ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Prci, prci, prcičky pre pokročilých

Hodnotenie filmu podľa čitateľov
problemy

Ak si herci sami pre seba napíšu scenár a sami podľa neho aj režírujú, výsledkom neraz býva zaujímavé, ambiciózne dielo. Alebo úplná hrôza. Problémy v raji nie sú ani jedno ani druhé, hoci autorom nemožno uprieť snahu o úprimnosť či zábavnosť – a hoci výsledok ani zďaleka nenaplnil ich ambície.

Herec John Favreau napísal predlohu pre úspešnú komédiu Swingers (1996) o citových vzťahoch mladých hercov. Účinkoval v nej s ním aj Vince Vaughn. Obaja dnes už štyridsiatnici sa teraz pokúsili vstúpiť do tej istej rieky, ani čo by netušili, že v nej pretieklo štrnásť rokov vody. Na pomoc pri písaní scenára komornej psychologickej komédie Problémy v raji síce prizvali profesionálku Danu Fox, no jej predchádzajúce práce (Svadobné trapasy, Mejdan v Las Vegas) rozhodne nie sú triumfy. Réžiu zverili kolegovi – hercovi Petrovi Billingsleymu, ktorý predtým v roku 1994 nakrútil krátky sci-fi film The Sacred Fire. A skutočne – výsledok priam volá po pevnej ruke skúseného filmára!

Traja herci-autori rozprávajú o tom, čo poznajú najlepšie: o štvorici kamarátov z prostredia strednej vrstvy, ktorých kvári kríza stredného veku. Teda podobný marketingový výmysel ako celulitída, len zameraný na mužov. Prejavom nie je starnúca pleť, ale rozpadávajúce sa kariéry i manželské vzťahy.

Na týždenný pobyt, zameraný na posilnenie a zregenerovanie manželských vzťahov, sa však prihlásia predovšetkým preto, že skupinová zľava je neodolateľná. Najmä ak sa jedná o perlu Tichomoria – Bora Bora na Tahiti. Až na mieste zistia, že Eden Resort vôbec nie je vysnívaný raj. Čudácky terapeut Marcel (Jean Reno) sa správa ako výstredný hipícky guru pod vplyvom LSD a jeho asistenti pôsobia ako banda afektovaných homosexuálov. problemy_v_raji_01Na štyri páry nečaká zábava, len nudné a únavné pohovory, meditácie, cvičenia. A na opačnom konci ostrova sa nachádza zábavné rekreačné centrum pre slobodných! Žiaden div, ak sa ženáči vzbúria.

Téma naznačuje, že film netúži po univerzálnom masovom úspechu. Chce osloviť vrstovníkov, štyridsiatnikov, ktorí netvoria typické publikum multiplexov. Zápletka vonkoncom nie je originálna, napriek tomu – spolu so zvoleným žánrom, hereckým obsadením a lokáciou sľubuje zábavu. V skutočnosti však nejde o bláznivú akčnú komédiu s napätím, ani o brisknú konverzačku plnú šťavnatých hlášok a pikantných dialógov. Autori sa pokúšajú dolovať smiech trapasmi a prízemnými jednoznačnými narážkami na sex, genitálie, vylučovanie. Prci, prci, prcičky po dvadsiatich rokoch. Herci ladia so scenárom a režijnou koncepciou: sú rovnako bezradní, kŕčovití, bez šťavy, bez nápadu, bez života. Najmä sledovať Jeana Rena je utrpením nielen pre jeho verných fanúšikov.

Scenár nielenže neobsahuje žiadne napätie, prekvapenia či dobré vtipné dialógy, ale má aj úplne nemožnú dramaturgickú stavbu. Herci, možno naozaj dobrí, podľa neho nemajú čo hrať ani deklamovať, divák stráca motiváciu sledovať film do konca. Dokonca ani kamera nedostane príležitosť funkčne využiť silu Francúzskej Polynézie: celý film pokojne mohol vzniknúť niekde v kanadských alebo akýchkoľvek iných ateliéroch.

Vince Vaughn sebavedomo tvrdí: „Normálnych ľudí so všednými problémami sme preniesli do výnimočného prostredia. Naše páry sú natoľko reálne, že sa v nich každý aspoň čiastočne nájde, pričom sa ocitnú v situácii, ktorá vyvoláva salvy smiechu.“ Nuž, zámer to bol nepochybne chvályhodný. Škoda, že zlyhal po každej stránke. Výsledok pôsobí ako lacný, tuctový, vizuálne málo atraktívny mainstreamový muzikál, z ktorého niekto zlomyseľne vystrihal všetky pesničky.probmy_16

Nie je tu humor, nie sú tu problémy, nie je tu raj. Ostali len rozpaky a nuda.

Problémy v raji (Couples Retreat)

USA 2009, 113 minút

Scenár: Jon Favreau, Vince Vaughn, Dana Fox. Réžia: Peter Billingsley. Kamera: Eric Edwards. Strih: Dan Lebental. Hudba: A.R. Rahman. Hrajú: Kristen Bell, Malin Akerman, Vince Vaughn, Jason Bateman, Jon Favreau, John Michael Higgins, Jean Reno a ďalší.

Share/Save/Bookmark