ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Piussi a Janeček získali cenu Trilobit

CenaFerdinandaVanka resizeCenu Ferdinanda Vaňka 2020 Trilobit za prínos diela občianskej spoločnosti si v Beroune prevzali režisérka Zuzana Piussi a režisér a producent Vít Janeček za dokumenty Obliehanie mesta a Ukradnutý štát. Prvá snímka na prípade Kremnice tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámermi a druhá sa snaží odkývať mechanizmy, ktoré v spoločnosti vytvárajú kauzy a posuny informácií. Oba filmy budú od pondelka k dispozícii online.

Zuzana Piussi v týchto dňoch intenzívne dokončuje svoj najnovší dokument V hmle s podtitulom “slovenské cesty k spravodlivosti”, do slovenských kín vstúpi 13. februára 2020. „Oba dokumenty sú vecnou, triezvou a miestami otrasnou správou o mechanizmoch, ktoré se netýkajú len slovenskej spoločnosti. Prvý z nich vypovedá o koristnom vzťahu k OceneníVankom resizejedinečnej prírode v Kremnici a jej okolí, ktorú sa ťažiarske firmy chystajú likvidovať v méne chytľavých hesiel rozvoja  chudobnej oblasti. Druhá správa vypovedá o tristnom stave spravodlivosti, médií i štátu, ukradnutom občanom, v ktorom sa korupcia šplhá do najvyšších poschodí (nebyť vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, zrejme by se sa o hĺbke krízy ani nedozvedeli). Obe snímky spája detsky čistý, obrazovo neokázalý, akoby naivný prístup reportérky a režisérky, ktorá sa touto cestou dostáva k drsnej pravde účinnejšie než atakom či komentárom,“ vyzdvihol predseda poroty, divadelný a mediálny kritik Vladimír Just.

Režisérka Zuzana Piussi si pri svojom pripravovanom filme V hmle kladie otázku – Prečo ľudia stále tak masívne nedôverujú slovenským súdom? Vo filme sa zaoberá dôsledkami toho, čo ukázala Treema. Cez konkrétne príbehy týkajúce sa samotných sudcov, podnikateľov či bežných ľudí, film tematizuje dôsledky straty spravodlivosti zo slovenského života, čo je fatálne pre celý štát aj demokratický systém.

Audiovizuálne ceny Trlobit 2020 udelil Český filmový a televízny zväz FITES v spolupráci s mestom Beroun a Mestským kultúrnym centrom Beroun po 33 raz. Cieľom cien Trilobit, ktoré vznikli v 60. rokoch minulého storočia, je vyzdvihovať televízne a filmové diela s výraznou estetickou, etickou, umeleckou či spoločenskou hodnotou bez ohľadu na komerčný úspech a divácku sledovanosť.

Share/Save/Bookmark