ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Crème de la Crème - Týždeň francúzskeho filmu

Cremedelacremelogo resizeUž po piatykrát pripravuje spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku v rámci Mesiaca Frankofónie prehliadku súčasnej francúzskej kinematografie Crème de la Crème , ktorá bude tento rok prebiehať od  22. do 28. marca v Bratislave a počas marca a apríla aj v ďalších 20 mestách v 28 kinách po celom Slovensku.

Crème de la Crème otvorí vo štvrtok 22. marca v Cinema City v Eurovei veľkolepá životopisná komediálna dráma so 4 nomináciami na Cézara Prísľub úsvitu (La Promesse de l’aube, réžia Eric Barbier, 2017).  Je inšpirovaná Prislubusvitu resizemajstrovským dielom jedného z najvýznamnejších románopiscov 20. storočia Romaina Garyho a je hereckým koncertom Pierra Nineyho v úlohe spisovateľa a Charlotte Gainsbourg, ktorá stvárnila jeho dominantnú  matku. Slávnostný večer sa bude konať za účasti J. E. pána Christopha Léonziho, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku.

Piaty ročník Crème de la Crème bude naozaj bohatý,  tvorí ho 5 sekcií. V sekcii Crème Premiéry nájde návštevník prehliadky film, ktorý otváral minuloročný festival v Cannes Ismaelove prízraky  (Les fantômes d´Ismaël, réžia Arnaud Desplechin, 2017) – nepredvídateľný príbeh ľúbostného trojuholníka s Mathieu Amalricom, Marion Cotillard a Charlotte Gainsbourg v hlavných úlohách. Film oscarového režiséra Michela Hazanaviciusa Obávaný (Le redoutable, 2017) rozpráva príbeh slávneho režiséra Jeana - Luca Godarda (Louis Garrel) a lásky jeho života 17-ročnej herečky Anny Wiazemskej (Stacey Martin). Milovníci love story určite privítajú film Darebák a pretekárka (Le Fidele, réžia Michael Roskam, 2017) o Ginovi (Matthias Schonaerst) a Bénedicte (Adele Exarchopoulos) a ich vášnivej a osudovej láske. Žáner „thriller“ zastupuje film režiséra Christiana Cariona Môj syn (Mon garçon, 2017) o zúfalom otcovi (Guillaume Canet), ktorý naivlastnú päsť hľadá svojho strateného syna. Dráma Ohrozené druhy (Especes menacées, réžia Gilles Bourdos, 2017) je o Josephine a Tomasovi, ktorí majú krátko po svadbe, ale za zdanlivým šťastím odkryjú Josephinini rodičia temnú realitu.

Ďalším hosťom prehliadky, ktorý príde uviesť svoj film osobne,  bude iránska režisérka žijúca vo Francúzsku Sou Abadi, ktorá nakrútila komédiu Niekto to rád zahalené (Cherchez la femme, 2017) o úskaliach lásky Iránčana Armanda a Arabky Leily, študentov politológie v Paríži. Majster pokrivenej reality Bruno Dumont nakrútil muzikál, aký tu ešte nebol, film má slovenský distribučný názov Johanka Superstar (Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc, 2017) a svojsky rozpráva o detstve slávnej Johanky z Arku. Naozajstnou lahôdkou pre tých najväčších filmových fajnšmekrov bude určite film Lumière (Lumière L’aventure commence, 2017) dokumentaristu Thierryho Frémauxa, ktorý vytvoril kolekciu zreštaurovaných filmov bratov Lumièrovcov. Všetky filmy zo sekcie Crème Premiéry, vrátane otváracieho, sa dostanú v najbližšom čase aj do riadnej kinodistribúcie.

Share/Save/Bookmark