ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Dráma s príchuťou popkormu

Hodnotenie filmu podľa čitateľov

gran_torino_2_resizeKdeže sú tie časy, keď Clint Eastwood ako objav režiséra Sergia Leoneho hrával neohrozených hrdinov v talianskych spaghetti-westernoch. Dnes takmer 79-ročný herec sa medzitým usadil aj na režisérskej stoličke a vo vlastnej réžii si vyberá úlohy, ktoré sú mu ako šité na telo. Pravda, kladným hrdinom byť neprestal, či to už bol šarmantný postarší fotograf v ľúbostnej dráme Madisonské mosty, alebo tréner boxu za zenitom v snímke Million Dollar Baby – aby sme spomenuli aspoň tie nedávne. S „kladným hrdinstvom“ v jeho najnovšom filme Gran Torino je to trochu inak.


Waltovi Kowalskému práve zomrela manželka. V domčeku na úhľadnom vilovom predmestí mestečka na americkom stredozápade zostáva úplne sám – nielen vo fyzickom, ale aj v psychologickom zmysle. S dvoma dospelými synmi, ktorí majú vlastné rodiny, si veľmi nerozumie. Vnúčatá, obvyklá slabosť každého starého rodiča, mu idú na nervy – správaním, oblečením, pírsingom, fajčením, ba možno i samotnou mladosťou. Do kostola už roky nechodí a neodbytného mladého farára, ktorého jeho nebohá žena poverila, aby sa staral o jeho dušu a donútil ho ísť na spoveď, viackrát vypoklonkuje, lebo ho – azda čiastočne i právom – považuje za zatrpknutého panica, ktorý nemôže nič vedieť o živote ani o smrti, iba ak z príručky pre katechétov. Okrem toho, že sám Walt je zatrpknutým vdovcom, je to – zdá sa – aj nacionalista, šovinista a rasista, ktorý ťažko znáša, keď sa do jeho susedstva nasťahuje rodina ázijského pôvodu – nemá pre nich iné pomenovania ako šikmookí, barbari alebo „rákosníci“ (čo – na margo slovenských titulkov – rozhodne nie je po slovensky ani ako slang). Takisto si myslí, že Američania by si mali kupovať iba americké autá, hoci sám má v garáži automobil značky Gran Torino z roku 1972, na ktorom už nejazdí. Vyzerá to, že Walt Kowalski nemá rád nič a nikoho – azda okrem svojej sučky Daisy.
Kgran_torino_1_resizeeď sa jeho nový sused Thao (Bee Wang) pokúsi ukradnúť mu vzácne auto z garáže, zdá sa, že je to voda na Kowalského mlyn – veď čo už možno očakávať od šikmookého tínedžera? Lenže táto udalosť paradoxne spôsobí, že Kowalski sa začne na Thaa a jeho rodinu pozerať inými očami, a keď sa Thao ocitne v ohrození ázijským gangom, ktorý vyčíňa v ich štvrti, Kowalski zasiahne. Jeho zmysel pre spravodlivosť je silnejší než neznášanlivosť k inej rase, ktorú dáva ostentatívne najavo. Vďačnosť, ktorú mu potom typicky ázijsky okázalo prejavuje Thaova rodina, znamená ďalší posun v jeho myslení a nazeraní na svet (s dávkou humoru v tom možno zohrajú úlohu aj chutné ázijské lahôdky) – a z problematického šikmookého chlapca od susedov sa postupne stáva Kowalského chránenec a priateľ, ktorému začne pomáhať vo všetkých životných otázkach – od hľadania zamestnania až po zbalenie kamarátky, ktorá sa mu páči. A keď gang zostruje nátlak a Thaovi začne hroziť reálne nebezpečenstvo, zvolí Kowalski veľmi radikálny spôsob, ako chlapcovi pomôcť...
gran_torino_3_resizeClint Eastwood nakrútil film Gran Torino podľa scenára Nicka Schenka. Rozprávanie sa sústreďuje na hlavnú postavu, ktorú sám Eastwood stvárňuje bezpochyby s veľkou dávkou hereckej i životnej skúsenosti, no napriek tomu zvrat v jej zmýšľaní nepôsobí práve presvedčivo, čo je zrejme už nedostatkom scenára. Trauma z kórejskej vojny, na ktorej sa Walt Kowalski musel zúčastniť a v ktorej vlastnou rukou zabil trinásť ľudí, pri polstoročnom odstupe nevysvetľuje dostatočne jeho averziu k Ázijčanom a rovnako málo motivovaný je aj náhly zlom v jeho postoji. Pravdupovediac, neverím na takéto prerody ani v živote a o to menej vo filme, hoci ako východisko dramatickej zápletky tento moment bezpochyby poslúžil. Pointa príbehu je prekvapujúca i dojemná, za pozornosť stojí i viacnásobné využitie motívu historického vozidla, pôsobivá je vizuálna stránka príbehu i hudba.
Výber zmysluplnej témy určite vybočuje z hollywoodskych klišé a jej spracovanie je vysoko profesionálne. Aj tak sa však – napriek krutosti pointy a absencii happyendu – nemôžeme zbaviť dojmu, že film Gran Torino je predsa len tak akosi americky uhladený, aby uspokojil široké spektrum divákov: aby ničím neurazil tých náročnejších a príliš neznepokojil tých, ktorí si ho vybrali preto, že začiatok predstavenia v multiplexe ladil s časom ich príchodu a ešte si stihli kúpiť aj kýbeľ popkornu.

Gran Torino, USA/Austrália, 2008
Réžia: Clint Eastwood
Scenár: Nick Schenk
Hrajú: Clint Eastwood, Christophe, Bee Vang,
Ahney Her, Dreama Walke, Brian Howe,
John Carroll Lynch, William Hill
Share/Save/Bookmark
matures and boys sex