Problém detskej prostitúcie nie je okrajový

Režisér, ktorý sa zaoberá sociálnou problematikou, ktorý žal už úspech na festivale v Karlových Varoch s filmom Ahoj, Terezka, sa tentoraz sústredil na prostitúciu adolescentov. A veru nie sú to deti z rozháraných rodín, vyrastajúcich bez lásky a porozumenia a predsa podľahnú vidine rýchleho zbohatnutia. „Film je inspirovaný realitou, javy sú pravdivé. Spoluautorka scenára Joanna Didiková vyrastala v pohraničí stretávala sa s takýmito sviňkami. Niektorých som poznal aj osobne. Jeden z nich je dobrý žiak a bezproblémový chlapec, ale v piatok sa vyoblieka a ide si do Berlína „do práce“ si zarobiť,“ upresnil svoje poznatky režisér. Snímka sa nakrúcala jeden rok, vyberali zo 14 -15 ročných detí, pochopiteľne bol potrebný súhlas rodičov, diskutovali s nimi o téme a i keď sa vo filme hovorí o drastických problémoch, nie sú v ňom drastické scény. „Tematika prerastá ich svet a musel som s nimi veľa diskutovať a bola nutná aj psychologická asistencia.“ Film, ktorý vznikol v poľsko – nemeckej koprodukcii, je mimoriadne sugestívny, pravdivý a profesionálne zrelý. Myslím si, že je to jeden z kandidátov na najvyššiu cenu.

Tak ako ma uchvátili Sviňky tak ma sklamal belgický film Frédérica Dumonta Anjel pri mori o psychopatovi, ktorý zničí aj svojho mladšieho syna. Čierna ovca z dielne mexického režiséra Humberta Hinojosa Ozcáriza je čierno-biela, nie v obraze, ale v charakteroch. Zlý boháč a jeho rozmaznaný syn, ktorý môže všetko a protihráči dobrí chudobní Mexičania. Hrdinovia ako vystrihnutí z telenovely. No a po nich „vtrhne“ na plátno snímka z chorvátsko-srbskej produkcie nazvaná Bez konca pod režijnou taktovkou Vinka Brešana. Dávno som nevidela také kríženie a prepletanie rôznych žánrov a predsa som sa výborne bavila. Je to priam obdivuhodné aký dar dostali do vienka balkánske národy. Presne sa držia starej pravdy, že v každej tragike je kus komiky a každej komike je kus tragédie, a to dodáva aj tým najkrutejším udalostiam prepotrebný nadhľad. Rozprávač príbehu ,Djuro, o sebe konštatuje, že nie je, našťastie, ani Srb, ani Chorvát, je prosto cigán. A tento originálny hrdina sprevádza diváka cez príbeh geniálneho chorvátskeho snajpra, ktorý pre výčitky svedomia, lebo zastrelil manžela krásnej Desy, ju ide vykúpiť z rúk krutého pasáka. Ona o ničom nevie, veď ju dlho obdivoval len cez hľadáčik svojej zbrane. Ženu nájde v bodreli, zaplatí nekresťanské peniaze (34 tisíc euro) za jej slobodu. Lenže všetko je komplikovanejšie a kým sa títo dvaja skutočne zblížia, stane sa všeličo. Tragikomický príbeh je popretkávaný aj retrospektívou vojnových udalostí. Toto svieže i poučné dielko bolo osviežením aj celej súťaže. A potom prišla ďalšia facka, a to z Maďarska. Všetci sa snažia s tým druhým vybabrať, každý spí s každým a každý rozpráva ako ten najordinárnejší kočiš, vrátane dám. Hovorím o filme Nie som tvoj priateľ Gyorgya Pálfiho. A viac sa mi dodať nežiada.
Vo štvrtok nás čakajú ešte dva súťažné snímky a stretnutie s Johnom Malkovichom a v piatok zasa s Antoniom Banderasom.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.