Témou Enviro sekcie na festivale Hory a mesto bude jedlo

„Aj napriek tomu, že festival vznikol pôvodne ako lezecký a horský, my, jeho organizátori sme z roka na rok cítili väčšiu potrebu prinášať do programovej štruktúry témy týkajúce sa environmentálnych problémov. V roku 2007 sme do programu prvýkrát zaradili Enviro sekciu s filmami, prednáškami a následnými diskusiami, a odvtedy sa stala pevnou súčasťou festivalového programu,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Ekologický rozmer festivalu sa neodráža len v programovej ponuke, ale aj v prístupe členov štábu v rámci dennodennej prevádzky, v ktorej sa napríklad snažia uvedomelo pristupovať k odpadom, z používania vylúčili plastové fľaše či jednorázový plastový riad.

Sekcia Enviro sa tento rok venuje zdravému a vedomému jedlu. Uskutoční sa v sobotu 30. marca. Na programe sú štyri prezentácie, po ktorých bude čas na diskusie. Na tému „pôvod jedla, lokálnosť, sezónnosť, prístup farmárov k pestovaniu“ bude prednášať Vladislav Šustr, majiteľ reštaurácie Lahodnosti v Poprade. Prezentáciu k etickému chovu kráv, spracovaniu mlieka a výrobe eko syrov predstaví Marián Šustr, tiež z Popradu. Priestor dostanú aj zakladatelia známej značky Dobrožrút, zero waste pekárne s bezobalovou predajňou s eko produktami v Bratislave. O zdravom stravovaní detí, osvete a kurzoch varenia pre deti bude hovoriť Katarína Medveďová-Ovečková, Cookucka.

Environmentálne uvedomelý pohľad je tiež jedným z kritérií pri dramaturgii celého festivalového programu, ktorý envirokontext zohľadňuje pri výbere filmov či prezentujúcich hostí, ako v hlavnom programe, tak i v sekcii Cestokluby Kino a svet . Jednou z dlhoročných priorít festivalu je podporiť a dať priestor „čistému cestovaniu“. „Ide o snahu dotknúť sa bezprostredne krajiny, s úctou a rešpektom precítiť tradičný spôsob života. Ak sa dá, čo najviac s využitím vlastných zdrojov, či už pri použití dopravného prostriedku  - bicykla, miestnej dopravy alebo prebývania v krajine,“ doplnila zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

V roku 2007 – čo bol začiatok enviro tematického rozmeru v profilovaní programu festivalu – usporiadali organizátori diskusiu na tému globálne otepľovanie a uviedli slovenskú premiéru filmu Nepohodlná pravda s Al Gorom. O rok na to to bola téma význam stromov pre životné prostredie, v roku 2009 prišiel na rad pojem „earthshipy“, čo sú energeticky 100% pasívne domy postavené z lokálnych surovín (ako hlina, kamene) z odpadu a recyklátov (ako pneumatiky, plechovky, a podobne). Ďalej sa jedna z najnovších sekcií sústredila na témy: EKOžitie – permakultúra a pasívne domy, (Ekologicky) zodpovedné cestovanie, Ekodomy, ekoarchitektúra a ekohospodárstvo. Za posledných päť rokov priniesli organizátori ďalšie témy: Elektromobilita, GMO, cirkulárna ekonomika – recyklácia, bezobalové eshopy, komunitné záhrady, eniviro národné parky a vlani sa leitmotívom stal minimalizmus – minimalistické bývanie; minimalistické varenie bez odpadu; turistika a cestovanie minimalisticky. Všetky témy predstavovali špičkoví odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia, mnohé prednášky podporili aj filmové dokumenty, ktoré sa zameriavajú na dané problematiky vo svetovom meradle.  
 
          

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.