ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Festival Hory a mesto rozdal svoje ceny

Horyamestologo resizeOdborná porota potvrdila vysokú kvalitu slovenských filmov na festivale Hory a mesto, keď ocenila päť z trinástich súťažných domácich snímok. Grand Prix získal nepálsky film Posledný zberač medu o zberačovi halucinogénneho medu divokých včiel z prostredia hôr v nepálskej džungli, ktorý ocenili aj na obdobnom festivale vo Vancouveri.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva ponúkol dovedna takmer 50 filmov, prezentácie hostí, cestoklubové premietania Kino svet a bohatý sprievodný program. „Sme potešení, že diváci náš našli na novom mieste, potvrdilo sa, že festival si za 19 rokov vybudoval stabilnú divácku komunitu. Verili sme tomu, ale zároveň sme mali aj trému, predsa len zmena miesta po toľkých rokoch - chcelo to veľkú dávku odvahy. Sme vďační za nové priestory, ktoré nás prijali a zároveň otvorili nové možnosti pre rast festivalu v mnohých oblastiach,“ povedala dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Porota pracovala v zložení: český režisér a kameraman Petr Kašpar, poľský himalájista a vydavateľ Alek Lwow, a Slováci - dokumentaristka Diana Fabiánová, spisovateľka Mária Modrovich, televízny režisér a horolezec Miloslav Končok, kameraman Ľudovít Hičár

Poslednyzberacmedu resize Najvyššie ocenenie, ako sme už spomenuli, Grand Prix získal dokument režiséra Bena Knighta o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu, Posledný zberač medu. „Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí. Je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho,“ napísali vo svojom verdikte členovia poroty.

Cenu pre začínajúceho filmára získal Matúš Lašan za film 30 dní hrdinom. Začínajúci dokumentarista nakrútil film o prechode Cesty hrdinov SNP, čo je najdlhšia turistická trasa na Slovensku, siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín, má viac ako 760 km a prevýšenie 30 000 m. Film zaznamenáva 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny. „Intímny portrét rieky, ktorá nám tečie pod oknami a ktorú takmer vôbec nepoznáme. Rieka, ku ktorej by sme sa mali správať úplne inak. Film vám ukáže, že si to Dunaj zaslúži,“ takto ohodnotila porota najnovší film Branislava Molnára Žijem Dunajom, ktorému udelila V4 Prix. Dokumentárny film stvárňuje rieku Dunaj, ktorá desaťročia formovala nielen krajinu, ale aj život okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať. Cena Literárneho fondu pripadla Pavolovi Barabášovi za celovečerný dokument Vábenie výšok za inovatívny prístup k tematike. Snímka zaznamenáva vývoj slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom jednej horolezeckej generácie.

Špeciálna cena poroty patrí päťminútovému kanadskému filmu Fantázia. Režisér Dave Mossop spracoval pohľad na mestského lyžiara Toma Wallischa, ktorého záľubou je preskakovať na lyžiach autá, autobusy a iné dopravné prostriedky. Porota ocenila zachytenie detskej radosti v harmónii s excelentnými lyžiarskymi výkonmi. Čestné uznanie v kategórii Sneh získal britský film Zamrznutá cesta, ktorý predstavuje dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady. Prechod bol súčasťou trojročnej cesty okolo sveta na bicykli. V kanadskom filme Erica Croslanda Všetkými milovaný Apa Šerpa ocenila porota pútavosť príbehu a odvrátenú stranu života vo výškach. Udelila mu Čestné uznanie v kategórii Zem. Apa Šerpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Je to príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále.

„Za priblíženie krásy a divokosti. Unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá. Úchvatný pohľad na život rieky v štyroch ročných obdobiach. Rieka, ktorá vám posiela odkaz z Tichej a Kôprovej doliny do civilizovaného sveta,“ píše porota ako odôvodnenie pri Čestnom uznaní v kategórii Voda, ktoré získal najnovší film známeho ochranára a filmára Erika Baláža Živá rieka. Ďalším slovenským oceneným filmom je snímka Rastislava Hatiara Teória šťastia podľa Rybanského, ktorej porota udelila Čestné uznanie v kategórii Skala. Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na "Dračí kút". Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčnik, kde v 70. rokoch písal históriu horolezeckých prvovýstupov.

Festival ponúkol návštevníkom takmer 50 filmov, 13 z nich je slovenských. V nezmenenej dramaturgii zostáva filmové prehliadka i naďalej dominantná. Do Bratislavy zavítali aj vzácni hostia: švajčiarska lezkyňa Nina Caprez, americký dobrodruh, cestovateľ, fotograf a spisovateľ Aaron  Huey a talianska legenda dolomitského lezenia, stále aktívny horský vodca Maurizio Giordani.

Share/Save/Bookmark