ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

BERLINALE: Bollywood, Polanski a Scorsese

60_IFB_Plakat_web_425px_Popup1Bollywoodska superstar Shah Rukh Khan pred dvomi rokmi vyvolala v Berlíne hotovú senzáciu. Tisícky obdivovateliek mu pripravili divoké ovácie. Tentoraz sa väčších ovácií dočkal Leonardo DiCaprio. O tlačovú konferenciu k filmu Martina Scorseseho Shutter Island bol taký veľký záujem, že konferenčná sála za úplne zaplnila ešte skôr, ako sa skončilo filmové predstavenie. Takže my, čo sme boli na filme, sme sa už na tlačovku nedostali. A tí, čo boli na tlačovke, zasa nevideli film, a tak sa režiséra, DiCapria, Bena Kingsleyho a ďalších členov delegácie nemali čo pýtať. Aj to je Berlinale.

 

Bollywood v Berlíne


Ak čistokrvný bollywoodsky romantický film (so všetkým, čo k nemu patrí - spevmi, tancami, láskou i drámou) zmiešate s aktuálnou politikou, pridáte kusisko Rain Mana aj riadnu porciu Forresta Gumpa, dostanete My name is Khan. Film o pakistanskom muslimovi v USA, ktorý je postihnutý ľahšou formou autizmu - Aspergerovým syndrómom. Veľmi zlá kombinácia, najmä po 11. septembri 2001. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, Khan sa zaľúbi do pakistanskej kaderníčky, lenže Hindky! Keď ich postihne tragédia, vykričí mu manželka, vkhanraj by mal presvedčiť prezidenta USA o tom, že hoci je moslim, nie je terorista. “Aspík” Khan to zoberie doslova a vydá sa na púť po Spojených štátoch, za prezidentom.

Prirodzene, je to bollywoodske kino, takže aj Spojené štáty sú bollywoodske, vrátane delenia na zlého prezidenta Busha a láskavého múdreho panovníka Obamu. A najlepšie je, že tento neuveriteľný úlet funguje! Publikum sa smeje, publikum plače, publikum si podupkáva do rytmu.

My name is Khan bollywoodskeho klasika Karana Johara a s bollywoodskou mužskou superhviezdou Shah Rukh Khanom v hlavnej role je prvý bollywoodsky film, zaradený do hlavnej prehliadky Berlinale - aj keď iba mimo súťaž. Po úspechu "polovičného bollywoodskeho filmu” Milionár z chatrče teda ajj berlínsky festival už pochopil, že naivita, detinskosť a gýč môžu byť silnými zbraňami.

V rovnakom čase ako v Berlíne, mal film premiéru aj doma v Indii. Rozhnevaní a urazení Hindovia, presvedčení, že film ich vysmieva a skresľuje ich skutočný obraz, vyvolali masové nepokoje, pri ktorých polícia zatkla viac než 2000 demonštrantov. Indickému publiku sa však film páči a k nepokojom sa nepridalo.


Majstri točia thrillery


ghost_writerÚprimne, The Ghost Writer Romana Polanského v Berlíne nenadchol. Nenadchol ani Polanski, ktorý je v domácom väzení a na festival neprišiel. Nenaplnili sa ani očakávania, že vystúpi na tlačovej konferencii k filmu prostredníctvom telemostu. A tak si museli novinári vystačiť s autorom námetu Robertom Harrisom či hercami Pierceom Brosnanom, Ewanom McGregorom a Oliviou Williams. Príbeh o nájomnom spisovateľovi, ktorý má vyhotoviť životopis bývalého britského premiéra, súdeného kvúli britskej účasti v Iraku za vojnové zločiny, je studený, doslovný, otrocký prepis knihy. Kritika mu vyčíta nedostatok napätia, chlad a najmä to, že oproti knihe neprináša žiadnu novú kvalitu.

Určitým sklamaním bol i nesúťažný film Martina Scorseseho Shutter Island s Leonardom DiCapriom v role vyšetrovateľa Tedda Danielsa, ktorý prichádza do psychiatrickej liečebne pre odsúdených na ostrove Shutter Island, aby zistil, kam zo svojej cely tajomne zmizla jedna z pacientiek. Aspoň Daniels si myslí, že toto je jeho úloha. Ako to už v psychologických thrilleroch býva – všetko je inak. shutterDémonickí psychiatri Cawley a Nähring (Ben Kingsley a Max von Sydow) vedia svoje.

Zaujímavý, dobre nakrútený film so skvelými hercami a dostatočne tajomnou atmosférou je chvíľami až príliš prekombinovaný, priam na spôsob Davida Lyncha, lenže nečaká, že divák sa bude pri jeho sledovaní hlbšie zamýšľať. Preto sa ihneď objavili názory, že od majstra Scorseseho svet čakal čosi viac. Festivalové publikum to dalo najavo sporadickým bučaním, ktoré sa pri záverečných titulkoch miešalo s vlažným potleskom.

Share/Save/Bookmark