ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Coenovci otvoria Berlinale 2011

logo_smallSvetová premiéra novinky bratov Coenovcov True Grit otvorí 11. februára 2011 vo veľkej sále Berlinalepalastu 61. medzinárodný filmový festival v Berlíne. Film, ktorý by sa mal do našej distribúcie dostať 17. februára pod názvom Skutočná guráž, je autorským prerozprávaním rovnomenného klasického westernu režiséra Henryho Hathawaya z roku 1969 s Johnom Wayneom v oscarovej role starnúceho lovca zločincov – alkoholika prezývaného True Grit , ktorého si najme mladučká dievčina, aby vypátral vrahov jej otca.

 

Snímka sa roku 1978 pod rovnakým názvom True Grit dočkala v USA televízneho pokračovania s Warrenom Oatesom v hlavnej úlohe. Bratia Ethan a Joel Coenovci nakrútili v Texase novú verziu. Jej ústrednú postavu stvárnil držiteľ Oscara Jeff Bridges, ktorý zažiaril už v coenovskej kultovej komédii Big Lebowski (1998). Gritovho partnera, texaského rangera LaBoeufa si zahral držiteľ Oscara Matt Damon, prenasledovaného zloducha Josh Brolin a mladú Mattie hrá Hailee Steinfeldová. Hudbu skomponoval Carter Burwell, kameramanom bol Roger Deakins. Coenovci si film zostrihali sami, ale titulky uvádzajú pseudonym strihača Roderick Jaynes.

Jeff_Bridges_Hailee_Steinfeld_Il_Grinta---02

 

Berlínsky filmový festival sa tohto roku naplno vráti aj do svojho niekdajšieho dejiska – Domu svetovej kultúry v Tiergartene, kde sa budú konať festivalové predstavenia prehliadok Generation a Panorama.

 

Hlavná festivalová retrospektíva vzdá hold švédskemu géniovi Ingmarovi Bergmanovi. Nemecká filmotéka pri tejto príležitosti pripravuje výstavu s názvom Ingmar Bergman – Truth and Lies (Ingmar Bergman – Pravda a lži).

 

Predsedníčkou hlavnej medzinárodnej poroty Berlinale 2011 bude taliansko-americká herečka Isabella Rossellini.

A my, pretože nám riaditeľ berlínskeho festivalu Dieter Kosslick poslal pozvánku, opäť budeme pri tom.

Share/Save/Bookmark