ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Drobné bájky (Maďarsko 2019)

Drobne-bajkyApró mesék
Triler, 112 minút
Scenár: Norbert Köbli. Réžia: Attila Szász. Kamera: András Nagy. Strih: László Hargittai. Hudba: Atti Pacsay, Gergely Parádi. Hrajú: Tamás Szabó Kimmel, Vica Kerekes. Levente Molnár, Bercel Tóth, József Gyabronka, Attila Egyef, Zoltán Tamási, Barnabás Dékány, Éva Bakos, Diána Magdolna Kiss, Viktor Ivaskovics, Roland Tzafetás a ďalší.
Slovenská premiéra: 5. decembra 2019
Mesiace po druhej svetovej vojne panoval v Maďarsku chaos a neistota. Podvodník Hankó (Tamás Szabó Kimmel) sa pokúsi získať osoh z neistých časov a pri úteku z Pešti, mu útočisko poskytne záhadná žena Judit (Vica Kerekes) so svojím synom žijúca v lese. Muž sa zamotá sa do mileneckého vzťahu so ženou, ktorej manžel sa môže kedykoľvek vrátiť z frontu... Film Drobné bájky sa odohráva v historickej dobe bezprostredne po druhej svetovej vojne, ktorej špecifické pomery umožnili, aby experimentoval s takými filmovými žánrovými prvkami ako napríklad western alebo film noir. Samozrejme, tak, aby zostali z historického hľadiska dôveryhodný. V príbehu nájdeme podvodníka, neznámeho človeka, ktorého život sotí do náručia krásnej ženy, femme fatale, je tam vo vojne stratený manžel, ktorý sa môže kedykoľvek objaviť, je tam vyšetrovateľ, ktorý do nášho hrdinu dobiedza, je tam dom, hlboko v lese, vášnivá láska, napätie, veľa tajomstiev a ešte viac zvratov. A je tam najmä veľký otáznik: kto klame? Komu môže divák veriť a komu nie?
Foto: Vertigo Distribution

Share/Save/Bookmark

Parazit (Južná Kórea 2019)

Parazit2Gisaengchung
Čierna komédia, 132 minút
Scenár: Jon Ho Bong, Jin Won Han. Réžia: Joon Ho Bong. Kamera: Kyeong-pyo Hong. Strih: Jinmo Yang. Hudba: Jaeil Jung. Hrajú: Jang-ho Song, Seon-gyiin Lee, Yeo.jeong Jo, Hye-jin Jang, Woo-shik Choi, So-dam Park, Seung.min Hyeon, Hyun-jun Jung, Myeong-hiin Park, Jeun-rok Park, Seo-joon Park a ďalší.
Slovenská premiéra: 5. decembra 2019
Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka (Seon-gyiin Lee). Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami trileru, drámy ale aj satiry, a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Šťastný nový rok (SR/ČR 2019)

Stastny-novy-rokRomantická komédia, 92 minút
Scenár: Adriana Kronerová. Réžia: Jakub Kroner. Kamera: Mário Ondriš. Strih: Michal Kondrla. Hudba: Marián Čekovský. Hrajú: Táňa Pauhofová, Emília Vášáryová, Gabriela Marcinková, Antónia Lišková, Zuzana Norisová, Anna Kadeřávková, Karolína Tkáčová, Nina Petrikovičová, Jiří Bartoška, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jakub Prachař, Marek Majeský, Petr Vaněk a ďalší.
Slovenská premiéra: 5. decembra 2019
Je pred Vianocami a v rozprávkovo zasnežených Vysokých Tatrách sa na dovolenke, ktorá má trvať až do začiatku nového roka sa na jednom mieste stretne partia kamarátok, ich blízki, ale aj úplne neznámi ľudia. Každý z nich má svoj vlastný príbeh, počas nadchádzajúcich dní budú niektorí z nich čeliť trapasom, iní zase životným výzvam alebo zmenám, ďalší bývalým či – naopak – budúcim láskam. Na všetkých bez rozdielu však čaká rad romantických a komických situácií a jedno veľké prekvapenie... Vianočná romantická komédia o tom, že láska má veľa podôb, ale nakoniec si každého nájde. Pre Jakuba Kronera, ktorý sa režisérsky podieľal na niekoľkých úspešných filmových projektoch, ide o prvú romantickú komédiu, čo on sám bral ako osobnú výzvu. „Mám rád staré české filmy s Oldřichom Novým alebo filmy ako Niekto to rád horúce Billyho Wildera, ale aj súčasných režisérov Richarda Curtisa (Láska nebeská), Nancy Meyers (Lepšie neskoro ako nikdy), Glenna Ficarra (Crazy Stupid Love)." Do filmu sa tvorcom podarilo obsadiť množstvo známych mien. Hviezdne herecké obsadenie ženských postáv dopĺňa rovnako výnimočná zostava hercov, v hlavných úlohách uvidíme Táňu Pauhofovú, Antóniu Liškovú, Gabrielu Marcinkovú, Zuzanu Norisovú, Jána Koleníka, Tomáša Maštalíra, Mareka Majeského, Jakuba Prachařa a Jiřího Bartošku.
Foto: Continental film

Share/Save/Bookmark

Zbohom, synu (Čína 2019)

Zbohom-synuTi ťiou tchien čchang / So long, My Son
Dráma, 185 minút
Scenár a réžia: Wang Siao-šuaj. Kamera: Kim Hjon-sok. Strih: Lee Chatametikool. Hudba: Yingda Dong. Hrajú: Ťing-čchun Wang, Meio Yong, Yi Qi, Roy Wang, Jiang Du, Li-ja Aj, Cheng Yu, Jinggjing Li, Xsnguozhang Zhao, Zhenjiang Bao, Shuang Wu, Zizi Wang, Yinyuan Zhang, Jiachen Wu, Yajun Wang, Ruilin Liu a ďalší.
Slovenská premiéra: 5. decembra 2019
Niektoré stretnutia sú len na chvíľu, niektoré rozlúčky môžu zabrať celý život. Snímka Zbohom, synu je znamenite vystavanou rodinnou ságou, ktorá zachytáva transformáciu čínskej spoločnosti prostredníctvom príbehu manželského páru postihnutého osudovou tragédiou. Film, ktorý je práve tak emotívnou melodrámou ako prenikavou štúdiou kultúrnych a politických premien, sleduje svojich hrdinov v priebehu troch desaťročí – od otrasov čínskej kultúrnej revolúcie 80. rokov minulého storočia až po problematickú prosperitu súčasného čínskeho turbokapitalizmu. Neokázalý, mimoriadne dojemný a výborne nasnímaný film Zbohom, synu je dôkazom, že veľké city nepotrebujú veľké gestá. Snímka získala na Berlinale 2019 Strieborného medveďa za mužský a ženský herecký výkon.
Foto: Film Europe Media Company

Share/Save/Bookmark