Maria Callas sa predstaví na plátne v Kine Lumière

„Pravidelní návštevníci cyklu Music & Film budú asi trošku zaskočení zmenou žánru, ale keď som videl dokument o najslávnejšej opernej speváčke všetkých čias Ja, Maria Callas, rozhodol som sa, že to bude ten najvhodnejší titul do predvianočnej atmosféry,“ hovorí o výbere decembrového filmu do cyklu Music & Film jeho dramaturg Miro Ulman. MariaCallas resize„Navyše, keď ho do slovenskej distribúcie nikto nekúpil a predstavenie v Kine Lumière tak bude jediné na Slovensku.“ Maria Callas bola americká sopranistka gréckeho pôvodu, jedna z najslávnejších operných speváčok 20. storočia, ktorej kvalitu umeleckých výkonov dodnes uznávajú milovníci opery i renomovaní odborníci. Hudobní kritici vyzdvihujú jej techniku bel canto, široký hlasový rozsah a zmysel pre drámu. Vďake jej hudobnému a dramatickému talentu ju diváci prezývali La Divina (Božská). Posmrtne bola v roku 2007 ocenená cenou Grammy za celoživotný prínos a BBC Music Magazine ju vyhlásil za najväčší soprán všetkých čias.

Dokument Ja, Maria Callas odhaľuje podstatu speváčkinej výnimočnej osobnosti, ukazuje, ako sa zo skromných začiatkov v New Yorku stala zbožňovanou medzinárodnou hviezdou. Diváci sa dozvedajú o jej šťastných i náročnejších obdobiach. „Hoci Maria Callas zomrela v roku 1977, vďaka filmu rozpráva divákom svoj príbeh vlastnými slovami. Hovorí o umení, rodine, ale i milostnej zrade, a nechýba v ňom ani intímne nahliadnutie do jej obáv, strachov a depresií,“ približuje film Miro Ulman. Dokument je totiž dômyselne zložený z doteraz neznámych archívnych záberov, nezverejnených fotografií a nahrávok, osobnej korešpondencie i vzácnych zákulisných scén. „Úryvky z Callasovej osobnej korešpondencie vo filme číta herečka Fanny Ardant, známa u nás z Truffautovho filmu Žena od susedov (1981) alebo z Ozonovej snímky 8 žien (2002). Práve Ardant stvárnila aj postavu Marie Callas vo filme Franca Zeffirelliho Nesmrteľná Callasová z roku 2002, ktorý sa odohráva v posledných rokoch jej života.“

PlagatCalas resizePre Mariu Callas bol spev podľa jej vlastných slov pokusom priblížiť sa k nebesiam, kde vládne dokonalá harmónia. V speve a práci bola v každom okamihu sama sebou. Nič nerobila naoko a vždy odvádzala poctivú prácu. V závere filmu vyjadruje vďaku za priazeň, ktorú jej venovali fanúšikovia. „Chcela by som sa poďakovať svojmu publiku, ktoré mi bolo nablízku i v ťažkých chvíľach, nielen v časoch slávy. Písali mi, zbožňovali ma, rozumeli mi a väčšinou ma milovali. I za to som im veľmi vďačná. Pre svet nemám nič než vďačnosť.” Okrem Marie Callas sa vo filme objavia aj zábery viacerých osobností, sú medzi nimi napríklad Aristoteles Onassis, Marilyn Monroe, Alain Delon, Yves Saint-Laurent, John F. Kennedy, Luchino Visconti, Winston Churchill, Grace Kelly a Liz Taylor. Odznejú v ňom aj árie z diel Giacoma Pucciniho Madame Butterfly a Tosca, Giuseppe Verdiho Sicílske nešpory, Macbeth a La Traviata a Vincenza Belliniho – Sonnambula.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.