ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Novinky z filmových Karlových Varov 2

KV-logoNa tohtoročnom jubilejnom filmovom festivale v Karlových Varoch uvedú dohromady 180 filmov a zavítajú len dve veľké osobnosti – britský herec Jude Law, ktorému udelia Cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu a uvedú film Talentovaný pán Ripley a na záver ruský režisér a herec Nikita Michalkov si zasa odnesie Krišťálový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

 

Všetkého je rozhodne menej ako po iné roky a šnúra sklamaní, totiž že sme sa zázrakov nedočkali ani v Berlíne, ani v Cannes, zrejme pokračuje, čo nie je zlou vizitkou pre usporiadateľov, ale môže sa pripísať na vrub 15726-sladke-zlo_resizecelkovej situácie. Koprodukčný film (Argentína, Uruguaj, Španielsko) Dos hermanos (Brat a sestra) režiséra Daniela Burmana je psychologickou sondou do pokrivených medziľudských vzťahov. Či je dievča votrelcom alebo obeťou skúma trochu nudne francúzsky príspevok L' enfance du mal (Sladké zlo) Oliviera Coussemacqa a španielska La mosquitera (Moskytiéra) Augistí Vilu sa komplikovane vnára do sveta mlčania, neporozumenia a vzájomného obviňovania.

14369-moskytiera-la-mosquitera_resizeFrancúzsky súťažný príspevok Trois temps apres la mort d' Anna (Trúchlenie za Annou) režisérky Catherine Martinovej má pomalé až uspávajúce tempo, divák sleduje nešťastnú matku, ktorá sa nedokáže zmieriť so smrťou jedinej dcéry. Neobviňuje nikoho, len nechce žiť a až stretnutie s dávno zabudnutou láskou z detstva ju prebudí z letargie. Zaujímavý je však otvorený záver, v ktorom sa nevie akú cestu si hrdinka zvolila. Všetci si ho môžu interpretovať po svojom. To je, podľa mojej mienky, jediný klad tohto príspevku.

Dnes bola v karlovarskom divadle malá oslava, prezentácia novej monografie Paľa Bielika od autorky Petry Hanákovej, ktorú uviedla umelecká riaditeľka festivalu Eva Zaoralová. Potom premietli Bielikov film Majster kat.

Nesporne najväčšou hviezdou tohtoročného festivalu je britský herec Jude Law. Pozornosť vzbudil vo filme Talentovaný pán Ripley. Odvtedy sa zaradil medzi celebrity a ide z filmu do filmu. Hral napríklad v snímkach A.I. Umelá inteligencia, Moje borievkové noci, Imaginárium Dr. Parnassa, Sherlock Holmes, Návrat do Cold Mountain. Na festivale sa včera premietol film Talentovaný pán Ripley a herec si prevzal Cenu prezidenta karlovarského festivalu. „Skutočne som nečakal také nadšenie, aké sa tu prejavuje Jude_Lowe_resizefilmu a tiež fakt, že je do toho zapojená aj verejnosť. Ľudia si filmy i atmosféru užívajú, a tá je jedinečná,“ to boli úvodné slova tohto herca na tlačovej besede. Pre herca bola úloha vo filme Talentovaný pán Ripley dôležitá a prelomová."Po prvé spoznal som Anthonyhpo Minghellu a po druhé po prvý raz som mal pocit, že pracujem s veľkými hráčmi. Uvedomil som si, že sa na mňa upriamila medzinárodná pozornosť, vzhľadom na to medzi akými ľuďmi sa pohybujem. Je škoda, že to musím povedať, nebol to síce koniec, ale začiatok práce s takým rozpočtom, s témou kde sa niečo overovalo, skúšalo a nebolo to celkom komerčné. Neviem, či by sa to dnes dalo realizovať, a to je škoda. Dúfam, že prídu časy, keď to bude možné...“ Jude Law chvíľu plánovite leňošil , lebo vedel, že ho čaká náročný polrok. „Do konca roka ma čaká práca v Scorseseho novom filme, o ktorom prezradím len toľko, že je to jeho prvá snímka pre deti. Potom asi budem nakrúcať Sherlocka Holmesa 2 a koncom tohto roku film so Stevenom Sielbergom. Herec pôsobí aj v divadle, ktoré je jeho veľkou láskou. Najviac mu dala rola Hamleta.“Je to najnáročnejšia úloha mojej vekovej skupiny, lebo vždy keď hráte Hamleta zistíte aký je váš vlastný arzenál a naraz vám ostatné role pripadajú menej významné. Úloha dá príležitosť overiť si čo vo vás je a zároveň každý večer prevetrať aj svojich démonov Úloha Hamleta je cesta mladého muža. Raz mi niekto povedal, že človek nehrá tú rolu, rola hrá vás. Mne sa páčilo mesiac čo mesiac žiť v jeho koži a tiež tak sám seba očistiť.“ Law by najradšej žil 20. rokoch minulého storočia, a to kvôli vtedajšej móde a nie politike. Nikdy nesníval o tom, že bude filmovou hviezdou a neľutuje ani jednu úlohu, ktorú prijal.“ Netreba sa za nič hanbiť, treba ísť ďalej“.

bery z filmov Sladké zlo, Moskytiéra a britský herec Jude Law.

Share/Save/Bookmark