ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Amityville: Prebudenie (USA 2017)

amityvilleAmityville: The Awakening
85 minút.
Scenár a réžia: Franck Khalfoun. Kamera: Steven Poster. Strih: Patrick McMahon. Hudba: Robin Coudert. Účinkujú: Jennifer Jason Leigh, Bella Thorne, Cameron Monaghan, Jennifer Morrison, Mckenna Grace, Taylor Spreitler, Kurtwood Smith, Thomas Mann, Ava Knighten Santana, Hunter Goligoski, Dan Martino, Brian Breiter a ďalší.
Slovenská premiéra 28. septembra 2017
V Spojených štátoch pôsobiaci francúzsky filmár Franck Khalfoun (nar. 1968) sa špecializoval na thrillery a horory (Neodvratná pomsta, Maniak, P2). Teraz nakrútil devätnástu časť voľnej série hrôzostrašných filmov, inšpirovaných knihou The Amityville Horror amerického autora Jaya Ansona (1921 – 1980) o paranormálnych javoch, obeťami ktorých sa v prekliatom dome stala rodina Lutzovcov. Vyšla v roku 1977 a zakladá sa, ako inak, na skutočných udalostiach z roku 1974. Prvý film s Jamesom Brolinom a Rodom Steigerom prišiel do kín v roku 1979. Tržby prekonali rozpočet takmer dvadsaťnásobne a film získal nomináciu na Oscara za hudbu. Séria postupne degenerovala, niektoré časti sa k divákom dostávali len na videu. Legendárna súrodenecká dvojica producentov Bob a Harvey Weinsteinovci (Miramax) sa ju pokúša oživiť. Bella, jej dvojča James (v kóme) a ich malá sestra Julieta sa s mamou presťahujú do starého zanedbaného domu, aby ušetrili na lekársku starostlivosť pre Jamesa. Ten sa v novom prostredí začne zázračne uzdravovať. Bude to však, slovami klasika, radosť iná…  Bellu si s chuťou zahrala herečka, speváčka a modelka Bella Thorneová, jej mamu Jennifer Jason Leighová. Na uvedenie do amerických kín film stále iba čaká.
Foto: CinemArt
Share/Save/Bookmark

Hráči so smrťou (USA 2017)

flatlinersFlatliners
108 minút.
Scenár: Peter Filardi, Ben Ripley. Réžia: Niels Arden Oplev. Kamera: Eric Kress. Strih: Tom Elkins. Hudba: Nathan Barr. Účinkujú: Ellen Page, Diego Luna, Nina Dobrev, James Norton, Kiersey Clemons,Kiefer Sutherland, Madison Brydges, Jacob Soley, Anna Arden, Miguel Anthony, Jenny Raven a ďalší.
Slovenská premiéra 28. septembra 2017
V kanadskom Ontariu za relatívne neveľkých 20 miliónov dolárov a v produkcii Michaela Douglasa režíroval dánsky filmár Niels Arden Oplev (Millenium, Muži, ktorí nenávidia ženy) v spolupráci s dánskym výtvarníkom Nielsom Sejerom (výprava snímok Ostrov stratených duší, Ukrutne šťastní, Muži, ktorí nenávidia ženy, Kráľovská aféra, Komúna) prerábku klasického vedecko-fantastického thrilleru z roku 1990 o partičke študentov, ktorí sami na sebe experimentujú s kómou a klinickou smrťou. Hoci originál sa netešil veľkej priazni recenzentov, žiarili v ňom Kiefer Sutherland, Julia Roberts, William Baldwin, Oliver Platt, Kevin Bacon a ďalší, takže diváci priniesli do kín viac ako 60 miliónov. Sutherland sa objaví i v remaku, ktorý je zároveň pokračovaním: po štvrťstoročí je tu nová banda hlupákov, ktorí sa zahrávajú so záhrobím. Opakovane sa dostávajú do stavu klinickej smrti, následkom čoho začnú získavať nadprirodzené superschopnosti. No smrť sa nedá obabrať, a tak si stále nebezpečnejšie experimenty od každého z nich vyberú krutú daň.
Foto: Itafilm
Share/Save/Bookmark

Križiačik (Česká republika-Slovenská republika-Taliansko 2017)

kriziacikKřižáček
87 minút.
Scenár: Jiří Soukup, Václav Kadrnka. Réžia: Václav Kadrnka. Kamera: Braňo Pažitka. Strih: Pavel Kolaja. Hudba: Vojtech Havel a Irena Havlová. Účinkujú:  Karel Roden, Aleš Bílík, Matouš John, Jiří Soukup, Michal Legíň, Jana Oľhová, Ivan Krúpa, Eliška Křenková, Tomáš Bambušek, Petr Cemper a ďalší.
Slovenská premiéra 28. septembra 2017
Najviac diskusií a nespokojnosti tohto roku nevyvolal verdikt poroty na festivale v Benátkach, Berlíne ani Cannes, ako býva zvykom – ale v Karlových Varoch! Krištáľový glóbus MFF Karlove Vary 2017 si odniesla poetická snímka česko-britského filmára Jiřího Kadrnku, veľmi voľne inšpirovaná epickou básňou Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček z roku 1906. V roku 2011 Kadrnka na seba upozornil úspechmi 75-minútovej rodinnej drámy Osmdesát dopisů, venčenej cenami z viacerých festivalov aj Cenou RWE pre objav roku na Cenách českej filmovej kritiky. Novinka mení tému i čas, nie však imagináciu. Vrcholí temný stredovek. Chlapec Jeník (Matouš John) utiekol z domu uchvátený rozprávaním o detských križiackych výpravách. Jeho otec, rytier Bořek (Karel Roden), sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Otcova výprava je zároveň púťou do jeho vlastného podvedomia, v ktorom sa stretáva so svojím najväčším strachom. Nachádza miesta, kde sa syn objavil, vždy však príde neskoro. Stretá len svedkov, ktorí mu poskytujú primálo informácií na to, aby z nich mohol poskladať osud svojho syna. A najmä nájsť ho.
Foto: ASFK
Share/Save/Bookmark

Španielska kráľovná (Španielsko 2016)

spanielskakralovnaLa reina de España
128 minút.
Scenár a réžia: Fernando Trueba. Kamera: José Luis Alcaine. Strih: Marta Velasco. Hudba: Zbigniew Preisner. Účinkujú: Penélope Cruz, Cary Elwes, Mandy Patinkin, J.A. Bayona, Santiago Segura, Aida Folch, Jorge Sanz, Javier Cámara, Loles León, Antonio Resines, Chino Darín, Carlos Areces, Diana Penalver, Ana Belén, Neus Asensi, Gemma Cuervo, Arturo Ripstein a ďalší.
Slovenská premiéra 28. septembra 2017
V roku 1994 získala Oscara v kategórii zahraničných filmov romantická komédia španielskeho autora Fernanda Truebu Belle Epoque. Ďalšia snímka rovnakého žánru Dievča tvojich snov z roku 1998 síce prilákala pozornosť svetových festivalov, ale cien sa dočkala najmä doma v Španielsku, o čom svedčí sedem národných filmových ocenení Goya. Rozprávala o španielskom štábe, ktorý cez druhú svetovú vojnu nakrúcal v nemeckých štúdiách UFA. Veci sa skomplikovali, keď sa ríšsky minister propagandy Goebbels zaľúbil do predstaviteľky hlavnej ženskej roly Macareny Granady (Penélope Cruz). Po 18 rokoch sa Trueba k téme vrátil, aby nakrútil pokračovanie Španielska kráľovná. Tentoraz vo frankistickom Španielsku filmuje na pozvanie samotného Franca  jednooký senilný americký režisér – alkoholik John Scott s krásnou Macarenou kostýmový historický veľkofilm o kráľovnej Isabelle. Len málokto tuší, že nadšenie štábu pre vec pramení najmä z úmyslu zachrániť z koncentračného tábora väzneného kolegu. Snímku síce uviedol berlínsky festival, ale ušlo sa jej iba päť nenaplnených nominácií na ceny Goya.
Foto: Magic Box Slovakia
Share/Save/Bookmark