ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Vojna ako katalyzátor vzťahov

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

Bratia._jpg_resizeV roku 2004 nakrútila dánska režisérka Susanne Bierová, signatárka filmárskeho manifestu Dogma, čiastočne podľa jeho prísnych pravidiel film Bratia o vplyve vojnových zážitkov na ľudskú psychiku. Dielo uviedli na karlovarskom festivale, kde vzbudilo pozornosť divákov i kritiky, no v bežnej prevádzke kín sa nepresadilo. Po piatich rokoch sa ho ujal írsky režisér Jim Sheridan, ktorý sa vraj verne pridŕžal pôvodiny, ale pridal k nej aj základný predpoklad diváckeho úspechu – veľké hollywoodske hviezdy. Americký remake Bratia (Brothers, 2009), ktorý prišiel už krátkych päť rokov po dánskej snímke, sa práve začína premietať v našich kinách.

Jim Sheridan (1949) je známy tým, že si vie vybrať vhodných hercov. Svedčí o tom už jeho známa prvotina Moja ľavá noha z roku 1989 o chlapcovi s mozgovou obrnou s Danielom Day-Lewisom v hlavnej úlohe, ktorý si za ňu odniesol Oscara. Objavil sa aj v ďalšom slávnom Sheridanovom filme V mene otca (1993), skutočnom príbehu o Írskej republikánskej armáde, ktorý bol nominovaný až na siedmich Bratia_1_resizeOscarov. (Ďalšie Sheridanove filmy sú Pastvina, 1990, Boxer, 1997, In America, 2002, Zbohatni alebo zdochni, 2005). V Bratoch dostali veľké herecké príležitosti hneď tri populárne osobnosti – Tobey Maguire, známy predovšetkým ako Spiderman, Jake Gyllenhaal s pestrejšou filmografiou a krásna Natalie Portmanová. Predovšetkým na nich stojí celý príbeh, vďaka ich majstrovstvu pôsobí psychologicky prepracovane a emocionálne silne.

Téma filmu – vplyv vojny na človeka a jeho vnútorný svet – nie je nová a osobitne v americkej kinematografii sa objavuje po každej vojnovej traume, či to už bola vojna v Kórei, vo Vietname alebo najnovšie v Iraku, ako sme to mohli nedávno vidieť v oscarovom filme Smrť čaká všade. Kým v diele režisérky Bigelowovej vidieť dôsledky vojny iba na osude jednotlivca, v Bratoch je cez zážitky jedného človeka postihnutá celá trojgeneračná rodina.

Hoci vojna pôsobí ako katalyzátor, vzťahy v tejto bežnej americkej rodine neboli jednoduché ani pred nasadením kapitána Sama Cahilla (vynikajúci Tobey Maguire) v Afganistane. Správanie tohto vzorného syna, manžela a otca, výborného športovca a ukážkového vojaka k mladšiemu bratovi Tommymu (sympatický Jake Gyllenhaal) je trochu protektorské a trochu nedôverčivé. Právom, lebo Tommy je opakom svojho skvelého brata. Dokopy nič nerobí, pije, vyvoláva roztržky, ba dokonca sa pokúsi vylúpiť banku, čo si odsedí vo väzení. Je to však príťažlivý muž, ktorý si ľahko získava Bratia_2._jpg_resizesympatie nielen nežného pohlavia. Otec Hank (Sam Shepard), sám disciplinovaný vojak, sa hrdí Samom a podceňuje Tommyho. Samova žena Grace (presvedčivá Natalie Portmanová) je skôr na strane svokra, Hankova druhá manželka Elsie (Mare Winninghamová) pôsobí v každej situácii rozvážne a upokojujúco. Takéto je rozloženie „síl“ vo chvíli, keď Sam odchádza na ďalšiu misiu do Afganistanu. Vrtuľník, v ktorom sedí, zostrelia, a rodine oznámia, že je mŕtvy. Hoci Grace tomu nechce uveriť, lebo jej vnútorné pocity hovoria niečo iné, postupne sa aj ona zmieruje so smutnou skutočnosťou. Život ide ďalej, treba sa starať o domácnosť a najmä o dve dcérky. Veľkým pomocníkom – na prekvapenie všetkých – sa jej stáva ľahkomyseľný Tommy. Zdá sa, že pred nami je banálny rodinný príbeh, ale všetko je inak. Sam sa vracia zo zajatia a naznačený manželský trojuholník sa mení na krutú psychodrámu plnú napätia, ktorá speje k tragickému vyvrcholeniu.

Bratia_6_resizeŠkoda, že scenár rozvíja Samov príbeh v zajatí paralelne s príbehom údajne osirelej rodiny, a tak asi v polovici filmu sa dozvedáme, k akej ukrutnosti je náš hrdina donútený v snahe zachrániť si holý život a najmä vrátiť sa k rodine. Pološialený výraz v tvári a očiach na nepoznanie zmeneného, vychudnutého Tobeyho Maguira napovedá, že jeho návrat do normálneho života bude komplikovaný, ak nie úplne nemožný. Divák je takto pripravený o prekvapenie a už len čaká, akým spôsobom sa kapitánova psychická vyšinutosť prejaví. Zbytočne dlho vopred vie to, čo sa ostatné postavy príbehu ešte len dozvedia. Vrcholom filmu je nesporne rodinná večera pri príležitosti narodenín mladšej dcérky Maggie, na ktorú si Tommy privedie novú priateľku, čím spôsobí sklamanie švagrinej Grace, s ktorou sa počas bratovej neprítomnosti veľmi zblížil, i keď intímny kontakt obaja popierajú. Napätie okolo jedálenského stola sa dá priam krájať, hoci okrem bezprostrednej a uvravenej votrelkyne Tiny (prirodzená Jenny Wadeová) takmer všetci mlčia. Vo vzduchu však cítiť, že dramatický výbuch sa už neodvratne blíži a navždy zmení osudy tejto rodiny.

Bratia_4_resizeVojna v Iraku a Afganistane je pre celý svet, a osobitne pre Američanov, veľkou traumou, a cítiť to aj v tomto filme. Hoci niektoré vojnové scény sú dosť schematické a v reáli ich už roky poznáme z televízneho spravodajstva, zostrelenie vrtuľníka je nakrútené majstrovsky a má silu vojnového dokumentu. Američania sú ukázaní ako obete nenávisti domácich bojovníkov, no našťastie aj ako normálni ľudia, u ktorých v rozhodujúcich okamihoch nad drilom preváži pud sebazáchovy. Keby sa však tieto scény vracali Samovi v spomienkach až vo chvíľach, keď je už doma zo zajatia a nevie sa zaradiť do normálneho života, lebo jeho podozrievavé správanie ovplyvňuje prežitá skúsenosť, pridalo by to filmu na tajomstve i napätí.

Herci, angažovaní do Sheridanovho filmu, dostali k dispozícii nielen psychologicky prepracované, vierohodné charaktery, ale aj výborne napísaný scenár Davida Benioffa, ktorého dialógy sú obsažné, hoci skratkovité, viac naznačujú, ako dopovedajú. Poskytujú divákovi veľký priestor na domýšľanie vzťahov i situácií, no nechýba v nich ani láskavý humor, napríklad v scéne reštaurovania kuchyne partiou Tommyho kamarátov. Herci svoje príležitosti dokonale využili, a netýka sa to iba hviezdnej ústrednej trojice. Popri Samovi Shepardovi v úlohe navonok tvrdého, nekompromisného, no vnútorne citlivého až boľavého Hanka, a Mare Winninghamovej ako Elsie, pokojnej strážkyne rodinného kozubu, si divák zapamätá obe detské herečky. Taylor Geareová ako mladšia dcérka Maggie, veselá dievčina so štrbavým úsmevom a milou povahou, no najmä Bailee Madisonová ako zväčša zamračená, do komplikovaného vnútorného sveta uzavretá Isabelle, citlivo reagujúca na všetky udalosti sveta dospelých, podali podmaňujúce výkony, svedčiace o tom, že vojna zasiahla rovnako dramaticky aj nevinné detské duše.

Bratia_5_resizeFilm nakrúcali v Novom Mexiku, no miesto nehrá významnú rolu v tomto jedinečnom, a predsa univerzálnom príbehu. Kamera Fredericka Elmesa sa sústredila - v súlade so psychológiou postáv – na detaily tvárí, pričom citlivo zaznamenala každý záchvev úst, každú tichú slzu. Výborný strih Jaya Cassidyho prispel k náznakovosti a dramatizmu filmového rozprávania. Thomas Newman dobre zvolil hudbu vrátane skladby Winter (Zima) skupiny U2, ktorá bola nominovaná na Zlatý glóbus v kategórii najlepšia pôvodná pieseň. (Nomináciu ako najlepší herec získal Tobey Maguire.)

Bratia sú nadpriemernou, emocionálne silnou vojnovou drámou, ktorú – ako to napísal istý americký kritik – Američania potrebujú vidieť. No táto vnútorne drsná, hoci navonok trochu hollywoodsky uhladená sebareflexia je vhodná aj pre národy, ktoré momentálne nevedú žiadnu vojnu. Napokon, jej základom a východiskom bola dánska snímka...

Bratia (Brothers), USA, 2009
Scenár: David Benioff
Réžia: Jim Sheridan
Kamera: Frederick Elmes
Strih: Jay Cassidy
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal, Natalie Portman, Mare Winningham, Sam Shepard, Bailee Madison, Taylor Geare, Jenny Wade, Patrick Flueger, Carey Mulligan, Clifton Collins Jr. a ďalší

Share/Save/Bookmark