Vedenie Cannes oznámilo výber pre festivaly
V stretu (3.júna), tak ako sme už infomovali, oznámilo vedenie Festivalu v Cannes (Festival de Cannes), prezident Pierre Lescure a umelecký riaditeľ Thierry Frémaux, výber filmov 73. medzinárodného filmového festivalu Cannes, tak ako zvyčajne v UGC Normandie v Paríži.
Pri tejto príležitosti umelecký riaditeľ Thierry Frémaux, predstavil výber oficiálnej sekcie 2020, ktorý pozostáva z 56 snímok. Tieto filmy, ako už vopred avizovali, sa budú môcť uviesť na iných festivaloch, s uvedením, že je to výber filmov z tohtoročného Cannes. Napríklad na festivaloch v Benátkach, San Sebastiane, Tribece a ďaľších, ale len do konca tohto roku.
Pri zozname sa mnohí iste pozastavia pri mnohých slávnych menách, ktorých filmy boli zaradené do súťaže. Nebudeme prekladať názvy, lebo na každom festivale sa filmy uvedú inak a do našej distribúcie prídu s úplne iným názvom.
Predpokladáme, že veľa z nich uvidíme, lebo Slovensko sa prihlásilo do online Marché du film (Filmový trh) a predpokladáme, že sa našim distributérom podarí mnohé tituly kúpiť. Vo výbere sa teda stretneme s takými známymi menami ako Wes Andersen (The Frencch Dispatch), so snímkou francúskeho režiséra Françoisa Ozona (Été 85), ale ja s japonskou režiserkou Naomi Kawase (True Mothers). Nebude chýbať ani Steve McQueen z Veľkej Británie so snímkami Lovers Rock a Mangrove. A tiež dvaja juhokórejskí tvorcovia Im Sang-Soo (Heaven: To the Land of Happiness) a Yeon Sang-Ho (Penisula). No ani fráncúzska režisérka Maïwenn s filmom ADN. Pozrite si výber filmov, ktorý vedenie festivalu rozdelilo do rôznych kategórii.
VERNÍ
Filmy, ktoré boli v oficiálnom výbere už aspoň raz
THE FRENCH DISPATCH, réžia Wes Anderson (USA - 1h43)
ÉTÉ 85, réžia François Ozon (Francúzsko - 1h40)
ASA GA KURU (True Mothers), réžia Naomi Kawase (Japonsko - 2h20)
LOVERS ROCK, réžia Steve McQueen (Veľká Británia - 1h08)
MANGROVE, réžia Steve McQueen (Veľká Británia - 2h04)
DRUK (Another Round), réžia Thomas Vinterberg (Dánsko - 1h55), film čoskoro uvedie Film Europe pod názvom Chľast.
ADN (DNA), réžia Maïwenn (Alžírsko , Francúzsko - 1h30)
LAST WORDS, réžia Jonathan Nossiter (USA - 2h06)
HEAVEN: TO THE LAND OF HAPPINESS, réžia IM Sang-Soo (Južná Kórea - 1h40 )
EL OLVIDO QUE SEREMOS (Forgotten we'll be), réžia Fernando Trueba (Španielsko - 2h16)
PENINSULA, réžia YEON Sang-Ho (Južná Kórea - 1h54)
IN THE DUSK (Au crépuscule), réžia Sharunas BARTAS (Litva - 2h06)
DES HOMMES (Home Front), réžia Lucas BELVAUX (Belgicko - 1h40)
THE REAL THING, réžia Kôji Fukada (Japonsko - 3h48)
NOVÉ OBJAVY
PASSION SIMPLE, réžia Danielle Arbid - (Libanon- 1h36)
A GOOD MAN, Réžia Marie Castille Mention-Schaar (Francúzsko - 1h47)
LES CHOSES QU’ON DIT, LES CHOSES QU’ON FAIT, réžia Emmanuel Mouret (Francúzsko - 2h)
SOUAD, réžia Ayten Amin (Égypt - 1h30)
LIMBO, réžia Ben Sharrock (Veľká Británia - 1h53)
ROUGE (Red Soil), réžia Farid Bentoumi (Francúzsko - 1h26)
SWEAT, réžia Magnus Von Horn (Švédsko - 1h40)
TEDDY, réžia Ludovic a Zoran Boukherma (Francúzsko - 1h28)
FEBRUARY (Février), réžia Kamen Kalev (Bulharsko - 2h05)
AMMONITE, réžia Francis Lee (Veľká Británia - 2h)
UN MÉDECIN DE NUIT, réžia Elie Wajeman (Francúzsko - 1h40)
ENFANT TERRIBLE, réžia Oskar Roehler (Nemecko - 2h14)
NADIA, BUTTERFLY, réžia Pascal Plante (Kanada - 1h46)
HERE WE ARE, réžia Nir Bergman (Izrael - 1h34)
JEDEN NÁČRT
SEPTET: THE STORY OF HONG KONG, réžia Ann Hui, Johnnie TO, Tsui Hark, Sammo Hung, Yuen Woo-Ping et Patrick Tam (1h53)
DEBUTY
FALLING, réžia Viggo Mortensen (USA - 1h52)
PLEASURE, réžia Ninja Thyberg (Švédsko - 1h45)
SLALOM, réžia Charlène Favier (Francúzsko - 1h32)
CASA DE ANTIGUIDADES (Memory House), réžia Joao Paulo Miranda Maria (Brazília - 1h27)
BROKEN KEYS (Fausse note), réžia Jimmy Keyrouz (Libanon - 1h30)
IBRAHIM, réžia Samir Guesmi (Francúzsko - 1h20)
BEGINNING (Au commencement), réžia Déa Kulumbegashvili (Gruzínsko - 2h10)
GAGARINE, réžia Fanny Liatard et Jérémy Trouilh (Francúzsko - 1h35)
16 PRINTEMPS, réžia Suzanne Lindon (Francúzsko - 1h13)
VAURIEN, réžia Peter Dourountzis (Francúzsko - 1h35)
GARÇON CHIFFON, réžia Nicolas Maury (Francúzsko - 1h48)
SI LE VENT TOMBE (Should the Wind Fall), réžia Nora Martirosyan (Arménsko - 1h40)
JOHN AND THE HOLE, réžia Pascual Sisto (USA - 1h38)
STRIDING INTO THE WIND (Courir au gré du vent), réžia WEI Shujun (Čína - 2h36)
THE DEATH OF CINEMA AND MY FATHER TOO (La Mort du cinéma et de mon père aussi), réžia Dani Rosenberg (Izrael - 1h40)
3 DOKUMENTY
EN ROUTE POUR LE MILLIARD (The Billion Road), réžia Dieudo Hamadi (Konžská demokratická republika - 1h30)
THE TRUFFLE HUNTERS, réžia Michael Dweck et Gregory Kershaw (USA - 1h24)
9 JOURS À RAQQA, réžia Xavier de Lauzanne (Francúzsko - 1h30)
5 KOMÉDIÍ
ANTOINETTE DANS LES CÉVÈNNES, réžia Caroline Vignal (Francúzsko - 1h35)
LES DEUX ALFRED, réžia Bruno Podalydès (Francúzsko - 1h30)
UN TRIOMPHE (The big hit), réžia Emmanuel Courcol (Francúzsko - 1h40)
L’ORIGINE DU MONDE, réžia Laurent Lafitte (Francúzsko) - debut
LE DISCOURS, réžia Laurent Tirard (Francúzsko - 1h27)
4 ANIMOVANÉ FILMY
AYA TO MAJO (Earwig and the Witch), réžia Gorô Miyazaki (Japonsko - 1h22)
FLEE, réžia Jonas Poher Rasmussen (Dánsko - 1h30)
JOSEP, réžia Aurel (Francúzsko - 1h20) debut
SOUL, réžia Pete Docter (USA - 1h30)