Ironický Iron Man 2

iron_man_2_04Intelektuálske grafické romány, plné ponurých myšlienok a hlbokých úvah o podstate všehomíra, logicky nachádzajú pri filmovej adaptácii tvar temných konverzačných drám. Ale filmový príbeh o klasickom akčnom superhrdinovi, trvajúci viac než dve hodiny – a len s minimom akcii, pomerne striedmymi trikmi, ba čo viac – poňatý skôr ako salónna konverzačná komédia, to tu ešte naozaj nebolo. Iron Man 2 je skutočne, v zhode s titulom, priam nabitý iróniou a sebairóniou.

V skutočnosti je neobyčajný už pôvodný komiksový Iron Man. Prišiel na svet ako benjamínko, dávno po zlatej ére kreslených seriálov, konkrétne v marci 1963. Mohol (ba vlastne musel) si dovoliť byť iný, pretože mal zaujať generácie, odchované na Supermanovi (1932), Batmanovi (1939) a Captain Americovi (1941). Povojnové generácie ovplyvnené populačnou explóziou, Playboyom, Kennedym, Vietnamom, beatnikmi, antikoncepčnou pilulkou aj kyselinou lysergovou (LSD). Prosperitou, snami i postupným vytriezvením z povojnovej eufórie. Iron Man je superhrdina druhej generácie, ironman_2_01no vôbec nie je sám. O pozornosť a popoularitu musel bojovať proti Spider Manovi (1962), Hulkovi (1962) i Daredevilovi (1964).

No komiksový Anthony Edward "Tony" Stark nemusí bojovať o životné šťastie. Je totiž tiež druhá generácia – rozmaznaný synáčik z bohatej zbrojárskej rodiny, playboy, vyžívajúci sa v nekonečných žúroch, sexuálnych eskapádach a záplavách chľastu. Záoveň však antikomunista do špiku kostí – a geniálny vynálezca. Po tom, ako sa ho zloduchovia pokúsili prinútiť aby pre nich skonštruoval všemocné superzbrane, vyrobil si odolný exoskeleton – špičkové brnenie, ktoré ho chráni, dodáva mu silu, umožňujem mu lietať a predstavuje najdokonalejšiu zbraň. Neporaziteľný Stark pod menom Iron Man nastoľuje globálny mier.

Je kvintesenciou idey ušľachtilého kapitalistu, Jamesom Bondom, skríženým so Supermanom, ale tak trochu aj s neurotickým antihrdinom Woodym Allenom. Predobrazom sa stali výstredný dobrodruh a milionár Howard Hughes i Spillaneov Mike Hammer, no doba Iron Manovi vtlačila mailerovský anti-pátos, flemingovskú sebairóniu a sympatický nadhľad.

O Iron Manovi vznikli tri animované seriály (1966, 1994-96, 2008), viacero kreslených filmov aj videohier. V roku 2008 mal premiéru hraný film režírujúceho herca Jona Favreaua. Na rozdiel od viacerých jeho iných filmov zaujal a do značnej miery uspokojil fanúšikov komiksového Iron Mana, nezainteresované ironman_2_05zábavychtivé publikum i kritiku. Pokračovanie vzniklo opäť v jeho réžii, no scenár je dielom iného amerického herca s francúzskym priezviskom – Justina Therouxa (Tropická búrka), čo samo osebe naznačuje posun od akčného thrilleru ku konverzačnej komédii. Theroux však nemá scenáristickú prax – a už vonkoncom nie autorskú skúsenosť s týmto druhom filmov. Zveriť projekt za 200 miliónov dolárov do rúk scenáristického začiatočníka je nezvyčajný ťah, najmä ak na predlohe pre prvý film sa podieľali (okrem štvorice autorov komiksového námetu) hneď štyria ďalší remeselníci. A zdá sa, že producenti slutočne spokojní neboli, pretože po prvom zostrihu sa v januári a februári 2010 dokrúcali nové scény a prepracovávali tie staré.

Výsledkom je, že Iron Man 2 sa utápa v slovnom humore, ktorý sa často stráca v preklade, alebo naráža na našu neznalosť reálií, prvého filmu či komiksovej predlohy. Ústredná zápletka je chabá, plytká a nepresvedčivá – presne ako celý ruský pomstiteľ Ivan Vanko (a, bohužiaľ, aj jeho herecký predstaviteľ Mickey Rourke). Dostihne Tonyho Starka ako kostra, vypadnutá z rodinnej skrine a zničí krehkú rovnováhu, udržiavajúcu svetový mier i Starkov nimbus superhrdinu.

ironman_2_03Samotný Stark sa motá v kríze, zhoršovanej vedomím neodvratného konca. Jeho „elektronické srdce“ - oblúkový reaktor, ktorý mu dodáva životnú silu, ho zároveň pomaly ale iste otravuje nebezpečným paládiom. Stark žije sebadeštruktívne, čo prirodzene využijú jeho protivníci, najmä nespokojná a na druhú koľaj odsunutá armáda, ale aj konkurenti na zbrojárskom poli.

Pocitmi márnosti prenasledovaný superhrdina je celkom zaujímavý, briskné slovné prestrelky sú zábavné, ale príbeh nás nijako neprekvapí a vlastne zaostáva i za tými animovanými. Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow i éterická Scarlett Johansson (tu ako akčná bojovníčka na štýl Trinity z Matrixu) a Samuel L. Jackson (prirodzene, na spôsob matrixovského Morfea), ale aj Sam Rockwell podávajú v skvele obsadenej snímke šťavnaté výkony, dochutené pikantným odstupom, nadhľadom, občas prechádzajúcim až do sebairónie. Našťastie, nie sú to infantilné vtípky, aké nám servíroval Michael Bay v Transformeroch 2. iron_man_2_1Práve naopak – čo vyše dvojhodinový Iron Man 2 stráca na spáde a napätí, vynahrádza sebairóniou, šarmom, vtipom a hravosťou.

Pretože rozvíja motívy i nálady, nastolené prvým filmom, je pravda, že neponúka veľa nového a očakávania boli možno vyššie. Rozhodne sa však nejedná o sklamanie a priaznivci inteligentného komiksu si pravdepodobne prídu na svoje.

 

Iron Man 2 (USA 2010)

Iron Man 2

124 minút

Námet: Stan Lee, Don Heck, Larry Lieber, Jack Kirbyr. Scenár: Justin Theroux. Réžia: Jon Favreau. Kamera: Matthew Libatique. Strih: Dan Lebental, Richard Pearson. Hudba: John Debney. Účinkujú: Robert Downey Jr., Mickey Rourke, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Sam Rockwell, Paul Bettany a ďalší.

Premiéra 29. apríla 2010

 

Foto: Tatrafilm

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.