ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Filmový kabinet prekvapí novými témami

kabinet resizeCyklus o dejinách kinematografie Filmový kabinet nie je novinkou. Aktuálny druhý semester tretieho vydania sa začne 26.septembra 2017 v Kine Lumière a bude venovaný obdobiu od 30. do 60. rokov minulého storočia. Prinesie nové témy, neopozerané filmy a už teraz je možné sa naň registrovať. Otvorený je pre všetkých záujemcov.

Filmový kabinet mapuje dejiny kinematografie, s dôrazom na vybrané témy jednotlivých období. Jeho aktuálny druhý semester pod názvom Obdobie zrenia je zameraný na dobu od 30. do 60. rokov minulého storočia a charakteristické smery a hnutia, vývinové tendencie i dôležitých tvorcov z týchto rokov predstaví opäť prostredníctvom desiatich stretnutí spojených s projekciou filmu, lektorským výkladom a diskusiou. „Program sme oproti predchádzajúcim vydaniam ´vynovili´ a prevažnú väčšinu filmov uvedieme v rámci Filmového kabinetu po prvý raz. V spolupráci s hosťujúcimi lektormi sme pripravili aj celkom nové tematické bloky,“ hovorí filmový teoretik Michal Michalovič. Spolu s estetikom Jurajom Oniščenkom sú hlavnými lektormi Filmového kabinetu od jeho vzniku.

Na desať stretnutí druhého semestra sú pripravené témy Zvuk vo filme, Poetický realizmus, Film noir medzi USA a Francúzskom, Taliansky neorealizmus, ďalej úplne nové témy Európski exulanti v Hollywoode, Smiech ako Rozhovor resizezbraň či Poľská filmová škola. Kabinet priblíži aj  najvýznamnejších tvorcov svojej doby ako Orson Welles, Robert Bresson a Alfred Hitchcock, ktorí ovplyvnili formovanie a vývoj kinematografie. Prvé stretnutie venované zvuku vo filme sa uskutoční v utorok (26. septembra 2017 o 18.00 hod.) a spojené bude s projekciou filmu Rozhovor (1974) Francisa Forda Coppolu. Podľa Michaloviča film dátumom svojho vzniku „nespadá do sledovaného obdobia, no dotýka sa fenoménu zvuku, ktorý v ňom zohráva dôležitú úlohu nielen ako filmový výrazový prostriedok, ale aj v rámci príbehu.“

Frekventanti počas štyroch mesiacov ďalej uvidia filmy Deň začína (1939) Marcela Carného, Druhý dych (1966) Jeana-Pierra Melvillea, Casablanca (1942) Michaela Curtiza, Nesmrteľný príbeh (1968) Orsona Wellesa, Proces Jany z Arku (1962) Roberta Bressona, Zázrak v Miláne (1951) Vittoria de Sicu, Hitchcock/Truffaut (2015) Kenta Jonesa, Popol a diamant (1958) Andrzeja Wajdu a slovenský film Čert nespí (1956) Petra Solana a Františka Žáčka. "Výberom nielen archívnych, ale aj súčasných  filmov sa lektori Filmového kabinetu pokúšajú „poukázať na ´živosť´ dejín kinematografie. Nevnímame ich ako cintorín mŕtvych diel, ale ako niečo stále živé a prítomné v súčasnej filmovej tvorbe,“ uzatvára Michal Michalovič.

Druhý semester Filmového kabinetu 2017/2018 je otvorený pre všetkých záujemcov, prihlasovať sa naň je možné do 26. septembra 2017 na registračnej stránke Kina Lumière na portáli https://cinepass.sk/kabinet/sk/.  Účastnícky poplatok je 20 eur pre nových záujemcov a 15 eur pre frekventantov prvého cyklu tretieho vydania Filmového kabinetu: Od zrodu po Kristove roky. Každý účastník získa garantovaný vstup na premietania a prednášky, prístup k elektronickým verziám študijných materiálov a po úspešnom absolvovaní výstupného testu aj oficiálny dokument Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Druhý semester Obdobie zrenia potrvá do 23. januára 2017.

Share/Save/Bookmark