ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Novinky z filmových Karlových Varov

KV-logoMedzinárodný filmový festival v Karlových Vatroch, ktorý slávi tohto roku 45-ročné jubileum sa otvoril nesúťažným americkým filmom Scotta Coopera Crazy Heart (Bláznivé srdce). Marek Eben pri predstavovaní režiséra povedal, že je mnoho talentovaných filmárov, ale šarmantných režisérov je už pomenej, nie je to však prípad Coopera. Skutočne mal pravdu, ale čo je dôležitejšie je aj talentovaný. Vo filme hrá hlavnú úlohu, známeho country speváka, ale, žiaľ, aj spustnutého alkoholika, Jeff Bridges, ktorý dostal tohto roku za túto úlohu (konečne!) zaslúženého Oscara.

Dnes (3.7.) uvideli prvé dva súťažné dlhometrážne filmy. Prvý otvoril festivalový maratón český film Jana Sveerak_a_KukiSvěráka Kuky sa vracia – pôvabnú animovanú rozprávku pre malých i dospelých. „Kuky je plyšová hračka a má výhodu, že nehrá v žiadnom inom filme, ani večer nevystupuje v divadle, takže bol pri nakrúcaní stále k dispozícii. A tiež bol ochotný riskovať svoj plyšový kožuch a nechať si ho aj natrhnúť. Na rozdiel od iných filmov, v ktorých vystupujú skutoční herci, je vizuálne natoľko iný, že vzbudzuje veľkú pozornosť“, charakterizoval s humorom svojho hrdinu, červenú, do ružova vyblednutú plyšovú hračku, ktorá sa stala u detí veľmi populárna, režisér Jan Svěrák. Na otázku, kto prevezme cenu v prípade ocenenia sme sa dozvedeli, že existuje kostým Kukyho v životnej veľkosti, ale tvorcovia nemajú strach, že by porota udelila cenu tomuto hrdinovi, to by sa asi museli zblázniť. Režisér si myslí: „Kuky je taký exot medzi súťažnými filmami, trochu nepatričný, pretože je to experimentálny film, ostatné sú hrané, takže sa o ťažko bude posudzovať, takže porote to nezávidím“. Aké vekové skupiny majú najmä záujem o tento experiment: „Ukázalo sa, že na film chodia rodičia s menšími deťmi, dokonca som videl aj dvojmesačného kojenca, čo by som neodporúčal. Podľa mojej mienky od troch rokov do desať je ideálny vek pre tento film, lebo si ho deti to užijú. Od 12 do 17 rokov je zrazu v návštevnosti diera, čo je pre mňa veľkým prekvapením, a táto skupina film nenávidí. Potom od 19 rokov až do smrti už film majú diváci radi. Tí starší sa vracajú do svojho detstva, začínajú spomínať, ale pubertiaci nechcú, aby sa im detstvo pripomínalo a pripustiť, že niekedy boli deťmi, a preto sa k tomu stávajú tak vyslovene útočne.“ Film má veľa priaznivcov (tých je prevaha), ale aj odporcov. Na dobrom konečnom vyznení sa podieľal aj náš autor scénickej hudby Michal Novinski, ktorý dostal tohto roku ocenenie Slnko v sieti za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu za snímku Nedodržaný sľub. Svěrák vyhlásil konkurz, oslovil piatich skladateľov a najviac ho oslovila hudba slovenského skladateľa.

14975-bratr-a-sestra_resizeKoprodukčný film (Argentína, Uruguaj, Španielsko) Dos hermanos (Brat a sestra) režiséra Daniela Burmana patrí k drámam zaoberajúcimi sa medziľudskými vzťahmi, demonštrovaná na dvojici brat - sestra. Dominantná sestra brata ubíja, škodí mu, prekazí akékoľvek aj malé vybočenie spod jej vplyvu. Kým si však on, po mnohých príkoriach, nenájde miesto pod slnkom a sestra takisto nedospeje k zmene svojho životného štýlu, nikdy si neporozumejú a nedokážu sa skutočne blížiť. Nie je snímka po remeselnej stránke novátorská, skôr je pozoruhodná precíznou psychologickou sondou do pokrivených vzťahov.

Share/Save/Bookmark