ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Pochoduj alebo zomri (ČR/SR 2018)

Pochoduj alebo zomri1Pochoduj nebo zemři
Historický dokument, 58 minút
Scenár: Ladislav Kudrna, Luděk Navara. Réžia: Michael Kaboš. Kamera: Michael Kaboš, Aleš Němec. Strih: Matylda Štancelová, Erik Schilla. Hudba: Martin Dohnal, Arcadia Music Library. Hrajú: Pavel Knihař, Manuel van Eyck, Jaromír Horniak, Karel Mynář, Josef Mašín a ďalší.
Slovenská premiéra: 28. novembra 2018
Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa mnohí Česi a Slováci aktívne zapojili do boja proti komunizmu. V službách cudzineckej légie a neskôr aj americkej armády bojovali a zomierali v neľudských podmienkach na bojiskách vo Vietname... Vojna vo Vietname je stále kontroverzná téma. Jednalo sa o vrcholný stret Studenej vojny, ktorý nemal žiadnych víťazov, len porazených. Pritom práve Vietnamská vojna je plná paradoxov, ktoré ukazujú ako sa človek nečakane ocitne uprostred udalostí, ktoré ani s odstupom času nedokážeme jednoznačne vysvetliť. Príbehy týchto Čechov a Slovákov, ktorí bojovali v ďalekej džungli pre nás predstavujú neznámu kapitolu našich dejín. Nasadenie Čechov a Slovákov vo francúzskej armáde bolo dokonca najväčšie od konca 2. svetovej vojny. Televízny dokument Michaela Kaboša o česko-slovenských veteránoch vo francúzskej a americkej armáde odvysielala RTVS v júni tohto roku. Snímka (vznikla v koprodukcii RTVS a Českej televízie) je prvou a zároveň poslednou príležitosťou zachytiť a zaznamenať jednotlivé osudy žijúcich pamätníkov bez ideologického podtextu.
Foto: MEDIA FILM

Share/Save/Bookmark

Až přijde válka (ČR/Chorvátsko 2018)

Az-prijde-valkaAž přijde válka
Dokument, 76 minút
Scenár a réžia: Jan Gebert. Kamera: Lukáš Milota. Strih: Jana Vlčková. Hudba: Johny Poupě.
Slovenská premiéra: 22. novembra 2018
Kontroverzná domobrana Slovenskí branci verbuje mladý mužov z celého Slovenska. Je to iba nevinná hra na vojakov alebo hra na diktatúru? Peter Švrček, 18-ročný mladík, býva u rodičov a na prvý pohľad sa neodlišuje od svojich vrstovníkov, má dievča, chystá sa na vysokú. Cíti sa však vlastencom a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci. Jeho intenzívnym vojenským výcvikom „k obrane a zachovaniu národa“ uprostred slovenských lesov prešlo vyše dvesto mladých mužov hľadajúcich vedenie a vlastnú identitu. V maskáčoch a s maketami samopalov sa podrobujú Petrovým autoritatívnym sklonom. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť a plánuje jedného dňa odložiť uniformu a osloviť masy – už ako politik. Snímka, zobrazujúca znepokojivý vzostup nacionalizmu na Slovensku a fungovanie moci, bola uvedená na filmovom festivale Berlinale. Jan Gebert vyštudoval históriu na Karlovej Univerzite v Prahe, ale študoval aj v Španielsku, USA a v Mexiku. Je novinár a režisér, za svoj dokumentárny film Hra o kámen (22) získal zvláštnu cenu poroty na Medzinárodnom festivale v Jihlave.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Creed II (USA 2018)

Creed-2Creed II
Športová dráma, 130 minút
Scenár: Sylvester Stallone, Cheo Hodari Coker. Réžia: Steven Caple Jr. Kamera: Kramer Morgenthau. Strih: Dana E. Glauberman, Saira Haider, Paul Harb. Hudba: Ludwig Göransson. Hrajú: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Russell Hornsby, Wood Harris, Phylicia Rashad, Ivo Nandi, Andre Ward, Christopher Mann a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. novembra 2018
Adonis Creed (Michael B. Jordan) bojuje – so životom aj sám sa so sebou. Usiluje sa zo všetkých síl, aby nezanedbával prípravu na dôležitý súboj v ringu a súčasne sa venoval aj svojim najbližším. V ringu má bojovať so silným súperom, ktorého meno sa navyše spája s dávnym nešťastím v jeho rodine. Blížiaci sa zápas bude preto nielen náročný, ale aj veľmi osobný. Spolu s Rockym (Sylvester Stallone) po boku sa Adonis pokúsi naplniť dávny odkaz a získať odpoveď na otázku, za čo sa oplatí bojovať. Creed II je filmom o návrate, ktorý oživí spomienky a znovu pripomenie, čo robí šampióna šampiónom. Posolstvo znie jasne – nezáleží na tom, ako ďaleko vo svojom živote zájdeš, tvoja minulosť a tvoja rodina bude vždy s tebou...
Foto: Forum Film

Share/Save/Bookmark

Dilili v Paríži (Francúzsko 2018)

Dilili-v-PariziDilili à Paris
Animovaný rodinný, 95 minút
Scenár a réžia: Michel Ocelot. Strih: Patrick Ducruet. Hudba: Gabriel Yared. Slovenský dabing: Martina Kapráliková, Dušan Cinkota, Juraj Hrčka, Renáta Rundová, Tibor Vokoun, Ivan Romančík, Daniel Fischer, Michaela Medvecová, Eva Matejková, Jana Valocká , Sára Martináková, Milada Rajzíková, Ivo Gogál, Juraj Predmerský a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. novembra 2018
Odvážna Dilili spolu so svojím kamarátom Orelom pátra po stopách spolku, ktorý stojí za únosmi dievčat v Paríži. Mladí hrdinovia sa počas svojho „vyšetrovania“ stretnú s významnými osobnosťami – od Marie Curie až po Marcela Prousta. Každá z nich im poskytne pomocnú ruku či indíciu. Dostanú sa na pozoruhodné miesta, do tajomného prípadu sa prelína mágia a na jeho konci tradične vyvrcholí bojom dobra so silami temna... Pôvabný animovaný príbeh je ďalším filmom z dielne uznávaného francúzskeho animátora Michela Ocelota, ktorý prostredníctvom dobrodružstiev malého dievčatka priblížil obdobie Belle Époque (Krásne časy) v dejinách Francúzska.
Foto: Film Europe Media Company

Share/Save/Bookmark