Americký animák z Európy

planeta_51

Jednoduchý príbeh, humor skôr infantilný ako dospelý, prostá, neveľmi originálna animácia – a to všetko v španielsko-britskej koprodukcii. Skúsenosti velia nedôverovať. Európske pokusy o digitálnu animáciu (Škaredé káčatko a ja, Lovci drakov, Čarovný kolotoč, Niko a cesta ku hviezdam) dosiaľ nikdy neoslnili, skôr pôsobili ako nepodarený odvar z veľkých amerických produkcií. A predsa je rodinná animovaná sci-fi komédia Planéta 51 príjemným prekvapením i obstojnou zábavou pre najrôznejšie kategórie divákov, ba ak chcete, aj milou neútočnou paródiou na americké komerčné filmy a na celú american way of life.

 

Najväčšiu zásluhu má pravdepodobne Joe Stillman. Ako scenárista je podpísaný pod epizódami úspešných kreslených seriálov Beavis a Butt-Head aj King of the Hill. Preslávil sa však najmä predlohami pre filmy o Shrekovi. V Planéte51 rozohráva overený princíp negácie. Tak, ako sa hrdinom Shreka stala zelená obluda z trasoviska a krásna princezná sa po odkliatí premenila na škaredú, i tu je základ obrátený naruby: pozemšťan pristane na cudzej planéte, priamo do záhradky, kde si rodinka zelených mimozemšťanov s tykadielkami mierumilovne a nič netušiac pripravuje barbecue.

planeta_0032Ďalej sa dej uberá v podstate presne tak, ako príbeh starého dobrého E.T. - Mimozemšťana. Dospelí sa buď boja, že netvor z vesmíru im vysaje mozog a premení ich na zombie, alebo sa snažia uloviť ho. Pomocnú ruku mu dokážu podať len deti.

Mimozemská civilizácia na planéte 51 práve prežíva podobnú malebnú éru, ako Amerika v 50. rokoch minulého storočia, v čase hospodárskej prosperity, rozkvetu strednej triedy, ošiaľu UFO, popularity béčkových sci-fi hororov a neodvratne sa blížiacej veľkej rock and rollovej revolúcie.

Trojica mladých debutujúcich španielskych režisérov Jorge Blanco, Javier Abad, Marcos Martínez spolu s výtvarníkom Fernandom Juárezom potvrdzuje, že majú americký komerčný film v malíčku. Hravo, vtipne a účelne využívajú všemožné klišé a stereotypy. Cieľom nie je štipľavá paródia či neľútostná satira. Žiadne posolstvá, ba ani drobné shrekovské ponaučenie, že krása môže na seba vziať netradičnú podobu. Len radosť z nápadu a z hry. Hoci, kto vie? Zástancovia „kreacionizmu‟ a „inteligentného dizajnu‟ môžu aj Planétu 51 považovať za dielo diablovo, popierajúce božskú podstatu nášho sveta. A my, aj napriek tomu, že vieme, ako sa takýto príbeh musí skončiť, aj vďaka réžii zostávame až do záverečných titulkov v určitom napätí. A očarení.

planeta_0044Fernando Juárez sa dosýta a do najmenších detailov vybláznil na výtvarných návrhoch nielen postáv, ale najmä kostýmov, rekvizít, dopravných prostriedkov i zariadenia domácností. Už len preto sa vyplatí pozrieť si film viackrát.

Po animovanom sci-fi Battle for Terra (u nás, žiaľ, neuvedom) a po Avatarovi je tu tretia snímka, v ktorej Pozemšťan figuruje ako votrelec na cudzej obývanej planéte. A hoci sa Planéta 51 menovaným filmom nemôže ani nechce rovnať, z európskeho priemeru sa vymyká tak veľmi, že mnohí americkí kritici o nej píšu ako o domácom americkom diele. Na anglickom znení sa podieľali Dwayne Johnson, Jessica Biel, Justin Long, Seann William Scott, John Cleese a Gary Oldman. Slovenský dabing je však tiež vydarený a zábavný.

 

Planéta 51 (Planet 51)

Veľká Británia – Španielsko 2009, 91 minút

Scenár: Joe Stillman. Réžia: Jorge Blanco, Javier Abad, Marcos Martínez. Hudba: James Seymour Brett. V slovenskom znení účinkujú: Boris Al-Khalaghi, Stanislav Dančiak, Ján Koleník, Jakub Janák, Tatiana Poffová, Marek Majeský, Peter Sklár, Michal Hudák, Dušan Cinkota, Vladimír Kobelsky, Dagmar Sanitrová, Oľga Šalagová, Matej Landl, Peter Kolárik a ďalší.

Foto: Intersonic

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.