ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Favoritka (Írsko/Veľká Británia/USA 2018)

FavoritkaThe Favourite
Historická tragikomédia, 119 minút
Scenár: Deborah Davis. Tony McNamara. Réžia: Yorgos Lanthimos. Kamera: Robbie Ryan. Strih: Yorgos Mavropsaridis. Hrajú: Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, Nicholas Hoult, Joe Alwyn, Mark Gatiss, Wilson Radjou-Pujalte, Basil Eidenbenz, Alfrum Rose, Isaura Barbé-Brown, James Smith, Liam Fleming, James Melville, Jenny Rainsford a ďalší.
Slovenská premiéra: 24. januára 2019
Na začiatku 18. storočia vládne Veľkej Británii kráľovná Anna (Olivia Colman), posledná z rodu Stuartovcov, ktorá sa do histórie zapísala skôr neslávne. Je plachá a prehliadaná, trpí bolestivou dnou a nie je ani veľmi vzdelaná, čo z nej robí perfektnú obeť manipulátorov. Jej jedinou oporou v živote je lady Sarah (Rachel Weisz) a ich vzťah postupne prerastá skoro až do akej si milostnej symbiózy. Sarah sa vďaka tomu dostane do najvyšších kruhov anglickej aristokracie a za neistú kráľovnú prakticky vládne sama. Spoza kráľovninho trónu robí všetky dôležité rozhodnutia ohľadom chodu štátu. Zároveň si svoju pozíciu ostro stráži a nikoho, kto by sa pokúsil kráľovnú ovplyvniť, k nej nepustí. Podcení len svoju sesternicu Abigail (Emma Stone), ktorá na dvor prišla prosiť o prácu služobnej, keď jej rodina zbankrotovala. Sarah ju z ľútosti prijme. Netuší však, že ctižiadostivá Abigail môže ohroziť jej rolu kráľovninej favoritky. Kým Abigail vďaka svojej obľube u panovníčky rýchlo stúpa spoločenským rebríčkom, od Sarah sa začína priazeň odvracať. A to nemôže zostať bez pomsty... Olivia Colman získala za rolu kráľovnej viacero cien – napr. Zlatý Glóbus či Volpiho pohár (MFF Benátky) ako najlepšia herečka. Režisér Yorgos Lanthimos si z Benátok odviezol Veľkú cenu poroty.
Foto: CinemArt SK

Share/Save/Bookmark

Ľadová sezóna 2 (USA/India 2018)

Ladova-sezona-2Norm of the North: Keys to the Kingdom
Animovaná rodinná komédia, 90 minút
Scenár: Alec Sokolow, Dean Stefan, Derek Chan, Elie Choufany. Réžia: Tim Maltby, Richard Finn. Strih: Richard Finn. Hudba: Luigi Meroni.
Slovenská premiéra: 24. januára 2019
Ľadové medvede vynikajú silou a obratnosťou a žijú samotárskym životom. Hrozivou bielou šelmou sa medveď Norm stal pravdepodobne len omylom. Má totiž rád spoločnosť, zábavu a priateľov, zatiaľ čo v tom, ako byť dravý, desivý a nebezpečný vládca premrznutých planín dosť zaostáva. Je to dobrák od kostí, ale či chce alebo nie, Norm je jednoducho ľadový medveď, žije na severnom póle a musí sa stať vodcom. Ak má získa aspoň trochu potrebného rešpektu, tak sa s osvedčenou skupinou bláznivých nezničiteľných lumíkov vyberie do mesta, ktoré nikdy nespí. Do New Yorku. Tu si podľa plánu užije okamih slávy a získa slávnostný kľúč k mestu. Kam sa pohne, tam vznikajú problémy a zmätky. Nechtiac sa zapletie do bankovej lúpeže, spôsobí obrovskú policajnú naháňačku a nakoniec sú všetci radi, že mesto, kam prišiel, po jeho odchode ešte stojí. Tá hlavná úloha kráľa severu Norma však čaká až po návrate domov. Chamtivá korporácia začala ťažiť ľad jeho domova a Norm sa odhodlá k bláznivému kroku. O osude ich drahocenného ľadu, na ktorom všetci žijú, rozhodne jeden veľkolepý hokejový zápas. Los do brány, lumíci do obrany, tulene na krídla a medveď do útoku. Zvieratá severu vytvoria hokejové družstvo a trénujú na zápas s doposiaľ neporazenými šampiónmi...
Foto: Bontonfilm

Share/Save/Bookmark

McQueen (Veľká Británia 2018)

McQueenMcQueen
Dokument, 111 minút
Scenár: Peter Ettedgui. Réžia: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui. Kamera: Will Pigh. Strih: Cinzia Baldessari. Hudba: Michael Nyman. Hrajú: Alexander McQueen, Isabella Blow, Katy England, Jodie Kidd, Bernard Arnault, Janet McQueen, Joyce McQueen, Detmar Blow, Magdalena Frackowiak, Kate Moos, Michelle Olley a ďalší.
Slovenská premiéra: 24. januára 2019
Alexander McQueen. Jeho život pripomínal rozprávku a horor zároveň. Obyčajný chlapec z robotníckej rodiny sa vďaka svojmu talentu vypracoval do čela módnych značiek Givenchy alebo Gucci. Hoci by sa mohlo zdať, že mu nič nechýba, v jeho živote nechýbali osobní démoni, ktorých cítiť z každej jeho kolekcie, a ktorí nakoniec jeho život predčasne ukončili. Dokumentárny film o jednom z najzásadnejších módnych návrhárov 20. storočia je spojením rozhovorov jeho príbuzných, kamarátov či spolupracovníkov a neuveriteľného množstva archívnych záberov.
Foto: ASFK

Share/Save/Bookmark

Návrat domov (USA 2019)

Navrat-domovA Dog´s Way Home
Dobrodružný rodinný, 92 minút
Scenár: W. Bruce Cameron, Cathryn Michon. Réžia: Charles Martin Smith. Kamera: Peter Menzies Jr. Strih: Debra Neil-Fisher, Sabrina Plisco. Hudba: Mychael Danna. Hrajú: Jonah Hauer-King, Ashley Judd, Alexandra Shipp, Edward James Olmos, Wes Studi, Tammy Gillis, Chris Bauer, John Cassini, Farrah Aviva, Patrick Gallagher, Lucia Walters, Ben Ratner a ďalší.
Slovenská premiéra: 24. januára 2019
Bella bola len šteniatko, keď si ju Lucas (Jonah Hauer-King) adoptoval a odvtedy boli najlepší priatelia. Jedného dňa však Bella zmizne a ocitne sa vyše 600 km od svojho pána. Láska k nemu je však silnejšia ako nepriazeň osudu a Bella je rozhodnutá vrátiť sa domov. Cestou na ňu čakajú rôzne dobrodružstvá, noví priatelia, ale aj nebezpečenstvá veľkého, neznámeho sveta...
Foto: Itafilm

Share/Save/Bookmark