ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Dokument Zuzany Límovej Medzi nami o pôrodoch na Slovensku

Dobrychyrlogo resizeRežisérka Zuzana Límová získava pre svoj dokument o pôrodoch na Slovensku, za uvedenie ktorého bojovala niekoľko mesiacov, podporu od filmárov, odbornej verejnosti aj bežných ľudí. Prichádzajú aj pozvania na zahraničné projekcie. Jej cieľom je vyvolať verejnú diskusiu, ktorá na Slovensku roky absentuje. Hodinový film Medzi nami uvedie v premiére festival Jeden svet v pondelok 16. októbra 2017 o 20.00 hod v Kine Mladosť.

“Napriek všetkým ťažkostiam s uvedením filmu, cítime obrovskú podporu od bežných ľudí, ale aj od filmáriek a filmárov či odbornej verejnosti. Bez nich by sa nám nikdy nepodarilo pustiť film do sveta. Veríme, že Medzi nami otvorí potrebnú diskusiu,"  povedala nezávislá novinárka a filmárka Zuzana Límová, ktorá dokumentom úspešne absolvovala ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane. Dokument Medzi nami (Before I Met You) zaznamenáva snahu žien udržať si vlastnú dôstojnosť a ponúka svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu mimeattachment resizeprehovoriť. Doplňujú ich zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici a rozhovory s personálom. Film autorka nakrúcala v priestoroch Univerzitnej nemocnice v Bratislave s medzinárodným tímom, no vyhrážky nemocnice ho zablokovali na niekoľko mesiacov. Aktuálne je situácia iná. Snímka má pred slovenskou premiérou a čaká ju hneď niekoľko národných premiér a uvedení v zahraničí. Film už budúci týždeň uvedie aj prestížny rumunský festival Astra Film Festival, pozvanie dostal aj z Česka, Talianska a Chorvátska. “Kontaktujú nás ľudskoprávne organizácie, kultúrne centrá, ale aj bežní ľudia s ponukou na zabezpečenie projekcie v ich meste alebo krajine," doplnila Zuzana Límová. "Pre nás je to dôkazom toho, že film reflektuje na tému, ktoré je veľmi živá, a to nielen na Slovensku."

Uvedenie filmu podporili slovenskí filmári: Zuzana Mistríková (Asociácia nezávislých producentov) a pedagógovia Ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU - Peter Kerekes, Róbert Kirchhoff, Jaro Vojtek a Marek Šulík, ako aj medzinárodná asociácia pre ľudské práva pri pôrode Human Rights in Childbirth a ďalší. “Zvykli sme si na to, že nemocnice fungujú ako krabice, z ktorých vyberáme bábätká a do ktorých vraciame starých a chorých ľudí, aby sme neboli svedkami ich umierania. Vďaka modernej medicíne sa znížila úmrtnosť novorodencov a rodičiek na absolútne minimum. Zuzanin film ukazuje, že sme pri tom zabudli na ľudský prístup. Rodičky sa zmenili na pacientky, ktoré treba efektívne vyriešiť. A ja dúfam, že vďaka jej filmu sa do pôrodníctva vráti ľudský prístup,” dokumentarista Peter Kerekes.


“Veľmi silná a dôležitá výpoveď talentovanej a nekompromisnej režisérky. Film, ktorý sa miestami ťažko pozerá a miestami vám ostane visieť sánka v nemom úžase nad tým, čo počujete a vidíte. Verím, že Zuzanin film otvorí nevyhnutnú diskusiu, ktorá mala prebehnúť už desaťročia dozadu. Pre osoh nás všetkých, aj našich detí,” dokumentaristka Diana Fabiánová. “Pôrod dieťaťa je významným okamihom pre celú rodinu, do ktorej sa rodí. Ženy, ktoré vstupujú do nemocnice, očakávajú podporu, rešpekt a profesionalitu. Stretávajú sa však s rutinou a prístupmi, ktoré sú orientované na personál a jeho potreby. Výsledkom je nedôstojná a nerešpektujúca starostlivosť, ktorú podčiarkuje množstvo škodlivých praktík. Film Medzi nami nám dáva príležitosť tieto praktiky vidieť v celej ich normalizovanej nenormálnosti. Identifikovať ich a vymedziť sa voči nim však už musia diváci a diváčky samy, Zuzana Krišková, ľudskoprávna aktivistka špecializujúca sa na rôzne aspekty pôrodnej starostlivosti.

Na filme pracoval medzinárodný tím, k slovenskej režisérke sa pridala kameramanka Selina Becker z Nemecka a strihačka Morgana Tinebra z Talianska. O zvuk a hudbu sa postarali študenti VŠMU Denisa Uherová a Samo Štefanec. Snímku produkovala medzinárodná škola ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane, na ktorej prednášajú prestížni filmári z celého sveta.

Share/Save/Bookmark