Rekordný Art Film Fest !

 

Festival sa tento rok nesie v znamení niekoľkých rekordov. V prvom rade je to počet filmov, ktoré budú odpremietané. Je ich 239 a pochádzajú zo 48 krajín. S počtom filmov sa zvýšil aj počet predstavení na závratných 269. To všetko v rámci 13 programových sekcií a dvoch sekcií k zvláštnym festivalovým oceneniam. S nimi súvisí aj ďalšie zaujímavé číslo.

Art Film Fest tento rok udelí až tri ocenenia Hercova misia za výnimočný herecký prínos. Už v sobotu 19. júna si mosadznú plaketu prevezme český herec Josef Abrhám. V stredu 23. júna to bude Milan Kňažko a v sobotu 26. júna sa budú môcť návštevníci festivalu stretnúť so svetoznámym francúzskym hercom Gérardom Depardieuom.

Zlatú kameru za výrazný prínos do oblasti kinematografie si na otváracom ceremoniáli v piatok 18. júna prevezme český režisér Václav Vorlíček, v závere festivalu poputuje do rúk slovenského kameramana Stanislava Szomolányiho. Okrem hostí, ktorí si preberú prestížne ocenenia, zavíta na festival oproti predošlým ročníkom aj oveľa viac ďalších filmárov, ktorí osobne prídu divákom uviesť svoje filmy, či už sú to súťažné tituly, alebo snímky v nesúťažných sekciách.

Filmy v dvoch súťažných sekciách budú tradične posudzovať dve samostatné poroty zložené z medzinárodne uznávaných filmových odborníkov. V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa bude o Modrého anjela a prémiu 15 tisíc eur uchádzať 14 filmov. V hlavnej päťčlennej porote účasť potvrdili významná režisérka z východnej Ázie Ann Hui, francúzska filmová žurnalistka a kritička Shahle Nahid, herec a producent z Kosova Arben Zharku, rakúska režisérka a herečka Johanna Tomek a český scenárista Marek Epstein. Medzi súťažiacimi filmami bude aj víťaz z minuloročných Benátok Libanon (r. S. Maoz), film Zmrznutá kosť (r. D.Granik ), ktorý získal v Sundance Veľkú cenu poroty, alebo snímka Sebbe (r. B. Najafi), ocenená ako najlepší debut na Berlinale 2010 a nedávno aj na Filmovom festivale v Zlíne, kde získala hlavnú cenu pre najlepší hraný film pre deti a mládež.

Porota Medzinárodnej súťaže krátkych filmov bude vyberať spomedzi 43 titulov. O víťazovi ceny Na ceste a prémii 5 tisíc eur rozhodne trojčlenná porota: švajčiarska programová zostavovateľka a poradkyňa viacerých filmových festivalov Delphine Lyner, kanadský režisér Denis Chouinard a festivalový kurátor a producent Hiroyuki Tanimoto z Guatemaly. Do súťaže sa dostali aj dve slovenské snímky: Ďakujem, dobre! Mátyása Priklera a Dravý vták Petra Budinského.

Programová sekcia, ktorá sa počtom filmov najviac rozrástla, je zameraná na tvorbu európskych režisérov. Európske zákutia ponúkajú 24 filmov a okrem iných uvedú aj novinku Nikitu Michalkova Unavení slnkom 2, ktorá mala premiéru na tohtoročnom Cannes. Ďalej to bude posledný film Romana Polanskeho Ghost Writer, Francisa Ozona Útočisko, Gorana Paskaljeviča Medové týždne, Michaela Winterbottoma Doktrína šoku, alebo Červená kaplnka Madsa Brüggera, ktorá získala Veľkú cenu poroty na Sundance 2010.

Sekcia Slovenská sezóna prinesie niekoľko domácich premiér. Najskôr to bude bábkový animovaný film Kataríny Kerekesovej Kamene a animovaný film Vandy Raýmanovej Kto je tam. Ďalšími sú koprodukčný dokument Vojnové hry režiséra Dariusza Jablonského a dokument Juraja Johanidesa Múry sú vysoké a hrubé. Bonusom pre divákov bude výber z tvorby bývalých študentov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, z ktorých už mnohí dnes nakrúcajú snímky oceňované doma i v zahraničí. Festival v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom tiež premiérovo uvedie novinku Martina Šulíka, dvojdielny dokument 25 ze šedesátých. Zaujímavosťou bude hraný film Dušana Trančíka Keď hviezdy boli červené z roku 1990. Nebude chýbať ani študentským Oscarom ocenený film Obedár Ľubomíra M. Kocku. Celkovo Art Film Fest uvedie 11 slovenských filmov.

Art Film Fest privíta aj významého islandského režiséra Fidrika Thóra Fridrikssona a v sekcii Island podľa Fridrikssona prinesie prierez jeho doterajšou tvorbou od študentských prvopočiatkov až po jeden z posledných filmov Slnečný chlapec. Režisér sa tiež lektorsky zúčastní na medzinárodnom dramaturgickom workshope MIDPOINT.

Bohatú ponuku zaujímavých filmových titulov prinesú aj ďalšie programové sekcie Okolo sveta, Láska a anarchia, To najlepšie z komédie, Hviezdne spomienky, Prísľuby z Východu, Nočná prehliadka, Futbal je náš život a špecialita Art Film Fest deťom: Václav Vorlíček uvádza svoje komédie a rozprávky.

Členovia poroty

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov 18. Art Film Festu sa zišlo 14 zaujímavých diel z celého sveta, ktoré už získali ocenenia na rôznych zahraničných festivaloch. O tom, ktorý talentovaný režisér odíde z Trenčianskych teplíc s Modrým anjelom a finančnou prémiou 15 tisí eur, bude rozhodovať päťčlenná medzinárodná porota:

Predsedníčkou poroty je Ann Hui, filmárka, ktorá patrí medzi najvýraznejšie režisérske osobnosti východnej Ázie. Narodila sa v Číne v Mandžusku, ale ešte ako dieťa sa presťahovala do Hong Kongu. Film vyštudovala na London Film School. Po návrate z Anglicka pracovala niekoľko rokov v televízii, kým v roku 1979 debutovala filmom Secret, ktoré je považované za vedúce dielo Hongkongskej novej vlny. Nakrútila množstvo filmov, za ktoré získala ocenenia doma i v zahraničí. V roku 2008 uviedol Art Film Fest jej film Postmodernistický život mojej tety. Tento rok bude v sekcii Prísľuby z Východu uvedený jeden z jej posledných filmov Noc a hmla, nominovaný na Hong Kong Film Awards v troch kategóriách. Pôsobila v porotách na festivaloch v Locarne, Berlíne i v Benátkach.

Francúzska filmová žurnalistka a kritička pôvodom z Iránu Shahle Nahid, pôsobí vo francúzskom rádiu RFI. Zúčastňuje sa mnohých národných a medzinárodných filmových festivalov. Pôsobí na nich ako filmová kritička, odborníčka na iránsku kinematografiu alebo členka poroty, ktorou bola napríklad na festivale v Moskve v roku 199, alebo v Cannes 2006 v rámci festivalovej poroty FIPRESCI. Je zodpovedná za týždenný rádiový magazín o kultúre s názvom Silk Road.

Herec a producent Arben Zharku pochádza z Kosova. Absolvoval herectvo na Univerzite v Prištie a EAVE, európsky tréningový program pre producentov. Je zakladateľom Skena Up medzinárodného študentského filmového festivalu v Prištine, kde v súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ. Pracuje i ako manažér multimediálneho centra v Prištine, ktorého cieľom je rozvíjať súčasné a mládežnícke divadlo. Ako herec pôsobil v mnohých divadlách a filmoch. Produkoval hraný film Tonight Is Cancelled (Dnešný večer sa ruší) a dva krátke filmy - Three Minutes of Solitude (Tri minúty samoty) a Pink River (Ružová rieka). V súčasnosti produkuje tri dokumentárne a jeden krátky film.

Johanna Tomek pochádza z Rakúska. Je všestranne zameraná, študovala architektúru, divadelnú vedu, germanistiku, dejiny umenia a dramatickú výchovu. Známou je však ako herečka a filmová a divadelná režisérka. Je tiež autorkou asi 50 divadelných a filmových inscenácií. V roku 1983 založila s Wernerom Schönoltom divadlo Theater m.b.H. - Divadlo s ručením obmedzeným, ktoré viedla do roku 2005. Naposledy sa objavila v brilantnej rakúskej komédii Der Überfall (Prepadnutie, 2000), ktorá získala bronzového Leoparda na MFF Locarno.

Český scenárista Marek Epstein študoval scenáristiku a dramaturgiu na filmovej fakulte AMU v Prahe. Absolvoval scenárom Rebarbora, ktorý získal cenu Sazky za nerealizovaný scenár na Českom levovi 2003, 1. miesto v národnom kole medzinárodnej scenáristickej súťaže Hartley-Merill Prize a ocenenie v súťaži námetov švajčiarskeho literárneho fondu. Scenár bol napokon realizovaný v roku 2005 v rumunsko-švajčiarskej koprodukcii. V rámci Ceny Sazky za najlepší nerealizovaný scenár bol ocenený ešte trikrát – v roku 2005 za Roming, ktorý o dva roky sfilmoval Jiří Vejdělek, v roku 2007 získal 2. miesto za scenár Signál a v roku 2008 3. miesto za scenár Krávy. Podľa jeho scenárov boli nakrútené aj snímky Ryna vo švajčiarsko-rumunskej produkcii (r. R. Zenide, 2005) a Václav (r. J. Vejdělek, 2007), či televízny seriál Poste restante (r. K. Smyczek, 2009).


O 43 filmoch z Estónska, Argentíny, Ruska, Slovenska, Brazílie či Japonska v divácky atraktívnej Medzinárodnej súťaži krátkych filmov bude rozhodovať trojčlenná medzinárodná porota. Režisér víťazného filmu má šancu okrem štatutárnej ceny „Na ceste“, získať aj prémiu 5-tisíc eur.

Delphine Lyner zo Švajčiarska vyštudovala spoločensko-kultúrnu animáciu na Univerzite aplikovanej vedy a umenia v Lucerne. Na univerzite v Zürichu získala titul výkonnej manažérky umeleckej prevádzky. Je výkonnou riaditeľkou a od roku 2007 aj predsedníčkou Filmových dní švajčiarskej mládeže. V roku 2008 sa stala spoluriaditeľkou Medzinárodného festivalu krátkych filmov vo Winterthure. Ako programová zostavovateľka alebo poradkyňa pre výber filmov pôsobila na viacerých festivaloch. Je členkou výboru Conférence des festivals vo Švajčiarsku.

Filmy kanadského režiséra Denisa Chouinarda sa premietali na vyše 60 svetových festivaloch. Jeho prvý celovečerný film Clandestins (Čierni pasažieri, 1997) získal niekoľko ocenení na festivale v Locarne. So svojim posledným filmom Délivrez-moi (Osloboď ma, 2006) uspel na MFF Ourense v Španielsku, kde dostal cenu divákov, cenu za najlepší scenár si zasa odniesol z Bruselského medzinárodného festivalu nezávislého filmu. V rokoch 2002 až 2006 bol viceprezidentom Cinémathèque québécoise. Pôsobí ako externý profesor na Mediálnej škole kanadskej univerzity UQÀM, kde vyučuje réžiu.

Hiroyuki Tanimoto sa narodil v Guatemale, vyrastal V Kolumbii, Japonsku a v Spojených štátoch. Absolvoval štúdium umenia a masmédií na americkej Univerzite Tufts. Pracoval pre japonskú televíziu a produkčnú spoločnosť v New Yorku, postupne sa začal venovať vlastnej kariére vo filmovom priemysle. Organizuje japonský nezávislý online festival krátkych filmov CON-CAN. Produkoval krátky experimentálny film Six (Šesť), ktorý v roku 2009 vyhral Grand Prix na festivale v Macau a premietal sa na mnohých festivaloch vrátane Rotterdamu a Tampere. Pracuje ako umelecký videoeditor, jeho posledný projekt Ki-do-ai-raku sa stal súčasťou stále expozície Národnej galérie v Prahe.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.