ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

V Kine Lumière premietnu film Imagine

Lumierelogo resizeImagine je druhý sólový album Johna Lennona z roku 1971. Rovnaký názov nesie film nakrútený pri príležitosti vzniku albumu, ktorý Lennon pripravil spolu s manželkou Yoko Ono. V pondelok 24. septembra o 20.30 hod. sa premietne v bratislavskom Kine Lumière s reštaurovaným obrazom a zvukom i s dosiaľ nevidenými bonusmi. Kino ho uvádza v obľúbenom cykle Music & Film na jedinom predstavení na Slovensku.

„Imagine je fanúšikmi i kritikmi považovaný za najlepší Lennonov album. V roku 2012 ho americký časopis Rolling Stone zaradil na 80. priečku svojho rebríčka päťsto najlepších albumov všetkých čias,“ hovorí dramaturg cyklu Music & Film Miro Ulman. „Album vznikal v Lennonovom štúdiu Ascot Sound, londýnskom štúdiu Abbey Road a v štúdiu Record Plant v New Yorku. Obsahuje desať skladieb a titulná Imagine sa stala najpredávanejším singlom Lennonovej sólovej kariéry a podľa časopisu Rolling Stone treťou najlepšou skladbou všetkých čias. Na koncertoch či albumoch ju naspievali desiatky umelcov ako Madonna, Stevie Wonder, Joan Baez, Elton John alebo Diana Ross.“

Film s rovnomenným názvom Imagine vznikol na podporu predaja albumu. Lennon ho nakrútil spolu s manželkou Yoko Imagine resizeOno a odznie v ňom väčšina piesní z albumu a dve skladby z vtedy aktuálnej LP Yoko Ono Fly. Okrem Johna a Yoko sa vo filme objavia aj viaceré osobnosti, napríklad Fred Astaire, Dick Cavett, Jack Palance, George Harrison, Andy Warhol či krstný otec amerického avantgardného filmu Jonas Mekas. „Imagine je filmovou kolážou farieb, zvuku, sna a reality,“ približuje film Ulman. „Nakrúcalo sa v britskom sídle Johna a Yoko v Tittenhurst Parku a v Amerike. Bielu šachovú súpravu, s ktorou hrá dvojica šach počas piesne Yoko Ono s názvom Don’t Count The Waves, vytvorila Yoko osobne a bolo ju možné neskôr vidieť na mnohých jej výstavách. Film mal premiéru 23. decembra 1972 v americkej televízii a kritici o ňom písali aj ako o najdrahšom domácom videu všetkých čias.“

Film Imagine sa premietne s remastrovaným obrazom aj zvukom. „Obraz bol reštaurovaný políčko po políčku z pôvodných filmových pásov a zvuk bol remixovaný trojnásobným držiteľom ceny Grammy, inžinierom Paulom Hicksom na Dolby Digital 7.1 a Dolby Atmos,“ hovorí o jedinečnosti predstavenia Ulman. „A len táto 83-minútová verzia pre kiná obsahuje aj 15 minút nikdy nevydaných bonusov. Sú medzi nimi i zábery ako John so svojou kapelou, v ktorej hrali napríklad ex-Beatle George Harrison, klávesák Rolling Stones Nicky Hopkins, bubeník kapely Yes Alan White a kamarát The Beatles, držiteľ Grammy za obal k ich albumu Revolver, basgitarista Klaus Voormann nahrávajú skladby How Do You Sleep? a Oh My Love. A nemýľte si tento film s dlhometrážnym dokumentom Imagine: John Lennon Andrewa Solta z roku 1988, ktorý u nás vyšiel na DVD,“ uzatvára.

Projekcia bude príležitosť vidieť film v novom vzhľade. Lennonových fanúšikov poteší aj fakt, že o necelé dva týždne neskôr, dňa 5. októbra 2018 vyjde album Imagine nanovo remixovaný a remastrovaný na šiestich diskoch (4 CD a 2 blu-ray). Spolu s ním budú v predaji na DVD, blu-ray a digitálnych platformách dostupné i dva filmy – spomínaný Imagine (2018) a Gimme Some Truth: The Making of John Lennon's Imagine Album (2000).

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex