ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Na Cinematiku viac ako 90 filmov

Cinematiklogo resizeJedenásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch sa začína už dnes (13. septembra 2016). Prinesie takmer stovku filmov domácej i zahraničnej produkcie a nebudú chýbať ani zaujímavé sprievodné podujatia. Aj tento rok festival zaradil do svojich sekcií z filmovej scény len to najlepšie. Európske filmy budú môcť diváci vidieť najmä v sekcii Meeting Point Europe, kde sa pobije o toto ocenenie presne 10 titulov.

Medzi snímkami nebude chýbať oscarový Saulov syn (Saul fia), Toni Erdmann - snímka o komplikovanom vzťahu otca a dcéry nedávno uvedená v Cannes a tiež dokumentárny film o aktuálnej téme utečeneckej krízy Oheň na mori.

Tohoročný festival pripravil jednu zo svojich sekcii s internetovým portálom Kinema.sk a vybral päticu filmov uznávaných režisérov svetového renomé. Premietne v nej ostatné filmy Xaviera Dolana, Jima Jarmuscha či Bruna Dumonta, každý s originálnym rukopisom. V prípade Dolana ide o drsnú konfrontáciu mladíka s problematickými vzťahmi vo vlastne rodine. Jarmusch prináša príbeh mladého vodiča autobusu, ktorý si svoj rutinný život spríjemňuje písaním básni. A Bruno Dumont opätovne rozpráva absurdný príbeh zasadený na začiatok minulého storočia, kde sa stretávajú dve zvláštne a odlišné rodiny. Rozdielne sú najmä svojou spoločenskou triedou. Problém nastáva, keď sa rybársky mladík Ma Loute zamiluje do šľachtičnej Billie a jeho láska je opätovaná

Okrem množstva snímok program festivalu je doplnený aj o viacero sprievodných podujatí. Medzi tie najzaujímavejšie určite patrí tzv. Cinematik v čajovni. Vo štvrtkový večer (15. september) si môžu návštevníci oddýchnuť v čajovni Slnovrat, kde posedenie pri popíjaní čajov zo všetkých kútov sveta doplní projekcia filmu Ranhojič nemeckého režiséra Philippa Stölza. Po filme je pripravený tematický nočný kvíz s moderátorom Mišom Vojtekom. Akreditovaní návštevníci festivalu majú vstup na Cinematik v čajovni zdarma a k tomu 15-percentnú zľavu na všetky čaje v ponuke.

Okrem filmového podujatia spojeného s nočným kvízom bude tohtoročný festival plný aj kvalitných hudobných akcii. Žánre tzv. trip hopu a elektroniky spojeného s tónmi sviežeho funku či swingu predstaví v stredu večer (14. september) producent a DJ Duham. V ten istý večer vystúpi aj mladá talentovaná speváčka Mila...Mila 207, ktorá napriek úspešnému štúdiu operného spevu obľubuje aj underground. Pri svojich vystúpeniach vychádza z improvizácii a naviac si vlastné texty píše sama.

Ani tento rok nebude na Cinematiku chýbať DJ Gonzo - fanúšik hudby rôznych štýlov. Gonzo pravidelne hráva vo viacerých kluboch v Bratislave. Sobotný večer o 21. hodine (17. septembra) zahrá v ŽiWelli trojčlenná kapela z Nitry Fresh Out Of The Bus. Podobne pozoruhodné bude aj vystúpenie DJa SKB, ktorý zahrá v Kurasalone hneď v prvý den festivalu (13. september). Cinematik aj v roku 2016 originálne pospájal filmové a hudobné zážitky. Príďte sa o tom presvedčiť do Piešťan.
Akreditácie na festival Cinematik si môžete zakúpiť už dnes na stránke www.cinematik.sk.

Share/Save/Bookmark