ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Parada - rekonštrukcia belehradskej Pride 2001

Parada 4 resizeFilm  Parada (2011, 115 min.) vznikol v koprodukcii Srbsko, Nemecko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko. V slovenských kinách ho uvádza od 13.09.2012 spoločnosť Film Europe. Na Slovensku sa premieta s českými titulkami, ale zatiaľ nemá  určený  dátum premiéry v českých kinách.

Začneme netradične - úvodnými a záverečnými titulkami vo filme.
Úvodný titulok: Belehrad 30.jún 2001.
Miesto a dátum prvého Pride v Belehrade (Srbsko).
Záverečné titulky  filmu  uvádzajú fakty o krvavom masakre: 5 600 policajtov zaisťovalo prvý „úspešný“ Pochod hrdosti. 6 000 chuligánov a neonacistov sa k účastníkom Pochodu nedostalo. 207 ľudí bolo zranených. Behom štyroch hodín potyčiek bolo zdemolované centrum Belehradu. V uliciach Belehradu sú aj naďalej  bití ľudia preto, že sú iní...
Na webe sa dozvedáme, že v Belehrade sa konalo od roku 2001 už niekoľko Pride. A v každom ďalšom ročníku mali usporiadatelia problémy. V porovnaní s filmom Parada sú dva slovenské Dúhové pochody „prechádzkou ružovým sadom“.

Parada 2 resizeV Srbsku, Čiernej Hore, Bosne-Hercegovine, Macedonsku a Slovinsku, v krajinách bývalej Juhoslávie,  videlo film Parada  565 590 divákov. Náklady na výrobu filmu boli  1,3 milióna eur, zatiaľ film zarobil 4 milióny eur v krajinách bývalej Juhoslávie. Film mal premiéru na tohtoročnom 62.Berlinale 2012, v sekcii Panorama a bol zaradený do 26.súťaže  o medvedíka Teddyho -  gejských a lesbických filmov. Získal Cenu ekumenickej poroty a Cenu mesačníka pre gayov a lesbičky  Siegessäule.

Paradu nakrútil režisér  Srdjan  Dragojević podľa vlastného námetu a scenára. Divákom ponúka rekonštrukciu podľa skutočných udalostí, ktorý príbehu uverí lebo scény masakru vyznievajú pravdivo a presvedčivo. Hrdinami sú Radmilo (Miloš Samolov, poznáme ho z filmu  Belehradský fantóm)  a Mirko (Goran Jevtić), mladý a úspešný homosexuálny pár. A boli by šťastným  párom kdekoľvek - okrem Srbska. Snažia sa žiť diskrétne, ale každý deň sú urážaní homofóbiou. Mirko je ešte k tomu aktivistom za práva gayov a jeho snom je zorganizovať  prvý úspešný  pochod  gayov a lesbičiek Pride v Belehrade. To je takmer „nesplniteľná misia“. V roku 2001 končí takýto pokus krvopreliatim. Polícia odmietala  poskytnúť účastníkom Pride ochranu. Aby si Radmilo  udržal svojho priateľa a presadil svoje  zásady, je pripravený podniknúť zúfalé opatrenia. Postavu „Lemona“, ktorý je  organizátorom odporu proti násiliu na gayoch a lesbičkách  stvárňuje Nikola Kojo. Pripomínam, že vo filme nie je jediná scéna ladená eroticky. Odznejú len posmešné vety. Nechýbajú scény s drogami, chodia si ich kupovať za domácimi dílermi aj americkí vojaci. V niektorých kinách bolo premietanie filmu zakázané. Pri putovaní krajinou nechýbajú narážky na spolužitie balkánskych národností žijúcich v bývalej Juhoslávii.

Parada resizeAj po desiatich  rokoch od Pride 2001 nie je situácia v Belehrade  lepšia - nacionalistickí a neonacistickí  odporcovia  4% komunity  pripravili násilnícke  zásahy  na ďalších  Pochodoch hrdosti. Takýto prívlastok dostali Pride v Srbsku. V Rusku je situácia najvážnejšia v celosvetovom meradle.  Zakázali  pochody Pride na sto rokov.  
„Sedem statočných“ -  takto sa nazvú organizátori Pride v príbehu Parada -  sa postavia  proti  absolútnej prevahe chuligánov a neonacistov. Pride pomáhajú organizovať aj  bývalí  vojenskí  vyslúžili. V závere filmu  začína krvavá bitka muža proti mužovi a ako zbrane sú  použité hlavne drevené palice. Masaker má  obete aj medzi organizátormi.
Film dýcha autenticitou. Pripomína slávne obdobie juhoslovanskej kinematografie, čiernej série filmov, pravdivých  príbehov o realite. Film nasnímal  Dušan Jaksimović. Hoci ide o dramatický príbeh, nechýbajú ani komediálne scény. Filmu možno azda vyčítať niektoré  až  kašírovane vyznievajúce  scény  pri získavaní podporovateľov Pride.

Ak chcete film vidieť, máte šancu. Premietajú ho v KC Dunaj v Bratislave a bude uvedený aj na Filmovom festivale Inakosti v Bratislave  v dňoch 25.-28.10.2012. Potom ho zaradí do programu aj kino Lumière. Film uviedú aj na 13. ročníku Queer Film Festivalu - Mezipatra v Prahe a v Brne, a to 8.-22.11.2012. Bratislavčania si ho môžu pozrieť  v kine Mladosť, kde pravidelne premietajú  všetky filmy distribučnej spoločnosti Film Europe.

Share/Save/Bookmark