ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Film Darca otvorí 9. ročník Cinematiku

Cinematil logo 25 resizeDlho očakávaná dráma a srdcový projekt Jeffa Bridgesa Darca (The Giver) bude otváracím filmom Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Adaptácia dnes už klasickej knihy Lois Lowry hovorí o „dokonalej“ spoločnosti, v ktorej emócie nemajú žiadne miesto. 9. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. – 15. septembra v Piešťanoch.

Darca je príbehom mladého chlapca Jonasa, ktorý žije vo svete bez vojen a utrpenia, no taktiež bez slobody vybrať si. Jonas spoznáva jediného držiteľa a strážcu všetkých pravdivých spomienok ľudstva, ktorý žije na okraji spoločnosti – Giver resizeDarcu. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť – pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Film nakrútil skúsený režisér Phillip Noyce (Hry patriotov, Zberateľ kostí) známy tým, že aj filmy s nádychom akcie dokáže nakrútiť s citom a bez prehnanej pompéznosti. V hlavných úlohách sa predstavia Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes alebo Taylor Swift.

Na Cinematiku sa predstaví aj jeden z hitov tohtoročného Sundance, film, v ktorom Michael Fassbender nosí celý čas na ramenách veľkú maketu hlavy – Frank. Svieža komédia inšpirovaná „najdivnejšou popovou hviezdou“, Frankom Sidebottomom, je príbehom o pop-rockovej skupine plnej zvláštnych ľudí, ktorá sa rozhodla preraziť na festivale SXSW. Komédie majú tento rok na festivale výraznejšie zastúpenie. Tým dokumentárnym je venovaná sekcia Dokma. V rámci nej budú môcť diváci vidieť aj film Neopúšťaj ma (Ne me quitte pas), tragikomédiu o dvoch Belgičanoch v strednom veku, ktorým ostala iba samota, zmysel pre humor a chuť na alkohol. Ich autentickosť je bolestivá a konfrontačná, no zároveň zábavná a absolútne očarujúca.

Cinematik je už 4 roky členom medzinárodnej siete Eye on Films, ktorá pomáha šíreniu kvalitných debutov a druhých filmov. Z aktuálneho katalógu spoločnosti sa okrem iného na festivale predstaví srbská dráma Barbari (Varvari),  prednedávnom ocenená na festivale v Karlových Varoch. Hlavý hrdina Luka je problémový teenager na prahu dospelosti. Počas neohlásenej návštevy sociálneho pracovníka sa Luka dozvie rodinné tajomstvo: jeho otec, o ktorom si myslel, že zahynul počas kosovského konfliktu, žije a pýta sa na neho.

Akreditácie na festival Cinematik je možné zakúpiť si už dnes v sieti Ticketportal za 9, resp. 12 eur.

Viac: www.cinematik.sk

Share/Save/Bookmark