ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Prvá na DVD o významných slovenských ženách

Lumierelogo resizePrvá je cyklus dokumentárnych portrétov významných slovenských žien, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života. Po svojom mimoriadne pozitívnom prijatí teraz prichádza k záujemcom na DVD nosičoch s príťažlivým vizuálom a pozoruhodným bookletom. Krst DVD kolekcie sa uskutoční v utorok 27.februára o 18.00 hod. v Kine Lumière a bude spojený s  projekciou filmu o divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencovej od režisérky Zuzany Liovej.

 Cyklus Prvá je sériou desiatich dokumentárnych portrétov žien, ktoré významne prispeli k dnešnému obrazu spoločnosti, kde je žena samozrejmosťou vo verejnej sfére. Je zároveň intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch takmer neviditeľné. Tieto ženy sa ako prvé odhodlali vstúpiť na neprebádanú pôdu sebarealizácie a aj napriek tradíciám a predsudkom sa rozhodli vybočiť z Prva resizeradu. „Slováci nemajú svoju Johanku z Arcu,“ hovorí v tejto súvislosti producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. „Nemám na mysli žiadne sufražetky, ale reálne hrdinky – postavy – osobnosti, ktoré by v našom povedomí viditeľne rezonovali podobne ako napríklad Štúr. Lenže o takých ženách, ktoré by boli rovnakým ´pojmom´, nevieme a ani sa o nich neučíme. Cyklus má preto ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú.“

Dokumentárne portréty vznikli v priebehu štyroch rokov a približujú osobné príbehy divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej, prvej slovenskej špiónky Beatrix Čelkovej-Pospíšilovej pod menom Trixi, feministky a spisovateľky Hany Gregorovej, fotografky Ireny Blühovej, astronómky Ľudmily Pajdušákovej, etnografky Sone Kovačevičovej, prekladateľky Zory Jesenskej, botaničky Izabely Textorisovej, speváčky a herečky Magdalény Schwingerovej a pilotky Ľudmily Šapošnikovovej. Režisérsky sa na filmoch podieľali Zuzana Liová, Peter Kerekes, Lenka Moravčíková-Chovanec, Tereza Križková, Róbert Šveda, Jana Bučka a Marek Šulík.

Kolekcia piatich DVD nosičov s desiatimi filmami obsahuje anglické titulky, slovenské titulky pre nepočujúcich a audiokomentár. Jej súčasťou je aj dvojjazyčný slovensko-anglický booklet s textami režisérky a scenáristky Zuzany Liovej, dramaturgičky projektu Ingrid Majerovej a estetika a filmového teoretika Petra Michaloviča. Rovnako obsahuje biografické údaje o všetkých protagonistkách filmov. DVD kolekciu vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý je koprodukčným partnerom projektu od jeho začiatku. „Projekt Prvá nás zaujal, pretože niečo podobné na Slovensku ešte nevzniklo. O mužoch vznikajú medailóny, ale takto koncipovaný projekt o významných ženách, ktoré vo svojich oblastiach znamenali špičku,  je tu po prvýkrát. Presvedčilo nás aj zastúpenie autorov, ktoré bolo zárukou, že tento cyklus bude zaujímavý. To sa aj potvrdilo, jeho priatie u divákov i odbornej verejnosti bolo veľmi pozitívne. Tak vznikol nápad vydať ho na DVD a dať mu medzinárodný prienik,“ hovorí pri príležitosti vydania DVD kolekcie Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ. „Cyklus prináša nielen pohľad na ženské osobnosti, ale veľmi si vážim, že je aj pohľadom na dobu, v ktorej jednotlivé protagonistky žili.“

Krst DVD kolekcie Prvá bude spojený s  projekciou filmu o divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencocej. Podľa režisérky Zuzany Liovej cyklus prináša intímne spomienkové portréty, ktoré autori vyskladali z množstva fragmentov – z fotografií, spomienok, z denníkov, úradných dokumentov aj korešpondencie, ktoré počas príprav nazbierali. „Už pri divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencovej bolo zaujímavé sledovať, čo po nej zostalo v pamäti blízkych, kolegov a priateľov a ako dôležité okamihy svojho života prežívala ona sama. Jej osud je plný smutných absurdít, ale zároveň obrazom toho, ako táto žena, plná vášne pre divadlo, dokázala navzdory nezmyselným zákazom žiť svoj sen.“ DVD kolekcia je v predaji za 12,50 € vo vybraných slovenských kníhkupectvách a v predajni SFÚ Klapka.sk (www.klapka.sk) na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave. Na krste bude v predaji za zvýhodnenú cenu.

Share/Save/Bookmark