ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Najhoršie filmy sú na Cinematiku

Cinematik_logo_resizeNie je výnimkou, že sa na filmových festivaloch objavujú zlé filmy. Medzinárodný filmový festival Cinematik je však výnimočný v tom, že pre tieto filmy vytvára samostatnú sekciu s názvom Filmové peklo. Šiesty ročník Cinematiku sa uskutoční v dňoch 9. – 15. septembra v Piešťanoch.
Filmy v sekcii majú okrem miesta svojho pobytu spoločnú ešte jednu charakteristiku: experimenty. Nie však filmárske, čo by sa v rozsudku bezpochyby zohľadnilo, ale, nazvime to, vedecké. Len vďaka nim sa môžu vampíry nachádzať na kozmickej lodi, zmutované krysy zabíjať všetko, čo sa hýbe a kyborgovia snažiť zotročiť si ľudstvo.

dracula3000_resizeAko sa dá vyčítať z názvu, Dracula 3000 je voľná adaptácia slávneho románu, odohrávajúca sa v roku 3000. Nekonečný vesmír a kulisy vesmírnej lode príbeh posúvajú do úplne nových dimenzií. Väčšina motívov predlohy je maximálne potlačená a do popredia sa dostáva elementárny boj o život v súboji s monštrami, ktoré prakticky nemožno zabiť. Hlavná otázka filmu znie, či hviezda seriálu Baywatch Erika Eleniak zomrie skôr ako rapper Coolio.

Boj na život a na smrť je taktiež témou filmu Krysy. Tentoraz budú proti sebe stáť pokusné hlodavce, naočkované nebezpečnou látkou a skupina študentov, ktorá v laboratóriách oslavuje koniec školského roka (?). Film je vybudovaný na tradičnej schéme something went wrong, ktorá je navyše znásobená, čo umožňuje lepšie sa zamerať na hlavnú myšlienku: aká je cena za vedecký pokrok?

Film Kyborg 2 – Sklenený tieň zas prichádza s variáciou tematiky lásky medzi párom, pochádzajúcim z rôznych  (priam znepriatelených) skupín. V tomto prípade je to krásny kyborg Cash (18 ročná Angelina Jolie) a jej učiteľ bojových umení – človek. Neostáva však iba pri romanci, ďalšou dejovou líniou je zachraňovanie ľudstva pred zotročením.

Fenomén týchto a im podobných filmov sa pokúsi vysvetliť Peter Konečný v prednáške s názvom Odvrátená strana sci-fi. Bude v nej uvažovať nad tým, čo vedie ľudí k tomu, aby svoj čas a energiu venovali nakrúcaniu filmov, ktoré sú bizarné neraz už svojimi názvami.
Share/Save/Bookmark