ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Súboj dokumentov na Cinematiku

cinematik-logo_resizePiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, má ambíciu stať sa medzinárodnou platformou pre slovenský dokument. V novej a exkluzívnej súťažnej sekcii celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.Doc predstaví diela premiérované v ostatnom roku. Fakt, že ide o umelecky veľmi kvalitnú a žánrovo rôznorodú kolekciu, ani netreba zvlášť zdôrazňovať.

Filmy bude posudzovať medzinárodná porota a víťazný film získa hlavnú cenu Film Europe Award, spojenú s prémiou 1000 eur. Do súťaže prihlásili tvorcovia 8 dokumentárnych titulov:

Dobré ráno, Slovensko! (r. Martin Hanzlíček)
Dokumentárny film zobrazujúci domáci a politický vývoj v období od novembra 1989 po prvé parlamentné voľby v roku 1990.

Erotic Nation (r. Peter Begányi)
Hlavnú líniu filmu tvorí príbeh majiteľa prvého sex-shopu na Slovensku. Karol Raffay začal podnikať po novembrovej revolúcii. Raffay a jeho family sex biznis, rovnako ako demokratizujúce sa Slovensko, prechádzali vývojom, v ktorom dokument Erotic Nation nachádza paralely.

Hranica (r. Jaroslav Vojtek)
hranica_resizePo druhej svetovej vojne bola Zakarpatská Rus (východná časť Československa) pridelená vtedajšiemu Sovietskemu zväzu a novú štátnu hranicu, nakreslenú politikmi v Moskve, vytýčila nekompromisne Červená armáda. Československá obec Slemence mala tú smolu, že stála novej hranici v ceste.

Malý zúrivý Robinson (r. Tina Diosi)
Neobvyklý portrét tragicky zosnulého básnika Joža Urbana, ktorý počas svojho krátkeho života dokázal vlastnou tvorbou ovplyvniť spoločenské a kultúrne dianie na Slovensku. Predovšetkým však bol bohémom a rebelom, ktorý videl ďalej ako jeho generační súputnici.

Mesiac v nás (r. Diana Fabiánová)
Mesiac v nás je sviežim pohľadom na tabu, ktoré ovplyvňuje svet žien i mužov oveľa výraznejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. S humorom a iróniou odkrýva pravidlá „menštruačnej etikety“, ktoré dodnes kraľujú i v našej modernej spoločnosti.

Mongolsko – v tieni Džingischána (r. Pavol Barabáš)
Magická krajina, hľadajúca svoju súčasnú tvár v odkaze z 13. storočia, sa pod menom Pax Mongolika stala najväčšou ríšou, aká kedy uzrela svetlo sveta. Obávaná, preklínaná i obdivovaná – taká ako jej zakladateľ, za života nikdy neporazený vojvodca Džingischán.

Tri Biblie, dva osudy, jedna láska (r. Ján Šuda)
Dokumentárny film o knihárovi, ktorý viaže biblie, a jeho dcére, ktorej sa toto remeslo zapáčilo tiež. Jiří Fogl je autorom faksimile Kódexu gigas. Na samotnej realizácii spolupracoval s tímom kolegov z rôznych oblastí, ktorí mu pomáhali pri jeho zhotovení.

Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil (r. Dariusz Jabłoński)
Film Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil je výnimočným portrétom poľského dôstojníka Ryszarda Kuklińského, ktorý v období Studenej vojny odovzdal dôstojníkom CIA viac ako 40 000 strategických dokumentov Varšavskej zmluvy (vojenské zoskupenie štátov strednej a východnej Európy pod vedením Sovietskeho zväzu, vytvorené ako odpoveď na vznik NATO, existujúce od mája 1955 do konca júna 1991). Bol Kukliński zradcom alebo záchrancom Poľska?

Share/Save/Bookmark