ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Šialene šťastná (Taliansko-Francúzsko 2016)

sialene stastnaLa pazza giogia / Folles de Joie
118 minút.
Scenár: Paolo Virzì, Francesca Archibugi. Réžia: Paolo Virzì. Kamera: Vladan Radovic. Strih: Cecilia Zanuso. Hudba: Carlo Virzì. Účinkujú: Valeria Bruni Tedeschi, Micaela Ramazzotti, Valentina Carnelutti, Sergio Albelli, Tommaso Ragno, Luisanna Messeri, Francesco Lagi, Giada Parlanti, Paolo Vivaldi, Alice Terranova, Chiara Arrighi, Fabrizio Brandi, Maria Grazia Bon a ďalší.
Slovenská premiéra 1. juna 2017
Spoluscenárista a režisér Paolo Virzì (nar. 1964) rozpráva príbeh nepredvídateľného priateľstva, ktoré privedie hlavné hrdinky k bláznivému a dojímavému úteku, k hľadaniu trochy šťastia v blázinci pod holým nebom, zvanom svet. Beatrice Morandini Valdirana (Valeria Bruni Tedeschi) je teatrálna klebetnica, údajná grófka a - ako sama hovorí - v intímnom vzťahu s mocnými tohto sveta. Donatella Morelli (Micaela Ramazzotti) je mladá žena s tetovaním, krehká a tichá, skrývajúca bolestivé tajomstvo. Obe sú zatvorené v liečebnom ústave pre ženy s mentálnymi poruchami a označené ako nebezpečné pre spoločnosť. Snímka získala tri talianske národné filmové ceny David di Donatello za herecký výkon Valerie Bruni Tedeschi, za réžiu aj v kategórii Najlepší film.
Foto: ASFK
Share/Save/Bookmark

Wonder Woman (USA 2017)

wonder-woman141 minút.
Scenár: Allan Heinberg, Zack Snyder, Allan Heinberg, Jason Fuchs. Réžia: Patty Jenkins. Kamera: Matthew Jensen. Strih: Martin Walsh. Hudba: Rupert Gregson-Williams. Účinkujú: Gal Gadot, David Thewlis, Robin Wright, Chris Pine, Connie Nielsen, Elena Anaya, Lucy Davis, Danny Huston, Ewen Bremner, Doutzen Kroes, Philippe Spall, Zack Snyder a ďalší.
Slovenská premiéra 1. juna 2017
Diana z Themyskyry je bojovníčka z krajiny Amazoniek. Ako polobohyňa má nadprirodzené schopnosti. Vytvorili ju psychológ a spisovateľ William Moulton Marston s výtvarníkom Harrym G. Peterom na jeseň roku 1941 ako bojovníčku proti nacizmu a po mnohých komiksových dobrodružstvách z vydavateľstva DC Comics a potom, ako sa stala ikonou LGBT, ju k filmovému životu priviedla režiséra Patty Jenkinsová (nar. 1971), držiteľka Zlatého medveďa Berlinale za kriminálnu drámu Monštrum o sériovej vrahyni Aileen Wuornosovej (Oscar za herecký výkon pre Charlize Theronovú). Snímka s rozpočtom 120 miliónov dolárov vznikala v Taliansku, Anglicku a Francúzsku ako prvý film so ženskou superhrdinkou od Elektry (2005). Prvé plány na projekt začali vznikať v roku 1996, za dve desaťročia sa s ním spojilo a rozišlo mnoho slávnych mien. Do slovenských kín sa film dostáva vo formátoch 2D, 3D aj IMAX 3D a so slovenskými titulkami.
Foto: Continental film
Share/Save/Bookmark

Z Paríža do Paríža (Francúzsko-Kanada-Česko 2017)

zparizadoparizaUn sac de billes
110 minút.
Scenár: Christian Duguay, Benoît Guichard, Laurent Zeitoun. Réžia: Christian Duguay. Kamera: Christophe Graillot. Strih: Olivier Gajan. Hudba: Arman Amar. Účinkujú: Dorian Le Clech, Batyste Fleurial, Patrick Bruel, Elsa Zylberstein, Bernard Campan, Kev Adams, Christian Clavier, César Domboy, Ilian Bergala, Lucas Prisor, Vincent Nemeth, Luc Palun, Fred Epaud, Michaël Erpelding a ďalší.
Slovenská premiéra 1. juna 2017
Autobiografický román Un sac de billes (Vrecko guličiek) francúzskeho židovského autora Josepha Joffa o jeho púti počas druhej svetovej vojny len so starším bratom Mauricom na úteku pred nacistickým nebezpečím z okupovaného Paríža na Azúrové pobrežie (a späť) prvý raz vyšiel v roku 1973 a získal mnoho ocenení. O dva roky neskôr podľa neho nakrútili film a v roku 2012 pribudol aj komiks. Novú modernú filmovú podobu mu dal kanadský scenárista a režisér Christian Duguay (Honba na Šakala, Bella a Sebastián 2) vo francúzsko-kanadsko-českej koprodukcii. Film nakrúcali aj v Prahe a Žatci. „Kniha ma zaujala presvedčivým silným príbeho mo húževnatosti. Je prerozprávaný optimistickým pohľadom detí, je to príbeh o svete, ktorý ich obklopuje a o realite, ktorá ich napokondobehne. Je silný, ale bohužiaľ tiež univerzálny,“ povedal o svojom diele režisér.
Foto: CinemArt
Share/Save/Bookmark

Záhradníctvo: Rodinný priateľ (Česko-Slovensko-Poľsko 2017)

Rodinny priatelZahradnictví: Rodinný přítel
130 minút.
Scenár: Petr Jarchovský. Réžia: Jan Hřebejk. Kamera: Bartek Cierlica. Strih: Vladimír Barák. Hudba: Petr Ostrouchov. Účinkujú: Ondřej Sokol, Aňa Geislerová, Martin Finger, Jiří Macháček, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Richard Stanke, Miroslav Táborský, Jan Kalina, Anna Fialová, Ivan Lupták, Josefína Marková, Samuel Budiman a ďalší.
Slovenská premiéra 1. juna 2017
Rodinný priateľ je prvým z z výpravnej historickej trilógie osvedčenej dvojice Jarchovský – Hřebejk Záhradníctvo – rodinnej ságy, ktorá časovo predchádza snímke Pelíšky. Tri mladé ženy (Aňa Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková) a ich deti (Samuel Budiman a Josefína Marková) čakajú počas nemeckej okupácie na návrat väznených manželov a otcov (Martin Finger a Jiří Macháček). Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu zatiaľ obetavo pomáha rodinný priateľ, lekár Jiří (Ondřej Sokol). Film je príbehom lásky, ktorá nesmela byť naplnená. Rozpráva o vernosti, túžbe, vine a láske, o odchodoch a návratoch, o rodine, rodičoch a deťoch. Je to rodinný portrét pohľadom žien, ktoré dal dohromady osud. Okrem Prahy sa nakrúcalo sa aj v Jaroměři, Žatci a na zámku Veltrusy. Nasledovať budú filmy Dezertér a Nápadník. Celý projekt má rozpočet 120 miliónov českých korún.
Foto: Forum Film
Share/Save/Bookmark