V Uherskom Hradišti vyše 40 slovenských filmov

Aktuálna 36. Letná filmová škola (LFŠ) Uherské Hradiště sa uskutoční v termíne od 23. júla do 1. augusta 2010. Je to jedno z tých podujatí u našich západných susedov, na ktorom sa slovenská kinematografia každoročne prezentuje vo veľkom rozsahu. Inak to nebude ani tento rok.

Do programu tohtoročnej LFŠ je zaradených viac ako štyridsať slovenských celovečerných, stredometrážnych aj krátkych filmov, uskutoční sa seminár o digitalizácii za účasti odborníkov na túto oblasť zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ), spojený s projekciou filmov v novej kvalite, a svoje filmy v Uherskom Hradišti divákom predstaví veľa významných slovenských tvorcov. Trvalou súčasťou LFŠ je aj tzv. Slovenský deň, na ktorý je sústredená väčšia časť slovenského filmového aj nefilmového programu, tento rok naplánovaný na utorok 27. júla.

Slovenské filmy budú na LFŠ uvedené vo viacerých cykloch, väčšina však v cykle Višegrádsky horizont s dôrazom na štyri krajiny stredoeurópskeho regiónu (Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko). Jeho súčasťou budú retrospektívy významných osobností histórie i súčasných tvorcov, profily objavujúce neznáme a zabudnuté osobnosti i tematické cykly či novinky daných kinematografií. Z nových slovenských celovečerných filmov budú uvedené oba diely z celovečerného dokumentárneho filmu Martina Šulíka 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna či nový dokument Juraja Johanidesa o scénografovi a výtvarníkovi Alešovi Votavovi Múry sú vysoké a hrubé. S minuloročným copyrightom LFŠ premietne filmy Jánošík. Pravdivá história Agnieszky Holland a Kasie Adamik, 3 sezóny v pekle Tomáša Mašína, Bratislavafilm Jakuba Kronera, Erotic Nation Petra Begányiho, Hranica Jara Vojteka, Malý zúrivý Robinson Tiny Diosi, Mesiac v nás Diany Fabiánovej či Osadné Marka Škopa. Na LFŠ sa uskutoční aj rozsiahla retrospektíva slovenského režiséra Jána Kadára, ktorá bude obsahovať filmy nakrútené v Československu v režijnom tandeme s Elmarom Klosom a tiež výber z jeho amerických filmov. Uvedený bude tiež jeho slovenský film Katka z roku 1949 a dva dobové dokumenty z roku 1946 Sú osobne zodpovední za zločiny proti ľudskosti! a Sú osobne zodpovední za zradu na národnom povstaní! a film Na troskách vyrastá život z roku 1945. Kadárove filmy na LFŠ divákom predstaví filmový historik Václav Macek, autor monografie Ján Kadár. Poctu LFŠ venuje režisérovi Paľovi Bielikovi k 100. výročiu jeho narodenia, a to uvedením filmu Kapitán Dabač (1959), ktorého súčasťou bude aj prezentácia publikácie Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra za účasti jej autorky Petry Hanákovej. Do cyklu Futbalová horúčka je zaradený film Jána Lacka Skalní v ofsajde z roku 1960. Premietať sa bude aj viac ako dvadsať stredometrážnych a krátkych filmov z obdobia posledných troch rokov, vrátane filmov z Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Vtackovia_siroty_a_blazni_011_resizeVýznamným uvedením v programe LFŠ bude projekcia filmu Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska z roku 1969. Ten sa bude premietať v novej zreštaurovanej verzii ako súčasť dvojdňového odborného seminára 29. a 30. júla pod názvom Digitalizácia od A po Z, na ktorom s prezentáciou Digitalizácia klasických filmov: slovenský model vystúpia Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ, Peter Csordás, riaditeľ Národného filmového archívu (NFA) SFÚ a Štefan Komorný, odborný pracovník Filmového archívu SFÚ pre laboratórne procesy. Reštaurovanie filmov pod dohľadom odborných pracovníkov SFÚ, ktorí už niekoľko rokov prevádzajú klasické filmy slovenskej kinematografie do digitálnej 2K podoby, je pre českých kolegov príkladom. Jakubiskov film, ktorý sa na LFŠ bude prezentovať, je po niekoľkých desiatkach filmov a DVD kolekciách prvou DCP kópiou slovenského filmu. Svoj veľký deň bude mať na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti aj slovenský kameraman Stanislav Szomolányi, ktorý si prevezme Výročnú cenu AČFK pred slávnostnou projekciou filmu Organ (1964) Štefana Uhra. Okrem Organu sa pri tejto príležitosti premietne aj Uhrov film Tri dcéry (1967), oba v zreštaurovanej verzii na nosiči Organ_003_resizeBlu-ray. Na LFŠ sa bude realizovať aj predaj publikácií a DVD nosičov z edičného oddelenia SFÚ a filmologický časopis pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon sa už po tretíkrát zúčastní projektu Panoráma filmovej kritiky, venovaného hlbšej reflexii filmovej tvorby krajín V4, tentoraz na tému: Béla Tarr. Lektorské úvody k filmom budú za slovenskú stranu zabezpečovať Peter Michalovič, Miro Ulman, Peter Dubecký a Silvia Dubecká.

Hlavným organizátorom LFŠ je Asociace českých filmových klubů (AČFK), spoluorganizátorom za slovenskú stranu je Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) s podporou Audiovizuálneho fondu a záštitu nad podujatím prevzal Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry SR.
Viac na www.lfs.cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.