Víťaz národnej ceny Slnko v sieti je Pokoj v duši

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Logo_Slnko_v_sieti_resizeSlovenská filmová a televízna akadémia udeľuje svoju cenu Slnko v sieti každé dva roky. Na otázku prečo nie každý rok, je odpoveď jednoduchá. Nebolo čomu. Našťastie, ľady sa pohli a dúfame, že čoskoro nastanú časy (ako v susednom Česku), že sa národné ceny budú udeľovať každý rok. Tohto roku si v utorok (27.04) v historickej budove Slovenského národného divadla z nominovaných 16 hraných filmov, 15 dokumentárnych dlhometrážnych filmov, 5 krátkych hraných a 12 animovaných, prevzali ceny víťazi jednotlivých kategórii.

Slávnostný galavečer uvádzal Jan Kraus, ktorému asistovali populárne slovenské herecké osobnosti. Čo sa týka samotného galavačera je ťažké povedať, že bol mimoriadne invenčný, ale nebola to ani veľká hanba. Nakoniec diváci ho mohli sledovať v televízii Joj a urobili si názor sami. Prekvapením a slovenským nóvum bolo však rovnocenné posudzovanie, presnejšie žánrové spojenie dvoch odlišných kategórií – hranej a dokumentárnej. Nikde na svete sa to nerobí, žánre sa oddeľujú, nemiešajú. Či to bolo rozhodnutie správne, ukáže čas.VTAZ

Akademici však rozhodli k spokojnosti všetkých a národnú cenu Slnko v sieti udelili (právom) filmu Vladimíra Balka Pokoj v duši, za Najlepší film uplynulých dvoch rokov. Hlavný predstaviteľ Attila Mokoš získal cenu za Najlepší výkon v hlavnej úlohe, Helena Krajčiová a Roman Luknár ceny za Najlepšie herecké výkony vo vedľajších úlohách a Martin Štrba cenu za Najlepší kameramanský výkon. Dovedna teda päť cien.

Takisto úspešný a päť „sĺnc“ dostal aj dokumentárny film Juraja Lehotského Slepé lásky. V tomto prípade už nie som si tak istá tou záplavou cien. I keď sú Slepé lásky sú mojom obľúbeným filmom, vážim si profesionalitu režiséra, mimoriadne ma zaujal, ale mal priveľa rovnocenných „protivníkov“. A tí obišli naprázdno. Že to hodnotím objektívne potvrdzujú aj mnohé narážky pri samotnom preberaní cien. Tak teda Slepé lásky dostali od akademikov: cenu Najlepší dokumentárny film, cenu za Najlepšiu réžiu, za Najlepší scenár, na ktorom sa režisér Juraj Lehotský spolupodieľal s Markom Leščákom, cenu za Najlepší zvuk dostal František Krähenbiel a cenu za Najlepší filmový strih si odniesol takisto František Krähenbiel.

20080721044152_bathory_resizeTri Slnká v sieti dostal aj film Juraja Jakubiska Bathory. Annu Friel ohodnotili ako Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, Jaroslavu Pecharovú zasa za Najlepšie návrhy kostýmov. A tretie „slnko“ si prevzal za Najlepší výtvarný počin režisér filmu Juraj Jakubisko.

S potešením sme vzali na vedomie, že krátky film Mátyása Priklera Ďakujem, dobre sa stal Najlepším krátkym hraným filmom. Potešilo aj preto, že nás táto snímka bude reprezentovať na 63.festivale v Cannes, a to v sekcii Cinéfondation.

Michaela Čopíková získala cenu za Najlepší animovaný film, ktorý nazvala About Sock and Love. Neobišiel naprázdno ani Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského, nominovaný za Slovensko na Oscara. Michal Novinski dostal cenu za Najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu.

Asociácia filmových klubov sa rozhodla udeliť svoju cenu za Najlepší zahraničný film víťaznej snímke z Cannes, rumunskému filmu 2 mesiace, 3 týždne a 2 dni režiséra Cristiana Mungiu.

Reklamná agentúra JANDL odovzdala svoju cenu tvorcovi do 35 rokov. Šťastnou držiteľkou sa stala Mira Fornay za scenár k svojmu filmu Líštičky.

Slovenská filmová a televízny akedémie udelila cenu Slnko v sieti 2010 za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii dvom tvorcom. Jednej z najvýraznejších hereckých osobností , žijúcej legende Ladislavovi Chudíkovi (1924) a dramaturgovi, scenáristovi, prekladateľovi a básnikovi Albertovi Marenčínovi (1922), ktorý stál pri zrode slovenského filmu a tiež pri zrode ateliérov na Kolibe.

NAJLEPŠÍ CELOVEČERNÝ FILM:

POKOJ V DUŠI

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM:

SLEPÉ LÁSKY

réžia: Juraj Lehotský

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM:

ABOUT SOCKS AND LOVE

réžia: Michaela Čopíková

NAJLEPŚÍ KRÁTKY HRANÝ FILM:

ĎAKUJEM, DOBRE

réžia: Mátyás Prikler


NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA:

JURAJ LEHOTSKÝ

film: Slepé lásky

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR:

JURAJ LEHOTSKÝ, MAREK LEŠČÁK

film: Slepé lásky

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON:

MARTIN ŠTRBA

film: Pokoj v duši

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH:

FRANTIŠEK KRÄHENBIEL

film: Slepé lásky

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK:

FRANTIŠEK KRÄHENBIEL

film: Slepé lásky

NAJLEPŠIA PÔVODNÁ FILMOVÁ HUDBA:

MICHAL NOVINSKI

film: Nedodržaný sľub

NAJLEPŠÍ VÝTVARNÝ POČIN:

JURAJ JAKUBISKO

film: Bathory

NAJLEPŠIE NÁVRHY KOSTÝMOV:

JAROSLAVA PECHAROVÁ

film: Bathory

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON vo vedľajšej úlohe:

HELENA KRAJČIOVÁ

film: Pokoj v duši


NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON vo vedľajšej úlohe:

ROMAN LUKNÁR

film: Pokoj v duši

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON v hlavnej úlohe:

ANNA FRIEL

film: Bathory

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON v hlavnej úlohe:

ATTILA MOKOS

film: Pokoj v duši

NAJLEPŠÍ ZAHRANIČNÝ FILM:

ASOCIÁCIA SLOVENSKÝCH FILMOVÝCH KLUBOV

film: 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

Výnimočný prínos slovenskej kinematografii:

Ladislav Chudík

Albert Marenčin

Cena reklamnej agentúry JANDL

pre tvorcu do 35 rokov:

Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.