ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cinematik odštartuje slovenská premiéra

Cinematil logo 25 resizeUž zajtra, 10. septembram, sa v Piešťanoch začína 9. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Počas šiestich dní sa môžu návštevníci tešiť na vyše 100 filmov, stretnutia s tvorcami, koncerty a množstvo ďalších podujatí, teda na pravú filmovú dovolenku v atmosfére kúpeľného mesta.

Festival otvorí dlho očakávaný film Darca podľa slávnej predlohy Lois Lowry, ktorá vychádza v týchto dňoch vo vydavateľstve Artforum. V rámci záverečného ceremoniálu sa bude konať svetová premiéra hraného debutu Jara Vojteka Deti. Slovenskú predpremiéru bude mať na festivale taktiež celovečerný dokument Mira Rema Comeback, The Giver2 resizektorý sa na začiatku leta predstavil v súťaži karlovarského festivalu. Najvýznamnejším hosťom bude česká režisérka a držiteľka Európskej filmovej ceny Helena Třeštíková, ktorá sa preslávila časozbernými dokumentmi. Jej profil pre festival zostavil režisér Peter Kerekes, pričom sa návštevníkom rozhodol predstaviť predovšetkým režisérkine menej známe a raritné filmy.

Cinematik uvedie taktiež množstvo zaujímavých filmov, ktoré ostatný rok získavali ceny na významných svetových festivaloch. Diváci budú môcť vidieť nový film Davida Cronenberga Mapy ku hviezdam, Tom na farme Xaviera Dolana, Zbohom, jazyk Jean-Luca Godarda, Žiarlivosť Philippa Garrela, či Frank Lennyho Abrahamsona. Festival nadviazal spoluprácu s HBO, vďaka ktorej uvedie čerstvého držiteľa Emmy za najlepší film The Normal Heart, či oceňovanú minisériu režiséra Todda Haynesa Mildred Pierce.

Akreditácie na festival sú stále v predaji v cene €18, resp. zľavnená v cene €15.
  

Share/Save/Bookmark