ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

V Kine Lumière €urópske filmy za €uro

Kino lumiere resizePo vlaňajšej premiére projektu €urópske filmy za €uro, ktorý dramaturgovia Kina Lumière pripravili pre priaznivcov filmu na oba letné mesiace, sa tento rok rozhodli projekt zopakovať i rozšíriť. Divácky obľúbené a zároveň kvalitné filmy európskej proveniencie, ocenené na mnohých významných medzinárodných festivaloch, si návštevníci kina budú môcť pozrieť každý deň počas celého leta už od nedele 15. júna 2014.

Do projektu je tento rok zaradených štyridsať päť filmov, z nich sa v júni premietne trinásť snímok. Ide o divácky obľúbené európske filmy, diela ocenené na významných medzinárodných festivaloch, snímky renomovaných režisérov či filmy označené nálepkou kultové. Do kolekcie filmov sú tento rok zaradené aj tri snímky, ktorým končí distribúcia v našich kinách.

Už v júni sa premietnu dva z filmov, ktoré bude možné u nás vidieť na veľkom plátne naposledy. Jedným z nich je pena dni2 resizenórska čierna komédia Kurz negatívneho myslenia (2006) režiséra Barda Breiena o skupine hendikepovaných ľudí, pokúšajúcich sa presvedčiť jedného zo svojich členov, že pomôcť mu môže len pozitívne myslenie. Druhým je unikátny hudobný dokument nemeckého režiséra Wima Wendersa o legendárnej kubánskej kapele Buena Vista Social Club (1999), vyznamenaný mnohými medzinárodnými cenami. Wendersov film nie je len výpoveďou o skupine, ale aj o fenoméne hudby, ľuďoch a ich vzťahu k životu a umeniu. Počas leta sa naposledy odpremieta aj poľská situačná tragikomédia z obdobia vrcholiaceho budovateľského socializmu 50. rokov minulého storočia Druhá strana mince (2009) v réžii Borysa Lankosza, nakrútená podľa scenára významného poľského spisovateľa Andrzeja Barta, plná čierneho humoru a ocenená na festivale v Gdyni v roku 2009, vrátane Veľkej ceny Zlatý lev.

V projekte sú zastúpené aj najnovšie filmy, ktoré vstúpili do distribúcie len nedávno, dokonca aj čerstvé distribučné novinky. Premietne sa divácky úspešná snímka minuloročnej putovnej prehliadky Projekt 100 Pena dní (2013), filmová adaptácia slávneho románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana, ktorú v typicky hravom výtvarnom a vizuálnom trainspotting-02 resizeštýle nakrútil jeden z najrešpektovanejších režisérov hudobných videoklipov v súčasnosti Michel Gondry. Z filmov, ktoré mali v slovenských kinách premiéru len tento rok, diváci za výhodnú cenu v júni uvidia napríklad najlepší britský nezávislý film roka o láske v rôznych podobách Rozbitý svet (2012), dokument Pátranie po Sugar Manovi (2012) o najväčšej rockovej hviezde 70. rokov Rodriguezovi, ocenený Oscarom za Najlepší dokumentárny film, alebo politický triler Kapitál (2012) z prostredia najvyšších finančných kruhov o vplyve moci a peňazí na človeka od jedného z najvýraznejších tvorcov francúzskej kinematografie Costu-Gavrasa.

Z kultových filmov v projekte €urópske filmy za €uro nebude chýbať napríklad britský Trainspotting (1996) Dannyho Boylea, dráma s prvkami čierneho humoru o revoltujúcej mládeži, podporená výraznou hudobnou zložkou, ktorá je zároveň aj najstarším filmom v celej letnej kolekcii. Počas leta sa diváci ešte môžu tešiť napríklad na filmy Láska (2012) Michaela Hanekeho, Hon (2012) Thomasa Vinterberga, Klip (2012) Maje Miloš, český film Samotári (2000) režiséra Davida Ondříčka, Le Havre (2011) od obľúbeného fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho i mnohé ďalšie.

Viac: www.aic.sk/kinolumiere.

Share/Save/Bookmark