Akoby už Spojené štáty neboli krajinou, na ktorú sú jej hrdinovia pyšní. Zato aj na divákov sa prenáša príjemný pocit, že účastníci tejto pánskej jazdy si to dokonale vychutnávajú a užívajú.

lido0002Medzi pätnástimi producentmi, ktorí sa na nakrúcaní podieľali, nie je ani jeden účinkujúci. Rozhodujúce slovo mal Avi Lerner, producent, ktorý v osemdesiatych rokoch produkoval béčkové filmy. Pôvodný rozpočet bolo treba navýšiť o 20 miliónov, ale za prvý mesiac film utŕžil na vstupnom takmer štvrť miliardy.

Stará láska možno predsa len hrdzavie, ale hrdzavá mína je predsa ešte nebezpečnejšia ako nová. A že mladí diváci, ktorí éru hviezd The Expendables nezažili, budú iba nechápavo a znechutene krútiť hlavami? Slovami jedného z filmových hrdinov: „That's their fucking problem!“

The Expendables (USA 2010)

The Expendables

99 minút

Námet: Dave Callaham. Scenár: Dave Callaham, Sylvester Stallone. Réžia: Sylvester Stallone. Kamera: Jeffrey Kimball. Strih: Ken Blackwell, Paul Harb. Hudba: Brian Tyler. Účinkujú: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis a ďalší.

Premiéra 30. septembra 2010

Foto: Continental film


Share/Save/Bookmark