ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Veľký úspech Veľkej ilúzie vo Frankfurte

Velkailuzia resizeNa Frankfurter Buchmesse Film Awards 2019 v kategórii Najlepšia ilustrovaná kniha o filme (Best Illustrated Book on Film) stal víťazom slovenský autor Tomáš Berka s publikáciou Veľká ilúzia, alebo ako sa stavia filmový zázrak, ktorej obálku a grafickú úpravu nadizajnoval Vlado Holina. Knihu vydalo Vydavateľstvo Slovart v roku 2019 a projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Víťazstvo Tomáša Berku je obrovským úspechom, nakoľko medzi nominovanými v kategórii o Najlepšiu ilustrovanú knihu o filme boli aj takí skúsení filmári ako Quentin Tarantino. Nominovaní v tejto kategórii boli: Andrej Tarkovskij jr., Hans-Joachim Schlegel, Lothar Schirmer: Andrej Tarkovskij Leben und Werk, Christopher Frayling, Quentin Tarantino: Once Upon a Time in the West: Shooting a Masterpiece. Tomáš Berka: Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak

Víťazov vyberali odborníci z filmového priemyslu - novinári, kritici, riaditelia filmových ústavov a podobne. Berkova kniha Veľká ilúzia prináša pohľad do inak neprístupného zákulisia nakrúcania filmov s dôrazom na oblasť filmovej scénografie. Autor patrí medzi najskúsenejších slovenských filmových architektov, ktorý počas svojej kariéry spolupracoval nielen s Jurajom Jakubiskom či Jurajom Herzom, ale aj takými velikánmi svetovej kinematografie ako napríklad Ridley Scott či Stanley Kubrick. Ceny boli udeľované v troch kategóriách: Najlepšia ilustrovaná kniha o filme (Best Illustrated Book on Film), Najlepšia medzinárodná adaptácia pre deti alebo mládež (Best International Adaption for Children or Young Adults), Najlepšia medzinárodná literárna adaptácia (Best International Literary Adaption).

Share/Save/Bookmark