ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Týždeň slovenského filmu otvorí dráma Dubček

Plagat resizePrehliadku Týždeň slovenského filmu otvorí v pondelok 9. apríla 2018 v bratislavskom Kine Lumiere historická dráma Dubček (2018). Film v predpremiére uvedie početná delegácia tvorcov vrátane režiséra Laca Halamu i predstaviteľov hlavných úloh. Počas slávnostného otvorenia prehliadky bude zároveň odovzdaná Cena Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy.

Historicky prvý slovenský hraný film o politikovi a štátnikovi Alexandrovi Dubčekovi hovorí o veľkom mužovi československých i slovenských dejín, ktorý stál na čele mnohých významných spoločenských zmien koncom 60. rokov 20. storočia. Charizmatický štátnik Dubček, ktorý sa snažil poľudštiť politiku, vzbudzoval v ľuďoch nádej, že začnú Dubcek2 resizekonečne slobodne dýchať, no eufóriu z pocitu slobody s vierou, že sa napravia chyby minulosti a Československo sa zmení na demokratickú krajinu, zmaril 21. august 1968.

Film sa začína vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ktorý definitívne pochoval demokratizačný proces v našej krajine. Nakrútený je retrospektívne a odohráva sa v deň Dubčekovej osudnej cesty do Prahy v roku 1992, počas ktorej si spomína na prelomové udalosti svojho života i našich dejín. Osobne ho prídu uviesť tvorcovia, medzi nimi i režisér Laco Halama, hlavní predstavitelia Adrian Jastraban ako Dubček, Táňa Radeva ako jeho manželka Anna i mnohí ďalší, projekcia o 19.30 hod. je otvorená pre verejnosť.

Štvrtý ročník prehliadky Týždeň slovenského filmu uvedie 39 slovenských filmov premiérovaných v minulom roku. Dubcek resizePremietne sa 22 hraných, 12 dokumentárnych a 5 animovaných snímok, sú medzi nimi filmy, ktoré bodovali v rebríčkoch návštevnosti, aj tie, ktoré majú za sebou úspešnú festivalovú púť a získali významné ocenenia. Bohatý je aj sprievodný program. Podľa Martina Šulíka, prezidenta Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) divákov „čaká sedem dní, v ktorých môžeme bilancovať a premýšľať o tom, kam sa uberá naša kinematografia. Slovenská filmová a televízna akadémia chce aj v tomto roku vytvoriť priestor na hlbšiu kritickú reflexiu a na zamyslenie nad tým, v čom by sme mohli zlepšiť podporu pôvodnej tvorby. Práve k tomu smerujú sprievodné podujatia prehliadky.“

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex