ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Ostrochovského Služobníci budú mať svetovú premiéru Berlinale

Punchardfilmlogo resizeVyberú si cestu svedomia alebo cestu kolaborácie? Príbeh kňazov z totalitného Československa Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského zaujal svetovú festivalovú scénu. Ako jediný slovenský dlhometrážny film sa dostal do oficiálneho výberu jedného z najprestížnejších medzinárodných filmových festivalov – Berlinale. Jeho 70. ročník sa uskutoční od 20. februára do 1. marca 2020.

Ivan Ostrochovský sa tak na pôdu Berlinale vráti už po tretí raz. Odpremiéroval tu svoj hraný debut Koza (2015) aj dokumentárny debut Zamatoví teroristi (2013). Služobníkov predstaví v svetovej premiére v novej súťažnej sekcii Encounters, ktorá má ambíciu popri hlavnej festivalovej súťaži upriamiť pozornosť na nové filmové vízie a odvážne diela Sluzobnici1 resizenezávislých inovatívnych filmárov. Snímka bude súťažiť v konkurencii 15 filmov z viacerých krajín, ako je USA, Nórsko, Argentína, India, Francúzsko, Nemecko a ďalšie. Služobníci budú mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest v Bratislave, do slovenských kín vstúpia 19. marca 2020 vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia.

Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára v totalitnom Československu. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti. „Chceli sme vyrozprávať príbeh z obdobia komunistickej totality, ktorá sa zmocňovala ľudských charakterov plíživou manipuláciou a pomocou prísľubu pohodlnejšieho života. Veľká časť spoločnosti predstierala súhlas s režimom, aby sa tak stali neviditeľní a súčasne nezraniteľní. Ak ste však neboli členom neviditeľnej masy, riskovali ste konflikt s mocou, ktorá vyvolávala existenčný strach a paranoju, aby ovládla slobodnú vôľu ľudí,“ vysvetlil Ivan Ostrochovský. „V tomto sa nám zdal príbeh zrozumiteľný aj pre dnešnú dobu, keď sú ľudia strašení politickými stranami, médiami, intelektuálmi, kazateľmi a paranoidná nedôvera v kohokoľvek a Sluzobnici2 resizečokoľvek ovplyvňuje myslenie a správanie ľudí,“ dodal. „Výber nášho filmu do novej sekcie na Berlinale ukazuje, že táto téma je prenosná aj na medzinárodné publikum a tešíme sa, že budeme reprezentovať slovenskú kinematografiu na tomto významnom filmovom festivale".

Film vznikol v koprodukcii štyroch krajín: Slovenska – Rumunska – Česka – Írska. Scenár napísala spolu s Ivanom Ostrochovským a Marekom Leščákom medzinárodne uznávaná britská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, ktorá spolu s režisérom Pawlom Pawlikowskim vytvorila scenár k oscarovému filmu Ida. Jednu z hlavných postáv filmu stvárnil európsky herec s veľkolepým renomé, Rumun Vlad Ivanov, ktorý sa predstavil v snímkach so svetovými premiérami a oceneniami na najprestížnejších festivaloch ako Cannes či Berlinale (The Whistlers, Toni Erdmann, Snowpiercer a ďalšie). Za úlohu v dráme 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni, ktorá získala hlavnú cenu v Cannes, si vyslúžil cenu Los Angeles Critics Award. Ústredné postavy mladých bohoslovcov si zahrali slovenskí neherci Samuel Skyva a Samuel Polakovič, pre ktorých sú Služobníci filmovým debutom.

Okrem režiséra Ivana Ostrochovského zavíta na Berlinale  so Služobníkmi aj režisér Martin Šulík, ktorý tu v roku 2001 mal premiéru svojho filmu Krajinka, tentokrát vo vedľajšej hereckej úlohe lekára, ďalej Zvonko Lakčević a kameraman snímky Juraj Chlpík, ktorý spolupracoval na filme Dom Zuzany Liovej, ktorý bol v oficiálnom výbere na Berlinale v roku 2011.

Share/Save/Bookmark