ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

O prehliadke Týždeň slovenského filmu v Bulharsku

Zahrada 003 resizeUž v pondelok 25. septembra 2017 sa po druhýkrát v bulharskom hlavnom meste Sofia začne prehliadka Týždeňslovenského filmu, ktorá tamojším divákom predstaví sedem súčasných slovenských filmov. Ide o diela z obdobia posledných troch rokov, výnimkou je len Záhrada Martina Šulíka (1995), jeden z najúspešnejších slovenských filmov z obdobia 90. rokov minulého storočia. Prehliadka potrvá do nedele 1. októbra 2017.

Zámerom nesúťažnej prehliadky je po vydarenom vlaňajšom prvom ročníku predstaviť bulharským divákom aktuálnu slovenskú kinematografiu. Vo výbere celovečerných hraných filmov sa premietne dráma z mestského prostredia Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka, film o bývalom olympionikovi a jeho rozhodnutí zúčastniť sa posledného zápasu, Koza (2015) v réžii Ivana Ostrochovského, roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o netradičnom vzťahu dvoch mladých ľudí počas cesty na taliansky vidiek a Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka, ktorá prostredníctvom detí manipuluje a vydiera ich rodičov. Prehliadku dopĺňa aj tragikomédia Martina Šulíka Záhrada (1995) o tridsiatnikovi Jakubovi, ktorý sa nespokojný so svojím doterajším životom pokúša nájsť svoje miesto v živote.

Dokumentárnu tvorbu bude na prehliadke zastupovať film Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), filmové svedectvo o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentova¬nejších slovenských hudobných skladateľov novej doby Mareka Brezovského, ktorý osobne na podujatí uvedie jeho režisér Patrik Lančarič. Premietne sa aj televízna snímka S Tebou ma baví Slovensko (2015) autorskej dvojice Pavol Barabáš a Róbert Šveda o tom, ako to dopadne, keď sa mladá dvojica v zložení írsky študent a slovenská herečka a vášnivá športovkyňa, rozhodnú na bicykloch spoločne precestovať Slovensko.

Prehliadku Týždeň slovenského filmu v Sofii organizuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Filmy sa budú premietať paralelne v dvoch kinách, uvedú ich kultúrne centrum G8 a EuroCinema. Ide o najobľúbenejšie sofijské miesta pre nadšencov a milovníkov filmu. Projekt nadväzuje na doterajšiu spoluprácu medzi ZÚ SR v Sofii a Slovenským filmovým ústavom.

Share/Save/Bookmark