ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Jihlavský festival uvedie šesť slovenských filmov

JiHlavalogo resizeMedzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava je synonymom pre kvalitný dokumentárny film. Každoročne v jeho programe figurujú aj slovenské filmy. Aktuálny 21. ročník súťažne uvedie dve slovenské snímky, celkovo sa ich na festivale premietne šesť. Festival sa koná v termíne od 24. do 29. októbra 2017.

Súťažná sekcia Opus Bonum uvádza filmy reprezentujúce súčasné tendencie svetového dokumentu. Slovensko v nej bude medzi pätnástimi snímkami reprezentovať film Terezy Nvotovej Mečiar (2017) o nedávnej minulosti našej krajiny a o vplyve Mečiara a jeho vládnucich praktík na spoločnosť. Základom pre režisérkin celovečerný debut o MECIAR 2 resizekontroverznom politikovi sa stal jej bakalársky film z pražskej FAMU, ktorý s veľkým ohlasom uviedla na jihlavskom festivale pred štyrmi rokmi. Tento rok sa Nvotová do Jihlavy vracia s celovečernou snímkou a zabojuje o jednu z hlavných festivalových cien.

O priazeň poroty sa bude uchádzať aj krátky film Dnes (2017) režisérky Simony Donovalovej. Ide o portrét slnečného svetla vytvoreného na 35 mm filmový negatív pomocou autorkou zostavenej camery obscury. Film je zaradený do súťažnej sekcie Exprmntl.cz, ktorá uvádza najnovšie experimentálne filmy pátrajúce po nových výrazoch pri tvorbe na filmový materiál i digitálne formáty. Mimo súťaž sa v tejto sekcii premietne aj Donovalovej experimentálny film Stopa (p)o mne (2016).

Tri slovenské a koprodukčné filmy, ktoré predstavujú výrazné umelecké osobnosti, uvedie festival v dvoch nesúťažných sekciách. Celovečerné dokumenty Richard Müller: Nespoznaný (2016) o úspešnom hudobníkovi a popovom  spevákovi  od režiséra Mira Rema a Červená (2017) o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke od režisérky Olgy Sommerovej sú zaradené do sekcie Dokument ČT. Filmový portrét legendy československej hudobnej scény Varga (2017) v réžii Sone Maletz sleduje slovenského rockového klávesistu Mariána Vargu na sklonku jeho života a uvedený bude v sekcii FAMU uvádza. V Industry programe sa projektu Emerging Producers určeného pre producentov dokumentárnych filmov v Európe zúčastní producentka Barbara Janišová Feglová a na worskhop Ex Oriente Film bola so svojím autorským dokumentárnym projektom Never Happened vybraná Barbora Berezňáková. Slovensko bude na festivale zastupovať aj dokumentarista Robert Kirchhoff, ktorý zasadne do poroty v sekcii Medzi morami. Pri príležitosti prezentácie slovenskej kinematografie na MFDF Ji.hlava sa v sobotu 28. októbra uskutoční v Industry Zone Maják priateľské stretnutie pre domácich i zahraničných filmových tvorcov a profesionálov.

Share/Save/Bookmark