Nominácie na Českého leva
Bolavá traumata minulosti, na to čeští filmoví akademici slyší. Loni vyzdvihli Protektora, 3 sezóny v pekle a Kawasakiho růži, letos nejvíc nominací posbíraly snímky o temném období normalizace - thriller Pouta jich má třináct, komediální drama Občanský průkaz jedenáct. Aspoň na jednu nominaci dosáhlo deset z loňských jednadvaceti hraných filmů. Českým lvem za nejlepší zahraniční film byl oceněn Počátek s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, návštěvníkům portálu kinobox.cz se nejvíc zamlouvaly Ženy v pokušení.
Průvodci nominačním večerem byli Jakub Žáček a Marek Daniel.
JIŽ VYHLÁŠENÉ CENY
Český lev za nejlepší zahraniční film
Počátek (Inception, r. Christopher Nolan, 2010, distribuce v ČR Warner Bros.)
Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Graffitiger (r. Libor Pixa)
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film
Pouta (r. Radim Špaček)
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film
Český mír (r. Filip Remunda, Vít Klusák)
Cena filmového portálu kinobox.cz
Ženy v pokušení (r. Jiří Vejdělek)
Cena za nejlepší plakát
Petr Štěpán (Kuky se vrací)
NOMINACE NA ČESKÉHO LVA 2010
Nejlepší film
Habermannnův mlýn – Karel Dirka
Kuky se vrací – Jan Svěrák, Eric Abraham
Největší z Čechů – Radim Procházka
Občanský průkaz – Ondřej Trojan
Pouta – Vratislav Šlajer
Nejlepší režie
Kuky se vrací – Jan Svěrák
Největší z Čechů – Robert Sedláček
Občanský průkaz – Ondřej Trojan
Pouta – Radim Špaček
Přežít svůj život – Jan Švankmajer
Nejlepší scénář
Habermannův mlýn – Wolfgang Limmer, Juraj Herz, Jan Drbohlav
Mamas & Papas – Alice Nellis
Největší z Čechů – Robert Sedláček
Občanský průkaz – Petr Jarchovský
Pouta – Ondřej Štindl
Nejlepší kamera
Habermannův mlýn – Alexander Šurkala
Hlava-ruce-srdce – Marek Jícha
Kuky se vrací – Vladimír Smutný
Občanský průkaz – Martin Štrba
Pouta – Jaromír Kačer
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Mamas & Papas – Zuzana Bydžovská
Největší z Čechů – Simona Babčáková
Občanský průkaz – Anna Geislerová
Pouta – Kristina Farkašová
Ženy v pokušení – Lenka Vlasáková
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Habermannův mlýn – Karel Roden
Kajínek – Konstantin Lavroněnko
Největší z Čechů – Jaroslav Plesl
Občanský průkaz – Martin Myšička
Pouta – Ondřej Malý
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Habermannův mlýn – Zuzana Kronerová
Mamas & Papas – Zuzana Čapková
Občanský průkaz – Kristýna Liška Boková
Pouta – Barbora Milotová
Ženy v pokušení – Eliška Balzerová
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Kajínek – Vladimír Dlouhý
Největší z Čechů – Igor Bareš
Největší z Čechů – Igor Chmela
Pouta – Lukáš Latinák
Pouta – Oldřich Kaiser
Nejlepší střih
Kajínek – Matouš Outrata
Kuky se vrací – Alois Fišárek
Mamas & Papas – Petr Mrkous
Občanský průkaz – Vladimír Barák
Pouta – Anna Johnson Ryndová
Nejlepší zvuk
Habermannův mlýn – Tomáš Bělohradský
Kuky se vrací – Pavel Rejholec, Juraj Mravec, Jakub Čech
Občanský průkaz – Jiří Klenka
Pouta – Marek Hart, Jakub Čech
Přežít svůj život – Ivo Špalj
Nejlepší hudba
Kuky se vrací – Michal Novinski
Mamas & Papas – Jan Ponocný a skupina Buty
Občanský průkaz – Petr Ostrouchov
Pouta – Tomáš Vtípil
Ženy v pokušení – Jan P. Muchow
Nejlepší výtvarný počin
Hlava-ruce-srdce – David Jařab
Kuky se vrací – Jakub Dvorský
Občanský průkaz – Milan Býček
Pouta – Pavol Andraško
Přežít svůj život – Jan Švankmajer
Nejlepší dokument
25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna – Martin Šulík
Český mír – Vít Klusák, Filip Remunda
Katka – Helena Třeštíková
Medvědí ostrovy – Martin Ryšavý
Nesvatbov – Erika Hníková
Přehled podle počtu nominací
Pouta – 13
Občanský průkaz – 11
Kuky se vrací – 7
Největší z Čechů – 7
Habermannův mlýn – 6
Mamas & Papas – 5
Přežít svůj život – 3
Kajínek – 3
Ženy v pokušení – 3
Hlava-ruce-srdce – 2