Menej Karate, viac Kid

karatekidPamätáte sa ešte na český celovečerný hraný film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko? Smutný príklad toho, že aj milované rozprávkové postavičky sú len obyčajný vulgárny tovar a kto na to má, môže si ich kúpiť. Čínsky kapitál dosiahol, že populárni hrdinovia slúžili na propagáciu a propagandu Číny i jej režimu. Nová verzia bojovej klasiky Karate Kid robí to isté. Akurát, že sa jej to darí, nepôsobí smiešne tam kde nemá a po celý čas zabáva.

 

Roku 1984 sa dostal do kín film Johna G. Avildsena Karate Kid o Dannym (Ralph Macchio), ktorý sa aj s matkou prisťahoval do Kalifornie. Aby získal náklonnosť dievčaťa a striasol sa otravného vodcu miestnych teenagerov, začne sa u starého Japonca (na Zlatý glóbus i Oscara nominovaný Pat Morita) učiť karate a stane sa majstrom.

Film nevynikal nápaditosťou a nemal ani vycizelované choreografie bojových umení, presne však zabrnkal na strunu vtedajšej omladiny. Mal úspech najmä u mladej generácie, rozpútal celú vlnu pokračovaní a napodobenín. Štvrť storočia potom nakrútili americké štúdiá Columbia Pictures, patriace japonskej korporácii Sony, v spolupráci s čínskou filmovou spoločnosťou China Film Group novú verziu klasickej snímky. Medzi producentmi nájdeme aj Jadu Pinkett a Willa Smitha – rodičov Jadena Smitha, predstaviteľa hlavnej roly.

karate_kid0005Jaden (nar. 1998) sprvu vystupoval spolu s rodičmi v rôznych televíznych show, neskôr v televíznych seriáloch (All of Us, Sladký život Zacka a Codyho) a roku 2006 debutoval po boku svojho slávneho otca v hranom filme Šťastie na dosah. Rola mu vyniesla nominácie na mnohé prestížne ceny a zopár ich aj získal – Cenu MTV za prelomový výkon, cenu Teen Choice Award, cenu Phoenix Film Critic Society... Ako herecké dieťa má k filmu a hraniu prirodzený blízky vzťah. Po rodičoch zdedil nesporný talent, hoci to pre hlavnú rolu v snímke typu Karate Kid nie je rozhodujúce. Rozhodujúce je, že rodičia mu rolu i celý film darovali.

Karate Kid po štvrť storočí výrazne poukazuje na rýchle no zásadné zmeny nášho sveta. Malý černošský chlapec Dre Parker sa s mamou sťahuje do Pekingu. Mesto, rovnako ako celá Čína, je zobrazené ako malebné, živé, bohaté, luxusné. Miesto, kde dobre a v blahobyte žijú spokojní ľudia. Film, na rozdiel od originálu, vôbec nehrá na sociálnu strunu, zato je preplnený čínskou propagandou. Napokon, pôvodného Dannyho by sme si sotva dokázali predstaviť v tričku s päťcípou komunistickou hviezdou. Lenže v tom čase ešte Čína nebola najvplyvnejšou ekonomikou sveta.

Druhá zásadná zmena je v tom, že teenagera Dannyho Larussa hral 23-ročný herec, kým novodobý hrdina má 12 a hrá ho 12-ročné dieťa. Všetky ďalšie motívy – lásku, súperenie, snahu zvládnuť bojové umenia – potom chápeme skôr s úsmevom, ako detinské hranie sa na dospelých. Alebo ako paródiu. Rozdiel medzi Karate Kidom z roku 1984 a tým terajším je rovnaký, ako medzi bondovkou Dr. No a snímkami Roberta Rodrigueza Spy Kids.

karate_kid0003No a tretím nápadným rozdielom je, že japonské karate bolo treba s ohľadom na silných koprodukčných partnerov vymeniť za čínskejšie bojové umenie. Preto je film známy aj pod názvom Kungfu Kid. S ohľadom na vek hrdinu však nejde ani tak o umenie bojové, ako skôr o svojrázne tanečné choreografie.

V globalizovanom svete vôbec neprekvapuje, že čínsko-americký film japonskej korporácie režíroval Nór Harald Zwart. A keďže malého Drea v ňom neučí nikto iný, ako Jackie Chan, bolo zrejmé, že dielo nemá šancu ani ambície zachovať si vážnu tvár. Nestalo sa však komédiou (pravda, ak ho nechápeme ako špičkovú paródiu s vážnou tvárou). Príbeh zostal verný originálu, zmenilo sa len dejisko, zmizlo spoločensky-kritické ostrie, hrdina omladol a pribudlo zopár „chanovských“ situačných gagov. Jackie však majstra Hana hrá s vážnou až tragickou tvárou. Je to jedna z jeho najvážnejších, najsolídnejších filmových postáv poslednej doby. Bohužiaľ.

karate_kid0004Zwart si zvolil štylizáciu na spôsob modernej rozprávky. Reálie, prostredie ani postavy nemajú byť autentické, pravdivé ani presvedčivé. Majú byť zaujímavé, pestrofarebné, malebné, exotické. Nemáme im veriť. Ich úlohou je ilustrovať rozprávkový príbeh. Takže všetky nelogické zábery na Veľký čínsky múr, horské kláštory, vlaky uháňajúce zelenými údoliami, Zakázané mesto i olympijské štadióny slúžia ako ekvivalent „za siedmimi horami a siedmimi dolinami“.

Ten, kto už vyrástol z rozprávok, pravdepodobne z kina neodíde spokojný. Treba však uznať, že takto poctivo a zaujímavo urobený zábavný rozprávkový film pre deti útleho veku tu nebol už dávno.

 

Karate Kid (USA-Čína 2010)

Gogfu Meng / The Karate Kid

140 minút

Námet: Robert Mark Kamen. Scenár: Christopher Murphey. Réžia: Harald Zwart. Kamera: Roger Pratt. Strih: Joel Negron. Hudba: James Horner. Účinkujú: Jaden Smith, Jackie Chan, Taraji P. Henson, Rongguang Yu a ďalší.

Premiéra 9. septembra 2010

 

Foto: ITA FILM

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.